Güneşin Zararlı Etkileri Nelerdir?

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak kök hücrelere kadar etki ederek hücre yapısını olumsuz etkilemektedir. Bu durum derinin incelmesine, güçsüzleşmesine ve kırışmasına neden olmaktadır. Güneşten gelen ışınlar UVA ve UVB olarak ikiye ayrılır. Her iki ışın türüne gereğinden fazla maruz kalmak DNA yapısını ciddi anlamda olumsuz etkilemekte, cilt kanserine yol açabilmekte ve ben oluşumunu tetikleyebilmektedir. Ancak UVB ışınlarının olumsuz etkileri güneş koruyucular ve güneş sonrası ürünlerle engellenebilmektedir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kullanmak; ardından cildi rahatlatmak ve kaybettiği nemi kazandırmak adına güneş sonrası ürün uygulamak oldukça önemlidir.  

Güneş Sonrası Ürünü Nedir?

Güneş sonrası ürünü, güneşin ciltte oluşturduğu kızarıklık, yanma ve hassasiyet hissinin azaltılması veya giderilmesi için kullanılmaktadır. Çeşitli formlarda satışa sunulan bu ürün grubu içerisinde en çok tercih edilenleri sprey ve losyon şeklinde olanlarıdır. Güneş sonrası ürün grubunun en önemli özelliği, yoğun nemlendirme sağlayarak ciltte ferahlama hissinin oluşmasına yardımcı olmasıdır. Bu gruptaki ürünler, gün boyu güneşe maruz kalmış ve su rezervini kaybetmiş cildin onarılmasını sağlamaktadır. Piyasada daha çok "After Sun" olarak anılmaktadır.

Güneş Sonrası Ürün Yerine Nemlendirici Ürün Kullanmak Doğru Olur mu? 

Nemlendirici özelliği bulunan ürünler, gündüz ve gece ürünleri olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Gündüz ürünleri, genellikle güneşin ve hava şartlarının olumsuz etkilerinden koruma amacıyla üretilmektedir. Bunun yanında gece ürünleri ise yaşlanma belirtilerine karşı geliştirilmiştir. Kırışıklıkları önleme amacıyla nemlendirme sağlamaktadır. Güneş sonrası ürünlerinde ise nemlendiricilerde aranan hafiflik özelliği, yerini yoğun nemlendirme özelliğine bırakmaktadır. Bunun yanında cildi rahatlatabilmesi açısından mineral ve aminoasitlerle desteklenmektedirler.

Güneş Sonrası Ürünlerden En Yüksek Verimi Almak İçin Neler Yapılabilir? 

Herkesin yaptığı genel bir yanlıştan bahsetmek gerekirse güneş koruma ürününü plaja gelindiğinde sürmek, güneş sonrası ürününün etkisini azaltan bir faktör olarak karşınıza çıkmaktadır. Uygulananın aksine, koruma ürünü, güneşe çıkmadan önce kullanılmalıdır. Böylece güneşe çıkıldığında cilt tarafından emilmiş olacak ve etkisini gösterebilecektir. Cilt tipine ve deri hassasiyetine uygun olarak seçilmeyen güneş koruyucu ürün, beklenilen etkiyi gösteremeyecek; bu durumda güneş sonrası üründen de yeterli yarar sağlanamayacaktır. 

Güneş koruyucu ürün, suya dayanıklı olarak seçilmediğinde cilt tarafından yeterince emilmeyecektir. Böylesi bir durumda güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlanamaz. Ciltte oluşan kızarıklık, yanma ve acı gibi şikayetler için güneş sonrası ürün kullanılsa da beklenen fayda elde edilemez.

Güneş koruyucu ürün, gün içerisinde düzenli aralıklarla tazelenmediğinde yeterli koruma seviyesine ulaşılamamaktadır. Bu durumda güneş sonrası üründen tam performans beklenmemelidir.

Yüz bölgesinin en hassas yerleri olan göz ve dudak çevresini güneş koruma ürününden mahrum bırakmak da yapılan yanlışlardan bir başkası olacaktır. Sonuçta, oluşan yanma ve hassasiyet, istenilen derecede azaltılamayacaktır.

Son olarak, gölgede kalındığında güneşin zararlı ışınlarından korunabilineceği düşüncesi, oluşan semptomların şiddetini artırmaktaktadır. Böylece güneş sonrası ürün kullanılsa bile yanma ve acı, beklenen oranda düşmeyecektir.

Güneş Sonrası Ürünlerini Kullananlar Bu Ürünleri Tavsiye Ediyorlar mı?

Güneş sonrası ürünlerini kullananların büyük bir çoğunluğu, güneşin yarattığı kızarıklık, yanma, acı ve hassasiyet hissini bu ürün grubunun giderdiğini söylemektedir. Güneş sonrası ürünleri, gözenekleri tıkamadan yatıştırma ve ferahlama sağladığından arka arkaya günlerce güneşe maruz kalınsa da soyulma riski en aza inmektedir. Özellikle şehirde yaşayan kullanıcılar için güneş sonrası ürünler, bronz kalma süresini uzattığından sıklıkla tercih edilmektedir. Güneş ışınları, kırışıklık ve yaşlanmaya bağlı lekeleri artırdığından güneş sonrası ürünleri orta yaş grubu tarafından da önerilmektedir.

Hangi Cilt Tipi Hangi Ürünü Kullanabilir?

Herkesin cilt tipi ve buna bağlı olarak cildinin ihtiyaçları, farklılık göstermektedir. Nasıl ki nemlendirici satın alırken cilt tipine göre seçim yapılıyorsa güneş sonrası ürün kullananlar da cilt tipi ve ihtiyacına göre seçim yapmalıdırlar. Yağlı veya karma cilde sahip olanların, losyon formunda güneş sonrası ürün kullanması gerekirken; daha hassas cilde sahip olanlar, sprey ya da bakım sütü formunda ürünler kullanmalıdır.

Madame Coco Güneş Sonrası Ürünleri

2 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Madame Coco
  2. La Roche-Posay
  3. Avene
  4. Sebamed
  5. Nivea
  6. Lancaster
  7. Avon
  8. Bioderma
  9. Roc
  10. Nuxe
  11. Cosmed
  12. Lemongrass House
  13. Lierac
  14. BIOPOINT
  15. Babe
  16. Bioder
  17. Clinians
  18. Coppertone
  19. Daylong
  20. Deborah
  21. Dermalogica
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
 • Marka Madame Coco
DSACategoryId/60001547/2147483603/32010889/32010922/madamecoco
BAŞA DÖN