Motosikletler ile şehir içi ve şehirlerarası yollarda ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirlerde ve küçük yerleşim yerlerinde yaygın olarak kullanılan motosikletler yoğun trafikten etkilenmemeleri ve yakıt tüketiminin otomobillere göre az olması sebebiyle tercih ediliyor. 

Fren sistemi motosikleti oluşturan önemli parçalar arasında yer alıyor. Disk ile balatalardan oluşan fren sistemi, tekerlekleri sabitleyerek aracın durmasını sağlıyor. Dolayısıyla motosiklet balatası, fren sisteminin bir elemanı olarak sürüş güvenliği açısından son derece önem taşıyor.

Motosikletin ön ve arkasında iki adet fren sistemi bulunuyor. Ön fren duruşta daha etkili olmakla beraber, sürat yaparken ani bir şekilde kullanılması tehlikeli olabiliyor. Arka fren sistemi ise ağırlığın öne yönelmesi nedeniyle daha yavaş ancak daha risksiz bir duruş sağlıyor. Ön ve arka frenler birbirinden bağımsız çalışıyor. Motosikletlerde fren kolu gidonun sağ tarafında konumlanıyor ve elle sıkılarak kontrol ediliyor.

Duruş aşamasında, fren gücünün üçte ikisi ön frenlerle sağlanıyor. Motosiklet balatası eski sistemlere oranla gelişmiş bir teknoloji ve daha etkin fren gücü sağlıyor. Özellikle ıslak yol koşullarında daha etkili olan fren balatalı sistemleri tercih edebilirsiniz. Balata fren sistemlerini geliştiren birçok ek parça motosiklete takılabiliyor.

Motosiklet Diski

Motosiklet diski ya da disk tipi fren, frenlemeyi kaliper ile balatalar arasındaki diski sıkarak sağlıyor. Disk frenler kısa sürede ve kolay soğuyor. Aynı zamanda sürtünmeden dolayı daha az aşınıyor, daha çabuk tepki veriyor ve olumsuz hava koşullarından daha az etkileniyor. Eski tip fren sistemlerine kıyasla, disk frenler tekerleği merkezden daha uzakta tutuyor. Böylece fren esnasında güç dağılarak ısıya dönüşüyor ve kırılma noktasına varılması daha zor oluyor. Bu gibi nedenlerden dolayı, pek çok araç bu tip frenlere yöneliyor. Sürücü muayenesi daha kolay olan motosiklet diski modelleri servis ve temizlikte de avantaj sağlıyor. Pek çok modeli sökmeden kolayca temizleyebilirsiniz. Daha hassas ve yüksek fren gücüne sahip disk frenler motosiklet sahiplerinin ilk tercihleri arasında kendine yer buluyor.

Balataların fren modeline uygun seçilmesi gerekiyor ve bu bilgi araç kataloglarında da vurgulanıyor. Motosiklet diski fiyatları ürünün markasına, modeline ve üretiminde kullanılan malzemeye göre farklı aralıklarda etiketlenebiliyor.

Sürat motosikletlerinde karbon malzeme tercih ediliyor. Reçine, seramik, kevlar ve metal parçacıklar üretim sırasında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Kullanılan malzemenin sert olması balata ömrünü uzatıyor. Sert malzeme ile ısınmaya dayanım artmakla beraber fren mesafesi de uzuyor. Fren mesafesini kısaltan yumuşak malzemeli balatalar ısıya dayanıklı olmadıkları için kullanım süreleri de düşük oluyor.

Günümüzde seramik lif ile bakır lif karışımı, metal lifler arasına yerleştiriliyor. Seramik diskler pahalı ve az bulunan bir sistem olarak dikkat çekiyor. Frenleme esnasında sabit ve yüksek seviyede bir sürtünme sağlayan disk frenler ısınma problemini ortadan kaldırıyor. Normal disklere göre dört kat daha dayanıklı ve yarı yarıya hafif olan seramik disk frenler ile aracınızı daha kolay kontrol edebilirsiniz. Öte yandan, içerdiği seramik lifler sayesinde fren sistemi daha sessiz çalışıyor. Seramik lifler ses titreşimini emerek fren sesinin insanı rahatsız etmeyecek düzeyde kalmasını sağlıyor. Bu tip sistemler daha uzun ömürlü olmalarıyla da motosiklet kullanıcılarının beğenisini kazanıyor.

Güvenli ve konforlu bir sürüş için motosikletin bakımına özen göstermek gerekiyor. Sürekli çalışan motosiklet balatalarının düzenli olarak kontrol edilmesi önem kazanıyor. Kullanım ömrünü dolduran balataların değiştirilmesi sağlıklı bir sürüşe imkan tanıyor. Çok sayıda markanın kaliteli motosiklet diski modellerini inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz ürünü kolayca temin edebilirsiniz.

Balata & Diskler

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN