Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mösyö İmam

Doğan Kitap
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9906
Mösyö İmam

"Kimi zaman bir mazoşist gibi kendimi yerden yere vurdum, kimi zaman da gönlümce eğlendim. Yazılarımı yazdığım kabinime bitişik kafesli küçük pencereden beni dinleyen bir rahip olmadığı için de hiçbir şeyi gizleme gereği duymadım."Mösyö İmam, sıradışı, renkli, samimi ve açık sözlü bir imam olan Mehmet Oyan''ın özel ve mesleki yaşamına ilişkin anılarını içeriyor.

Oyan''ın çocukluk, gençlik, öğrencilik yıllarına dair anlattıkları, az bilinen bir dünyaya ilişkin ilginç ve hoş bilgiler veriyor. Din görevlisi olarak gittiği Fransa''da yaşadıkları ise öyküyü bambaşka bir boyuta taşıyor. Özellikle de bir kafede çalışan alımlı Fransız bayan Katrin''e yönelik tertemiz ve karşılık beklemeyen aşkı...

Her ikisi de evlidir ve "aşk ateşinde yanmak" neymiş, bir kez daha anlaşılır.

Şu vakte kadar memleketimizin en meşhur din görevlilerinin başında Nasreddin Hoca ve “Ofli Hoca” gelirdi, ki ikisi de bulundukları meslek grubu için alışılmışın dışında özellikler sergilemişlerdir. Gerek yaşamıyla, gerek halkın alışmış olduğu kalıpların dışında davranışlarıyla, samimiyeti, mizahî anlatımı ve hayatı alaya almasıyla artık onlara yeni bir isim eklemenin zamanı geldi de geçiyor bile. Mehmet Oyan’dan yani diğer adıyla Mösyö İmam’dan bahsediyoruz. Mehmet Oyan din görevlisi olarak gittiği Fransa’da yaşadıklarını, gençlik yıllarını, okul yıllarını, tüm yönleriyle hayatını anlatıyor. Sözünü ettiğimiz sıradışılık da burada devreye giriyor zaten. 1997’de Fransa’ya atandığı zaman evli ve çocuk sahibidir Oyan. Ancak orada bir kadına âşık olur ve o hep söylenen “amansız hastalık” tamlamasının ne mene bir şey olduğunu görür. Mösyö İmam’ı okurken Mehmet Oyan’ın samimi üslubu karşısında şaşkınlığa düşeceksiniz. Ölü yıkamaktan kaçınmasını, ruhlar aleminden gelenlerin onu rahat bırakmaları için dua etmek yerine akşamın bir saatinde müzik dinleyip göbek atmasını, gurbetteki yalnızlığını, çektiği aşk acısını, sılada bekleyen eşinden dilediği özürleri okuduğunuzda bu renkli ve sıradışı İmam’la tanışmak için can atacaksınız. Mösyö İmam sadece renkli maceralarıyla değil, kimi dinî olguları değerlendirişiyle de ilginizi çekecek. Belki iddialı bir ifade olabilir ama, gerekli dikkati çektiği anda yılın kitabı olmaya aday!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön