Radyal ve eksenel kuvvetleri dengelemek için özel olarak geliştirilen jantlar, motosikletlerin temel hareket aksamları arasında bulunur. Tahrik parçaları, fren ekipmanları ve süspansiyon gibi önemli bileşenler de doğrudan motosiklet jantı üzerine bağlanır. Lastiklerle birlikte ön ve arka tekerlekleri oluşturan jant parçaları; motosikletin türüne, ağırlığına, taşıma kapasitesine, kullanım stiline ve özelliklerine göre değişebilir. Tek döküm, radyal veya asimetrik gibi çeşitli türevleri olan motosiklet jant modelleri, hem motosikletin görünümünü zenginleştirir hem de mevcut sürüş dinamiklerini geliştirir. Motosiklet için seçilen jantın diğer bağlantı parçaları ile uyumlu olması ve doğru kenar genişliğine sahip olması da stabilite ve denge açısından son derece önemlidir.

Motosiklet Jant Modelleri

Motosiklet jantlarının dökme ve telli olmak üzere iki ana modeli bulunmaktadır. Yüksek denge, stabil ağırlık merkezi ve rijit gövde yapısına sahip olan dökme jantlar; çelik, alüminyum ya da karbon gibi dayanıklı metallerden imal edilir. Dökme jantlarla beraber genellikle tek yapıda tasarlanan tubeless lastikler de kullanılır. Birbirini mükemmel bir şekilde tamamlayan dökme jantlar ile tubeless lastikler, patlamalara ve dış etkenlere karşı üst düzey dayanıklılık sunar. Hafif gövdeli motorlarda ve düz yolda seyahat için oldukça ideal olan dökme jant çeşitleri, uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Düzleştirilmiş bir profile sahip olacak şekilde dizayn edilen ürünler, viraj esnasında sürücülere ekstra esneklik de sunar.    

Jant göbeği, metal teller ve jant halkası parçalarından oluşan telli motosiklet jantı, hem eski hem de yeni nesil motosikletlere monte edilebilir. Ultra ince paslanmaz çelikten imal edilen paslanmaz çelik teller, jant göbeği ve tekerlek çemberinin çapı esas alınarak konfigüre edilir. Yüksek hassasiyete ve ince ayar yeteneklerine sahip olan yeni nesil mil ayar ayakları, metal jantların kolay bir şekilde optimize edilmesine olanak tanır. Metal halka üzerindeki deliklere mil perçini ile sabitlenen teller, yoldan gelen darbeleri ve titreşimleri başarılı bir şekilde absorbe eder. Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, altın sarısı, siyah, gümüş, pembe ve mor gibi renk alternatifleri ile sunulan eloksallı alüminyum jantlar, motosikletinize sportif bir görünüm de kazandırır.

Motosiklet Jant Fiyatları

Süper moto, enduro ve cross motosiklet modellerinde sıklıkla tercih edilen çok noktalı mil çubukları, yüksek hızlara ya da ekstrem kullanımlara uyum sağlayacak şekilde üretilir. Metal çubuklu jantların bakımı ve onarımı da son derece kolaydır. Ağırlık ve basıncın azaldığı yüksek hızlarda tekerleğe temas edebilecek nesneler, jant üzerinde ekstra stres ve şoka neden olabilir. Bu nedenle, süper sport ya da naked tarzı motosikletlerin jantları dayanıklı ve rijit bir yapıda tasarlanır. Engebeli yollarda, taşlık zeminlerde ve sert arazi koşullarında sorunsuzca ilerleyebilen enduro tipi motosiklet çeşitlerinde ise çapraz ya da dikey yerleşime sahip olan hafif ve dayanıklı jantlara yer verilir.

Motosiklet jant fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, metal yapısı, tasarımı ve üretim teknolojileri gibi çeşitli hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Karbon, karbon elyafı ya da alüminyum gibi hafif komponentler ile şekillendirilen veya özel tasarım detayları bulunan ürünler, geleneksel tasarıma sahip olan modellere kıyasla daha yüksek bir fiyat aralığına sahip olabilir. Tekerleklerin genişliği, metal konstrüksiyonu ve gövde profili de fiyat üzerinde etkili olan diğer detaylar arasında yer alır. Jant üreticileri, motosiklet marka ve modellerine uygun formda ve ölçülerde üretim yaparlar. Siz de motosikletinizin orijinal özelliklerine uyum sağlayacak şekilde imal edilen, spor görünüme sahip olan ya da çok yönlü kullanım özellikleri ile öne çıkan jant modellerini tercih edebilirsiniz.  

Jantlar

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN