Kırıcı Deliciler / Kırıcılar

Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte insanlar her zaman işlerini daha kolay, hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmek için yeni aletler ve icatlar buldular. İnsanlar buldukları bu aletleri kesme, delme ya da kırma gibi daha sayısız işlemi yapmak için kullanmaya başladılar. Zaman geçtikçe buldukları bu aletlerin halen yetersiz olduğunu düşünüp teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bu aletleri yeniden yaptılar. Her geçen yılla beraber gelişen ve değişen teknolojinin hayatımıza kattığı yeni özellikleri bu aletlere ekleyip aletlerin performansını geliştirdiler. Bu bağlamda insanlar testere, matkap, pense, tornavida ve keski gibi daha pek çok el aleti tasarladılar. Tasarladıkları bu el aletlerinin her birinin farklı bir işlevi bulunuyor ve bu aletlerin hepsi farklı amaçlarla kullanılıyor. Örneğin testereyi genellikle kesme ve delme işlemleri için kullanırken tornavidayı genelde vidaları söküp yerine takmak için kullanıyorlar. Tüm bu aletlerin bulunmasının sebepleri iş gücünü azaltmak, verimliliği artırmak, işin yapılma hızını artırmak ve yapılan işi daha düzgün bir şekilde yapmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda üretilen el aletlerinden biri de kırıcı delici matkap ürünleridir. Matkap çok yönlü bir alettir ve genellikle elektrik enerjisi ile çalışır. Matkabın ucuna takılıp çıkarılabilen farklı boyut ve şekillerde olan başlıklar sayesinde, matkapla duvara delik açılabilir ve vida sıkma gibi daha pek çok işlem rahatlıkla yapılabilir. Kırıcı delici matkap sayesinde hatta bazen pürüzlü yüzeylerin zımpara işlemi bile yapılabilir. Matkap bu işle uğraşan uğraşmayan herkesin bildiği ve yaygın olarak kullanılan aletlerden biridir. Matkap her ustanın alet çantasında mutlaka bulunması gereken aletlerden biri olup alet çantalarının tamamlayıcı öğesini oluşturur. Matkapların farklı alanlarda kullanılan pek çok değişik türü bulunur ve kırıcı delici matkaplar genel olarak darbeli ve darbesiz matkaplar olarak iki gruba ayrılırlar. Darbeli matkaplar adından da anlaşılacağı üzere daha sert yüzeyleri delmeye yarayan ve darbesiz matkaplara nazaran daha güçlü olan matkap modelleridir. Darbesiz matkaplar ise delik açmak, vida sıkmak ya da sökmek gibi darbeli matkapların aksine daha az güç gerektiren işler için kullanılır. Darbesiz matkapların az güce sahip olduğu halde bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni darbeli matkapların aksine hem elektrik enerjisiyle hem de şarjlı olarak kullanılabilme özelliğine sahip olmalarıdır. Darbeli matkaplar sadece elektrik enerjisiyle çalışırken darbesiz matkaplar hem elektrik hem de şarjlı olarak kullanılabiliyor. Bu özellikleri sayesinde darbesiz matkaplar yaygın olarak kullanılıyor ve çoğunlukla günlük ev kullanımlarında ve çok güç gerektirmeyen işlemlerde kullanıyorlar.

Matkap Nasıl Çalışır?

Matkap aletini bulma fikri ilk olarak dönme hareketinin sürtünme yaratıp nazı nesneleri delebildiği görülüce bulunmuştur. Günümüzde yapılan kazı çalışmalarında çok eski zamanlara ait dönme hareketiyle delik açan ilkel aletlere rastlanmıştır. Bu aletler modern dünyadaki matkap gibi aynı prensiple çalışan aletlerin ilk ataları olarak görülür. Bulunan bu alet basit olarak uçları sivri olan iki taşın el yardımıyla olabildiğince hızlı bir şekilde döndürülmesinden oluşuyordu. Bu görüntüden sonra aletin daha az insan gücüyle daha fazla iş yapabilmesi için ucuna bir yay eklendi. Eklenen bu yay sayesinde alet çok daha hızlı bir şekilde dönmeye ve yüzeyde daha iyi bir delik açmayı başardı. Yayda bulunan ip delici yüzeye dolanarak yayın hareket etmesini kolaylaştırdı. Bu sayede alet yüzey üzerinde daha kısa sürede daha iyi bir delik açtı. Bu aletler matkabın ilk basit halleri olarak tanımlanabilir. Bugün günümüzde herkesin yaygın olarak kullandığı ve neredeyse her evde bulunan elektrikle çalışan matkaplar ise ilk olarak 1889 yılında Avustralyalı Arthur James Arnot ve William Blanch Brain tarafından icat edildi. Kırıcı delici matkap modellerini çalıştırmak için aletin fişini prize takmanız yani elektrik enerjisi sağlamanız yeterli olur. Daha sonra matkabın düğmesine basar basmaz içindeki motor çalışmaya başlar ve bu motor da matkabın ucundaki mekanizmanın hızlı bir şekilde dönmesini sağlar.

