Motosiklet amortisör çeşitleri aracın yoldan aldığı darbeleri azaltmaya yarayan süspansiyon sisteminin bir parçası olarak araçlarda yer alıyor. Amortisörler yol tutuşu, sürüş güvenliği ve konfor açısından büyük önem taşıyor.

Yoldan gelen sarsıntı ve titreşimlerin araç şasisine iletilmeden emilmesini sağlayan amortisörler, kuru ve akışkan esaslı olmak üzere iki ana grupta inceleniyor. Motosikletlerde genelde akışkan esaslı amortisörler kullanılıyor. Gaz ve sıvı esaslı motosiklet amortisör çeşitleri de bulunuyor. Sıvı olarak genelde hidrolik yağ, gaz olarak ise sıklıkla hava kullanılıyor. Günümüz motosiklet teknolojisinde en çok teleskopik tip hidrolik amortisörler tercih ediliyor.

Motosiklet amortisör çubuğu, amortisör haznesi ve amortisör yağı bu parçanın ana unsurlarını oluşturuyor. Ayrıca motosiklet amortisör keçesi, amortisör körüğü, halkaları, takozları, salıncak, rot, rotil gibi birçok parça daha sistemin içinde yer alıyor. Bu parçalar arasında en sık problem çıkaran amortisör keçesi patladığı zaman sürekli yağ sızdırıyor. Genellikle keçe değiştirmek yeterli olmuyor. Keçenin içinde gidip gelen milde çizikler varsa o milin de değişmesi gerekiyor. Ayrıca amortisör yağının fabrika ayarlarına uygun olarak, çok hassas bir şekilde doldurulması gerekiyor. Yağın az ya da çok olması sürüşü etkileyen etmenler arasında yer alıyor.

Motosiklet Amortisör Fiyatları

Motosiklet yedek parçaları arasında bulunan amortisörün maliyeti diğer parçalara kıyasla biraz daha yüksek oluyor. Ancak önemi göz önüne alındığında arıza halinde derhal değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bozuk ve eskimiş amortisörler yol tutuşu, fren performansı, sürüş rahatlığı, lastik ömrü gibi birçok unsuru olumsuz yönde etkiliyor. Amortisörler lastiklerle senkronize çalışarak yol tutuşunu sağlıyor. Fren yapıldığında amortisörler üzerinde yoğun bir basınç oluşuyor ve bu basınç lastiklere yansıyor. Düzgün çalışmayan amortisörler az ya da fazla basınç yansıtarak hem lastik ömrünü hem de fren performansını olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla sürtünmeye bağlı olarak lastikler hızla aşınabiliyor. Az basınç yansıması da fren yapılınca durmayı geciktiriyor. Bozuk, yağı eksik, ayarsız ya da eskimiş amortisörler yoldan kaynaklanan salınımları ve titreşimleri karosere yansıtarak sürüş rahatlığını azaltıyor. Bu da konforsuz, yorucu ve güvenlik seviyesi düşük bir kullanıma neden oluyor.

Motosiklet amortisörleri ön amortisör, arka amortisör ve direksiyon amortisörü olarak üçe ayrılıyor. Ön çatal kısmında bulunan ön amortisörler, motosikletin manevra, fren ve yol tutuşu üzerinde etkili oluyor. Arka amortisörler ise ön düzene ek olarak yük dağılımı ve denge açısından önemli rol oynuyor. Değişim ya da tamir sırasında statik çökme noktası hesabının yapılması gerekiyor. Bu zor ve hassas bir işlem olduğu için ya tecrübeli bir servis tarafından tamiri ya da tamir yerine parça değişimine gidilmesi uzmanlarca tavsiye ediliyor. Direksiyon amortisörleri genelde Chopper gibi pahalı modellere takılıyor. Bu tip amortisor modelleri gidonun manevra kabiliyetini arttırıyor ve yalpalama hareketini engelliyor. Kazaya karşı önemli bir koruma sağlayan bu düzenek kullanıcılarından tam puan almayı başarıyor.

Motosiklet amortisör fiyatları marka, dizayn ve üretim sırasında kullanılan teknoloji gibi pek çok unsura bağlı olarak değişiyor. Ters amortisör, çift şoklu, gazlı ya da yağlı tiplerin fiyatları etiket üzerinde değişiklik gösteriyor. Ülkemizde monte edilen modellerin parça fiyatları genelde daha uygun bir aralıkta kullanıcıyla buluşuyor.

Motosiklet sürücülerinin güvenli ve konforlu bir sürüş için araçlarına düzenli bakım yaptırması gerekiyor. Arıza olmasa bile genellikle amortisörlerin 45 - 60 bin kilometrede değiştirilmesi öneriliyor. Değişim süresi hakkında kesin bilgi için aracın servis kataloğuna bakılması, değişim sırasında ise orijinal parça kullanılması tavsiye ediliyor.

Amortisörler

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN