Yüzüklerin Efendisi filmlerinin hakkında az bilinenler

Vizyona girdiği günden bu yana sinema sektörünü geri dönülmez biçimde değiştiren Yüzüklerin Efendisi serisi, birçok bilinmeyen detaya sahip. 

“Dünya değişiyor. Bunu suda hissediyorum, toprakta hissediyorum. Kokusunu alıyorum. Eskilerden pek bir şey kalmadı. Zira hatırlayanlardan yaşayan yok artık. Her şey muhteşem yüzüklerin yapılmasıyla başladı.” Bu harika giriş cümleleriyle başlayan film serisi, fantastik ve bilim kurgu türündeki birçok filme ilham veren yapımlardan biri olan yapım olarak adını sinema tarihine altın harflerle yazdırdı. 

Filmin ve Yüzüklerin Efendisi’nin yarattığı dünyanın yeryüzünde milyonlarca hayranı bulunuyor. Ancak buna rağmen Yüzüklerin Efendisi’nin kıyıda köşede kalmış birçok bilinmeyen detayı mevcut. Bu detaylar bazılarımızın filmleri daha fazla sevmesine yol açacakken bazılarımızın da bu yapıma bakış açısını değiştiriyor. İşte Yüzüklerin Efendisi hakkında bilinmeyenler. 

Yüzüklerin Efendisi hayranı bir Christopher Lee 

Sir unvanına sahip İngiliz aktör Christopher Lee, Yüzüklerin Efendisi’nde Saruman karakterini canlandırıyordu. Ancak Lee’nin Yüzüklerin Efendisi ile olan geçmişi çok daha öncelere dayanıyor.

Kitapların fanatik bir hayranı olan İngiliz aktör, rolü almadan önce yüzlerce kez okuduğunu belirtiyor. Ancak Yüzüklerin Efendisi’nden bir teklif geldiğinde Christopher Lee’nin aklında Gandalf’ı canlandırmak varmış. Ayrıca oyuncu kadrosu içinden J.R.R. Tolkien ile tanışan tek aktörün de Christoher Lee olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

Sinema tarihinin ölümsüz karakterlerinden biri olan Saruman’ın birçok fanı da bulunuyor. Eğer siz de Saruman karakterini sevenlerdenseniz Javvuz Saruman Metal Poster evinizin duvarı için iyi bir dekor olabilir.

Gerçek bir kral: Viggo Mortensen 

Seride Aragorn karakterini canlandıran Viggo Mortensen, çekimler esnasında irili ufaklı birçok kaza geçirmiş. Yüzük Kardeşliği filminde bir Uruk-Hai ile dövüşen oyuncu, bu dövüş esnasında ön dişini kırmış. Yine aynı filmde Lurtz ile yaptığı dövüşte Lurtz’u oynayan oyuncunun kendisine fırlattığı hançeri yanlışlıkla suratına doğru hedeflemesinden dolayı ciddi bir kaza da atlatan Mortensen, bu hançerden kılıcıyla yaptığı hamle sonucunda kaçınmıştır. 

Serinin ucundan dönenler 

Cast seçimi sırasında karakterler için birçok farklı oyuncular düşünülmüş. Örneğin Gandalf rolü için ilk olarak Sean Connery’e teklif edilmiş ancak Connery’nin reddetmesi sebebiyle rol Ian McKellen’a gitmiş. Aragorn için ise etapta Nicholas Cage ve Russel Crowe düşünülmekteymiş. Jake Gyllenhaal ise Frodo rolü için seçmelere girmiş ancak yönetmen Peter Jackson’un gördüğü en kötü Frodo performansını sergilediğinden kabul edilmemiş. 

Sıradışı bir Elf: Arwen 

Filmlerde ve kitapta Arwen, Aragorn’a olan aşkından dolayı ölümsüz yaşamından vazgeçiyor. Normal şartlar altında hiçbir kaynakta Elflerin ölümsüz hayattan vazgeçemeyeceği yazıyor ancak Arwen’in bu seçimi yapabilmesinin sebebi soyunun bir kısmının insan ırkına dayanması. Ayrıca yeterince geriye gidildiğinde Arwen ve Aragorn’un uzaktan da olsa bir akrabalık bağı görünüyor. 

Arwen’in aşkından dolayı Aragorn’a verdiği kolyesi uzun bir süre en romantik hediyelerden biri olarak görülmüştü. Eğer siz de Yüzüklerin Efendisi hayranı olan sevdiğiniz birine sürpriz yapmak istiyorsanız Arwen’in Elf kolyesi iyi bir seçim olacaktır. 

Eğer fantastik eserlerin büyük bir hayranıysanız, bu janra ait en iyi dizileri listelediğimiz; “Son Yılların Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Türdeki Yabancı Dizileri” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.