Motosikleti duvara yaslayarak veya park ayaklığı üzerinde tamir etmek ya da temizlemek hem oldukça verimsiz hem de son derece tehlikeli olabilmektedir. Motosiklet sehpası; motosikletin saklanması, yıkanması ve bakımı için kullanıcılara daha güvenli ve daha uygun bir seçenek sunar. Ön ve arka tekerlekler üzerindeki parçalara bağlanabilen sabit stantlar ya da hareketli sehpalar, motosiklet gövdesinin tamamını ya da bir bölümünü havaya kaldırır. Çift taraflı salıncak kolu ile güçlendirilen motosiklet ön ve arka standları, motoru dik bir konumda ve emniyette tutar. Sabit platformlara sahip olan motosiklet sehpası çeşitleri, istenilen açı ve yükseklikte rahatlıkla ayarlanabilir. Hidrolik yağı ya da sıkıştırılmış hava sayesinde ağırlık yükünü yönlendirebilen kriko tipi motosiklet sehpaları, kullanıcılara pratik ve hızlı çözümler sunar. Ayak pedalları veya kollu kaldıraçlar ile kullanılabilen ürünler, motosikletin yükseltilip alçaltılmasını kolaylaştırır.

Motosiklet Sehpası Çeşitleri

Motosikletin üzerine geçici olarak bağlanan sehpalar, farklı motor türlerine uygun olarak konfigüre edilebilir. Motosikletler; tekerlek, şasi ya da bağlantı milleri üzerinde herhangi bir işlem yapmadan ya da farklı bir aparat bağlamadan stant üstüne alınabilir. Oldukça emniyetli bağlantı mekanizmalarına sahip olan yeni nesil sehpa ve stantlar, motosikleti sabit bir noktaya kilitler. Motor üzerinde gerçekleştirilen işlemler esnasında oynama veya kayma gibi olumsuz durumlar ile de karşılaşılmaz. Bağlantı aksesuarları ve vidalama sistemleri, motosikletinize kalıcı olarak monte edilmediği için motorunuz standart özelliklerini tamamen korur. Motosiklet sehpası, hem tek taraflı hem de çift taraflı salıncak kol millerine uyum gösterir. Bu nedenle motosikletinizi değiştirseniz dahi motosiklet sehpasını değiştirmenize gerek yoktur. Gergi mekanizması ve somun uçları etrafına konumlandırılan bağlantı parçaları; motosikletin türüne, tekerlek ölçülerine, ağırlık merkezine ve yerden yüksekliğine uygun bir biçimde yeniden ayarlanabilir.

Motosiklet üzerinde yer alan tek taraflı ayaklıklar, ağırlığı tek bir noktada topladığı için motosikleti rahatça ve güvenle hareket ettirebilmek mümkün olmaz. Ayak pedallarının önüne ya da motor bloğunun altına eklenen köprü tipi kurmalı stantlar da motosikletin öne ve arkaya doğru salınım yapmasına neden olabilir. Motosiklet üzerindeki bu tip orijinal ayaklıklar ve stantlar, aracı park etmek için tasarlanırlar. Bu nedenle; motor bakımı, parça değişimi, tekerlek tamiri ya da temizlik gibi işlerde hem güvenlik hem de kullanım kolaylığı için motosikleti merkez noktalardan sabitleyen sehpalar tercih edilmelidir. Önden bağlamalı sehpa, arkadan bağlamalı sehpa, merkez kaldıraç esasına dayanan stantlar ya da platform tipi kaldıraçlar gibi çok sayıda ürün içinden seçim yapabilmek mümkündür. Hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanan bağlantı işleminin ardından, motosiklet üstünde dilediğiniz işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Geleneksel çift kanatlı sehpaların yanı sıra, chopper ve tur motosikleti gibi ağır gövdeli motosikletleri sabit bir platform üzerine taşımak için tasarlanan tekerlekli motosiklet sehpası modelleri de bulunur. 200 - 250 kg gibi yüksek ağırlıklara sahip olan motorları kol gücüyle kaldırmak hem son derece zor hem de oldukça risklidir. Ağır motorlar, hidrolik kaldıraçlar sayesinde istenilen yüksekliğe çıkarılabilir ve farklı açılarda sabitlenebilir. Belli yüksekliğe ulaşan motosikletlerin altından motor bloğu, egzoz, tekerlek, fren mekanizması ve şanzıman gibi karmaşık ve ağır parçalara kolaylıkla erişebilmek mümkün olur. Çelik, alüminyum, bakır ve karbon gibi dayanıklı metallerden imal edilen motosiklet sehpalarının fiyatı, malzeme kalitesi ve ürün içeriğine uygun olarak belirlenir. Genel olarak motosiklet sehpa fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, tasarımı, ergonomisi ve teknik detayları gibi çeşitli hususlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.  

Motosiklet Sehpası

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN