Anasınıfı Kitapları

Okul Öncesi Kitapları

Okul öncesi dönem, çocukların etrafı keşfetmeye, ilgi ve merak duygularının farklı alanlarda şekillenmeye başladığı dönemdir. Hayatı keşfetmeye başladıkları bu dönem, aynı zamanda kritik bir basamağa da atılan ilk adımlardır. Çocuklar, istek ve ihtiyaçlarını çeşitli iletişim yollarına başvurarak ifade etmeye çalışır. Konuşma becerilerinin en aktif olduğu bu dönemde, çocukların kendini rahatça ifade edebilmesi için dil gelişimlerinin desteklenmesi gerekir. Bu yüzden çocuğa kitap okumak önemli ve hassas bir konudur. Kitap okurken kelimeleri telaffuz edişiniz, harfleri çıkarma biçiminiz, bazı kelimeleri taklit edişiniz çocuk tarafından fark edilir ve zihnine kaydolur. Erken yaştan itibaren çocuğunuza okuyacağınız her kitap, pek çok yönden gelişimine katkı sağlar.

Okul Öncesi Dönemde Kitap Okumak Neden Önemli?

Kitaplar, çocuğun kelime dağarcığının gelişmesine, buna bağlı olarak da duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade etmesine zemin hazırlar. Hafıza gelişimine katkı sağlar. Her kitapta farklı bir temanın işlenmesiyle çocuk, olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı öğrenir, bu sayede hayal gücü de zenginleşir. Birlikte kitap okumak, ebeveyn ile çocuk arasında kurulan bağı güçlendirir. Aktivite kitapları, resimli kitaplar, sesli kitaplar, dokun hisset kitapları gibi pek çok türde hazırlanan okul öncesi kitapları, içerdiği bilgilerle çocukların yeni pek çok şeyi eğlenerek öğrenmesine vesile olur. Öğrendikleri yeni kelimeler ve nesnelerle gözlem yetenekleri gelişir. Olaylar ve nesneler arasında neden-sonuç ilişkisi kurmaya çalışır. Gelişimlerinin bir parçası olan değerlerini, anlayış biçimlerini kısaca hayata olan bakış açılarını şekillendirmesine destek olur.

Okul Öncesi Kitapları Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun kitabı rahatlıkla kavrayabilmesi ve çevirebilmesi için sayfalarının yaş dönemine uygun olan kalınlıkta olması gerekir. Kitaplar, uzun ve devrik cümleler yerine kısa ve kurallı cümlelere sahip olmalıdır. Çünkü uzun ve devrik cümleler çocukların sıkılmasına, dikkatlerinin dağılmasına neden olabilir. Çocukların resimleri algılayabilmesi için, büyük ve renkli çizimler ön planda olmalıdır. Bu tarz özelliklere sahip kitaplar, çocukların daha çok ilgisini çeker. Didaktik tarzda kaleme alınan kitaplar olabileceği gibi, eğlenceli tarzda kaleme alınan kitaplar da çocuklar için uygundur. Kitabın konusu ve anlatım dili, çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Kitapta anlatılan olaylar ile resimlerin birbiriyle bağlantılı olması gerekir. Bu sayede çocuklar, resimler üzerinden kitabı da yorumlayabilir. Hikâye kronolojik bir zaman içerisinde ilerlemelidir. Geçmişe veya geleceğe dönüşlerde çocuk, hikâye ile konu arasındaki bağı kaçırabilir ve en önemlisi okul öncesi kitaplar yalnızca bir çocuk kitabı olarak değerlendirilmemeli; konu, içerik ve estetik bakımından titizlikle hazırlanmış olmalıdır.

Okul Öncesi Dönemde Hangi Tarz Kitaplar Seçilmeli?

Sesli Kitaplar: Okul öncesi dönemde çocuklar farklı sesleri algılayabilir ve farklı ritimlere sahip sesleri duymak hoşlarına gider.

Dokun-Hisset Kitapları: Çocuklar, dünyayı farklı duyular aracılığıyla keşfeder. Tırtıklı, yumuşak, tüylü, yapışkanlı gibi farklı yapıda hazırlanmış kitaplarla dokunma duyusu gelişir.

Aktivite Kitapları: Aktivite kitapları, okul öncesi dönemde çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan kitaplardır. Kitap içerisinde bulunan çeşitli aktivitelerle çocukların hem el kasları gelişir hem de interaktif bir öğrenme süreci gerçekleştirilir.

Sessiz Kitaplar: Bu tarz kitaplarda konunun hakimi çizimler ve hayal gücüdür. Çocuğunuz resimleri inceleyerek hikâyeyi kendi hayal gücüyle yorumlamaya çalışır.

Kapakçı Kitaplar: Bir kapakçığın altında gizlenmiş nesneleri kapakçıkları kaldırarak bulmaya çalışmak çocuğun hem el kaslarını geliştirir hem de olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlar.

Üç Boyutlu Kitaplar: Keyifli bir şekilde ilerleyen hikâyede, bir anda kitapta bulunan nesnelerin hareket etmesi, büyümesi ya da küçülmesi çocukların ilgisini çeker. Bu sayede çocuk, dikkatini kitap üzerinde yoğunlaştırır.

Yüzen Kitaplar: Su geçirmez yapısıyla banyoda, denizde, havuzda rahatlıkla kullanılır.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Okul Öncesi Kitapları

.
0 - 3 Yaş
4 - 6 Yaş
3 - 6 Yaş
6 - 9 Yaş
9+ Yaş
0 - 6 Yaş
7 - 12 Yaş
8 - 12 Yaş
9 - 12 Yaş
.
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/80224072/9932