Ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayan motosikletler ülkemizde oldukça yaygın kullanılıyor. Yakıt tüketimi otomobillere kıyasla düşük olan motosikletler trafik sıkışıklığından etkilenmiyor, park problemi yaşatmıyor ve arazide rahatlıkla kullanılıyor. Dolayısıyla şehir içi ve şehir dışında pek çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Motosikletin en önemli parçası olan motor, genellikle benzinli ve içten yanmalı tipte oluyor. Birçok bileşeni bulunan motorun ateşleme sistemi büyük önem taşıyor. Ateşleme sistemi motor çalışmasını başlatıyor ve hava yakıt karışımının düzenli yanmasını kontrol ediyor. Sistem endüksiyon bobini, distribütör ve buji olmak üzere 3 ana parçadan meydana geliyor. Endüksiyon bobini akümülatörün voltajını ateşleme için uygun aralıkta ayarlıyor. Distribütör ateşleme sırasına göre bujilere elektrik dağıtıyor. Buji ise ateşlemeyi sağlıyor. İçten yanmalı benzinli motorlar, yanma odası içine alınan hava ve yakıtın buji ile ateşlenmesi sonucu pistonu itmesiyle çalışıyor. Ateşleme rastgele gerçekleşmiyor. Distribütör tarafından belirlenen bir sıralama oluyor ve bujiler bu düzene göre ateşleme yapıyor.

Ateşlemenin doğru yapılması ve yanmanın ideal seviyede olması açısından buji önemli rol oynuyor. Bujinin dayanıklı malzemeden imal edilmesi zaman içinde performans kaybı olmasını engelleyen özelliklerin başında geliyor. Bujinin ateşleme odasında sıkışan hava - yakıt karışımını ateşleyebilmesi için çevre koşullarından etkilenmeyeceği bir yerde ve uygun pozisyonda yerleştirilmesi gerekiyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları iyi yapılmış, dayanıklı malzemeden üretilen, doğru monte edilmiş bir motosiklet bujisi motorun çekiş gücünü arttırmanın yanı sıra yakıt harcamasını azaltıyor.

Motosiklet Buji Fiyatları

Motosiklet buji fiyatları büyük bir ek maliyet oluşturmuyor, bundan dolayı arıza halinde değiştirmek için tereddüt etmemek gerekiyor. Ayrıca kullanım ömrü dolmuş parçalar güvenli sürüşü olumsuz etkiliyor. Motosikletin yakıt tüketiminin artması, motor çalışmasındaki düzensizlikler, kalkış ve hızlanmada yavaşlık gibi problemler bujinin değiştirilmesi gerektiğini haber veriyor.

Ortalama bir motosiklet bujisi yaklaşık 10 bin kilometrelik kullanım ömrüne sahip oluyor. Ancak buji ömrü çok sayıda etkene bağlı olarak değiştiği için aracın kataloğuna bakarak fikir sahibi olmak gerekiyor. Bu etkenler arasında yakıt kalitesi ve yanmanın nasıl gerçekleştiği, aracın ateşleme sistemindeki arıza ve ayarsızlıklar yer alıyor. Aracı kullanım tarzı, buji malzemesi, bujilerin tırnakları ve çeşitliliği de kullanım süresini etkileyen diğer etmenler olarak gösteriliyor. Aracın katalog değerine uygun seçilmeyen bujilerin de ömrü kısa oluyor. Buji kablolarının ömrü ise genelde bujilerden birkaç kat fazla oluyor. Her 4-5 buji değiştirmede, kablonun da değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Motosiklet buji fiyatları aracın markası, modeli, motosikletin motor hacmi, tasarımı, yaşı gibi pek çok unsura bağlı olarak değişiyor. İridyum, itriyum gibi nadir metaller içeren bujiler daha pahalı ve dayanıklı oluyor. Bu tip motosiklet bujisi çeşitleri yüksek devirli motorlara katkı sağlıyor. Az bulunan bir motosiklet modelinin parça fiyatı yüksek olabilirken, ülkemizde montajı yapılan modellerin parça fiyatları genelde oldukça uygun oluyor. Fiyatta en belirleyici etkenler marka ve malzeme olarak göze çarpıyor. Genelde orijinal parça kullanılması tavsiye ediliyor, ancak pek çok kullanıcı aynı özellikleri taşıyan farklı marka yedek parçaları da kullanabiliyor. Katalog değerlerini kontrol etmek, mümkünse bir uzmandan tavsiye almak en doğru sonucu veriyor.

Güvenli bir sürüş için düzenli bakım yaptırmak gerekiyor. Motosikletin servis belgesinde önerilen sürelerde parça değiştirmek güvenli kullanım sağlayan etkenler arasında yer alıyor. Bujileri temizlemek yerine yenisini almak tavsiye ediliyor. Motosiklet bujisi kullanıcı tarafından değiştirilebileceği gibi bir servisten de yardım istenebiliyor. Uzmanlar sipariş vermeden aracın modelini ve özelliklerini kontrol etmeyi öneriyor. 

Bujiler

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN