ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim
Liberal Düşünce Dergisi
Liberal Düşünce Dergisi: Sayı 82

Liberal Düşünce Dergisi: Sayı 82

Liberal Düşünce Dergisi Ininal ile 200 TL ve üzeri elektronik hariç alışverişlerde 25 TL indirim
%5 indirim 34,00 TL 32,30 TL
( / adet)
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
DSACategoryId/60001501/2147483645/10004/15018811

Liberal Düşünce Dergisi: Sayı 82

Özgürlük, adalet ve barış gibi, insan onuruna yaraşır bir şekilde beraber yaşayabilmenin şartlarını oluşturan değerleri vurgulamaya itiraz eden yok gibidir. Meselelere o değerlerin penceresinden bakmaya da.

Ama dünya hâlâ o değerler ekseninde dönmüyor. Bu da bize, entelektüel alanda bu değerleri doğru anlamaya ve doğru içeriklendirmeye ilişkin bir ödev yüklüyor. Eğer bunu yapamazsak, yaşadığımız dünyada insanların çoğunu özgürlük adına totaliter bir rejimi veya barış adına haklardan feragati savunurken bulabiliriz. Bu değerler adına tam da onların korumayı amaçladığı hakların tahrip edildiğini görebiliriz. Tıpkı bugün özellikle dış politikada devletlerin yaptığı gibi.

Değerleri kavramsal olarak doğru tanımlamak, teorik olarak doğru içeriklendirmek ve entelektüel alanda iyi savunmak önemlidir. Ama onları pratikte de savunmayı başarmak gerekir.
Liberal Düşünce Dergisi, 82. Sayısında da bu kaygılarla sizinle buluşuyor.

Bu sayıda Adnan Küçük de ilk yer verdiğimiz "1924 Anayasasında Temel Hak ve Hürriyetler" başlıklı makalesinde, hak ve hürriyetlerin anayasal metinlerde düzenlenmiş olunmasının, onların etkin bir şekilde teminat altına alınabilmesi için yeterli bir yol olmadığını ifade ediyor.

Hakan Şahin ise "İslam iktisadı" adı altında sosyalist ve kolektivist tezleri dile getiren yaklaşımı bir atölye çalışmasında somutlaşan yargıları da katarak eleştiriyor.

Salih Zeki Haklı ise Ethem Menemencioğlu başlıklı makalesinde, Tek Parti döneminin felsefi ve fikri olarak sığ ama resmi söylemin taşıyıcısı olması dolayısıyla ön plana çıkarılmış olan figürlerinin gölgesinde kalan önemli isimlerden birini gecikmiş de olsa fikir dünyamızın gündemine taşıyor.
Bu sayda ayrıca İstanbul Medipol Üniversitesi bünyesindeki Medipolis Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye'de Yaşayan Arap Ülkelerinden Akademisyenlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı" raporuna da yer veriyoruz.

Yine bu sayıda yer verdiğimiz diğer bir rapor da Liberal Düşünce Topluluğu'nda Arda Akçiçek tarafından kaleme alınan "Alevi Açılımında Çözüme Odaklanmak: Reform Adımlarına İlişkin Öneriler ve Yol Haritası" başlıklı çalışma.

Hayek'in fikri mirası çerçevesinde yer verdiğimiz Emily Skarbek'in "Bireycilik Hakkında Hayek'in Bize Öğrettikleri, Doğrular ve Yanlışlar"ı da liberal teoriye dair tartışmalara katkı sağlayabilecek ilgi çekici bir metni ifade ediyor.

Bu sayıda yer verdiğimiz diğer makaleleri de ilgiyle okumanız dileğiyle.

- Bekir Berat Özipek
nbspnbspnbspnbsp Editör

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 208
Yayın Tarihi 2016
Yazar Kolektif
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000C5B6I
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Çıldırmadan Önce Son Çıkış
221B İki Aylık Polisiye Dergi Sayı : 7 Ocak-Şubat 2017
Arka Kapak Dergisi Sayı: 35 Ağustos 2018 (Harry Potter Defter Hediyeli)
Burda Hobi Bluzlar
%40
48,00 TL 28,80 TL
%5
12,00 TL 11,40 TL
24,90 TL
14,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
Kırmızı Kedi Kitabevi 10
DERGİYURDU 9,7
Doğan Burda 9,8
Değerlendirmeler
-
-
(20)
(13)
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 200 96 92 100
Yayın Tarihi 2021 2017 2019 2020
Başa dön