Kırıcı Delici Matkap Nasıl Kullanılır?

 Kırıcı delici matkap ile duvarda bir delik açmak için matkabı nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayalım. Satın aldığınız matkabın yanında pek çok farklı boyutlarda ve şekillerde uç beraberinde gelir. Gelen bu uçların boyları ve işlevleri işlem yapacağınız yüzeyin yapısına göre değişiklik gösterir. Delik açmak için seçtiğiniz matkap ucu kesinlikle dübelden daha kalın olmamalıdır. Duvarda matkap ile açacağınız delik için doğru ucu seçtikten sonra duvarda deleceğiniz noktayı seçmeniz gerekir. Daha sonra matkabı çalıştırıp delik açacağınız yere önce az bir güçle sonra da daha fazla bir güçle ittirip delik açabilirsiniz. Matkap kullanımı gerçekten çok kolaydır fakat yine de her alette olduğu gibi matkap kullanırken de dikkatli olmanız ve güvenlik önlemlerini yerine getirmeniz gerekir. Matkaplar ayrıca elektrikli, akülü ve şarjlı olmak üzere gruplara ayrılırlar. Bu matkaplar evde ve işyerlerinde olan tadilat işlemlerinin daha hızlı ve düzgün bir şekilde yapılmasını sağlarlar. Kırıcı delici matkaplar sayesinde sadece zamandan tasarruf etmiş olmazsınız aynı zamanda dayanıklı aletler oldukları için uzun süre kullanılabiliyorlar ve bu sayede paranız cebinizde kalır. Takılabilir vida uçları sayesinde matkaplar vidalama işlevini pratik ve hızlı bir şekilde yerine getirebiliyor. Kırıcı delici matkaplar ev ya da işyerindeki tadilatlarda ayrıca profesyonel işlerde delme işlemini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmayı sağlarlar. Evde matkap kullanımı duvarlara tablo benzeri şeyler asmak, montaj yapmak, kapı ya da pencere onarımlarını yapmak için kullanılır. Bu kullanımın aksine profesyonel kullanımlarda matkap daha kapsamlı işleri yapmak için kullanılır.

İşte matkap kullanırken dikkat etmeniz gereken detaylar;

  • Eğer kırıcı delici matkabı ilk kez kullanacaksanız matkabı kullanmadan önce mutlaka kullanma kılavuzuna bakmanız gerekir. Kullanma kılavuzuna bakmak yeterli gelmediyse matkap kullanmayı bilen birinden yardım alabilirsiniz. Matkap kullanımı her ne kadar bast görünsede yanlış bir şey yaparsanız eğer bu çok kötü sonuçlar doğurabilir.
  • Matkap kullanırken ortaya çıkan yüksek frekanstaki sesler kulağınıza zarar verebilir bu yüzden kulağınızı bu seslerden korumak için kulaklık takmalısınız. Matkap sadece kulağınıza zarar vermez. Matkap kullanırken gözleriniz ve ellerinizde zarar görebilir. Bunu engellemek için koruyucu gözlük ve eldivenler giymeniz gerekir bu sayede metal, ahşap ya da duvar delerken gözlerinize taş ya da başka parçaların değmesini engellemiş olursunuz. 
  • Duvarda ya da herhangi bir yüzeyde delme işlemini yaparken elinize dikkat etmeniz gerekir. Matkap kullanırken özellikle darbeli matkap kullanırken her darbede alet sizi geriye doğru atabilir. Bu yüzden matkabı sıkı tutmaya çalışın ve mutlaka eldiven takın. Eldivenler hem matkabı daha iyi tutmanızı hem de elinin yaralanmasını önlerler.
  • Kırıcı delici matkapla delik açacağınız yerin özelliklerini iyice kontrol etmeniz gerekir. Örneğin matkapla delik açacağınız duvarın arkasında elektrik kabloları, su borusu, doğalgaz borusu gibi yapıların olmadığından emin olduktan sonra delme işlemine geçin. Bu tür özellikleri kontrol etmediğiniz takdirde hem kendinizin hem de çevredeki insanların hayatını büyük bir tehlikeye atmış olursunuz. Ayrıca bu tür bir yanlış delme sadece ciddi kazalara değil aynı zamanda sonrasında çok fazla iş yükü olmasına da neden olur.
  • Kırıcı delici matkabı kullanmadan önce doğru malzeme ile doğru matkap ucu kullanmaya dikkat edin. Örneğin yumuşak bir zemine sert bir matkap ucuyla işlem yaparsanız zemin zarar görür ve delme işlemi düzgün bir şekilde yapılmaz. Zeminin yapısına uygun olarak üretilen pek çok farklı matkap ucu bulunur. Eğer hangi zemin yapısında hangi matkap ucunu kullanmayı bilmiyorsanız kırıcı delici matkabın kullanım kılavuzuna bakarak yardım alabilirsiniz
  • Kırıcı delici matkabı ilk kez kullanıyorsanız ya da matkabı kullanmaya henüz yapmadıysanız eğer matkabı önce düşük ayarda daha sonra kademeli olarak yüksek ayarlarda kullanabilirsiniz. Bu sayede zaman içerisinde kırıcı delici matkabı daha iyi bir şekilde kullanabilir ve olası herhangi bir kazanın da önüne geçmiş olursunuz.
  • Kırıcı delici matkabı kullanmaya hazır olduğunuzda matkabı çalıştırın ve yavaş yavaş matkabın ucunu delmek istediğiniz yüzeye dokundurun. Sonrasında matkabın ucunu kontrollü bir şekilde delmek istediğiniz yüzeye bastırın. Bu işlemi yaparken kırıcı delici matkap ucunu çok sert bastırırsanız matkap elinizden kayabilir ve yaralanabilirsiniz Matkabı kullanırken bu seferde eğer çok yetersiz bir kuvvetle baskı uygularsanız matkap yüzeyde deliği iyi ve düzgün bir şekilde açamaz. Bu yüzden kırıcı delici matkap kullanırken güç dengenizi iyi bir şekilde ayarlamanız gerekir.

Kırıcı Delici Hilti Nedir?

Kırıcı delici hilti aslında diğer matkap türlerine nazaran çok daha gelişmiş bir matkap çeşididir. Adından da anlaşılacağı üzere kırıcı delici hilti matkap özelliğinin yanı sıra yüzeyleri kırmak için de kullanılır. Kırıcı delici hilti belirli şiddetlerde darbe üreterek duvar yıkmak ya da yer-duvar seramiklerini sökmek için kullanılır. Hatta kırıcı delici hilti asfaltlarda delik açarak kazı yapılmasını sağlayan makineler olarak da bilinir. Kırıcı delici matkapların üç ayrı çalışma modu bulunur. Bunlar sırasıyla darbeli matkap, darbesiz matkap ve kırıcı matkap olarak ayrılır. Kırıcı delici matkapları diğer matkap türlerinden ayıran en önemli özellikleri yüzey kırıcı modda olmaları ve aşırı yüksek güçle farklı yapıdaki yüzeyler kolayca parçalayabilmeleridir. Matkap veya kırıcı-delici kullanımından dikkat edilmesi gereken bir diğer husus doğru ve kaliteli uç kullanımıdır. Ahşap delme uçları ile beton delmeye kalktığınızda uç çok kısa sürede aşınarak işe yaramaz hale gelecektir. Bu yüzden en sağlam uç modelleri arasında olan elmas matkap ucu kullanmada yarar vardır. Bu uçlar sayesinde hem matkap işlevini çok daha iyi yerine getirir hem de uzun süre boyunca kullanılabildiği için para ve enerji tasarrufu sağlar. Kırıcı delici matkap teknolojik özellikleri yüksek olan ve daha çok inşaat sektöründe kullanılan matkap çeşitleridir. Bu matkapların kullanımı ev ya da iş yeri içinde olan tadilatlar için uygu değildir. Çünkü kırıcı delici matkabı yumuşak bir yüzeye uyguladığınız anda yüzeye çok fazla zarar verir ve yüzeyin diğer bölümlerine zarar verir. Kırıcı delici fiyatları ürünün modeli ve yapı malzemesinin kalitesine göre değişir. Darbeli matkapların ve kırıcı delici hilti modellerinin fiyatları sunduğu özellikler, kolaylıklar ve daha yüksek güçte enerji kullandıkları için fiyatı diğer matkaplardan daha fazla olabiliyor. Matkap fiyatlarının değişmesine etki eden bir diğer etken de matkap modelinin üretildiği markadır. Bazı ünlü markaların kaliteli ürünleri diğer markaların kırıcı delici matkap modellerinden daha fazla olabilir. Ama piyasada her bütçeye uygun kırıcı delici matkap ürünleri satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kırıcı Deliciler ve Kırıcılar

1862 ürün listeleniyor
Bosch
Dewalt
Makita
Einhell
Store
CATPOWER
Böhrer
Graizer
RTRMAX
Assur
Bulldozer
Hitachi
Retools
Proter
KLPRO
Lieber German
Hikoki
Assur Plus
Steiner
AEG
2000 W
800 W
1500 W
100 W
1000 W
1700 W
850 W
4200 W
1050 W
1100 W
1200 W
900 W
1250 W
1800 W
3000 W
3600 W
790 W
1600 W
1300 W
1400 W
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 1862 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?