Lastik Pompası

Araçların en önemli donanımları arasında yer alan lastikler, güvenli bir yolculuk için büyük önem taşır. Sürüş güvenliğini ve konforunu doğrudan etkileyen lastiklerin bakımına her zaman dikkat edilmelidir. Aşınan lastikler, tutunma ve çekiş gücünü önemli ölçüde etkiler. Bu yüzden araç lastiklerinin kondisyonunu korumak, hava basıncını kontrol etmek ve aşınma durumunu gözlemlemek gerekir. Rot ve balans ayarındaki dengesizlikler, bir lastiğin diğerinden daha hızlı aşınmasına yol açabilir. Normalden hızlı aşınan ya da sadece belli noktalardan eriyen lastikler, aracın diğer lastiklerine göre daha fazla sorun çıkarma eğilimi gösterir. Düzenli lastik bakımları ise bu sorunların önüne geçerek aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilmenize yardımcı olur.

Oto Lastik Bakım Ürünleri Nelerdir?

Araç lastiklerini korumaya, patlayan lastikleri onarmaya ve kauçuk yüzeylerin daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan çok sayıda lastik bakım ürünü bulunur. Lastik yüzeylerinin üzerine uygulanan kauçuk bakım ürünleri hem lastikleri su ve çamur gibi dış etkenlere karşı korur hem de tekerleklerin görünümüne estetik bir dokunuş kazandırır. Lastiklerin basınç değerini ayarlamak ve havası inen lastikleri şişirmek için ise oto pompasına ihtiyaç duyulur. Kompresörlü, elektronik göstergeli, ayaktan basmalı ve tek kullanımlık gibi araç pompa modelleri mevcuttur. Delinme veya yırtılma sonucu havası inen lastiği onararak şişiren yeni nesil tamir kitleri de her araçta mutlaka bulunması gereken donanımlar arasında yer alır.

Lastik Değişimi Nasıl Yapılır?

  • Araç lastiğini değiştirirken temel kaldıraç ekipmanları içinde bulunan kriko ve bijon anahtarına ihtiyaç duyulur. Tekerlek kriko üzerinde boşa çıktıktan sonra bijonların gevşetilmesi zorlayıcı olabilir.
  • Patlayan lastiği değiştirirken ilk olarak bijon anahtarı ile bijonları gevşetmek gerekir. Bu esnada bijonları yerinden çıkarmamak veya çok fazla gevşetmemek önemlidir. Aksi halde tekerlek yerinden çıkabilir.
  • Bijon gevşetme işleminin ardından kriko araç altına yerleştirilir ve tekerlek yerden yaklaşık 5 cm kadar yükselecek şekilde yukarı kaldırılır.
  • Süspansiyon benzeri esnek ve hareketli parçalar aracı kaldırmak için uygun yüzeyler değildir. Bu nedenle, kriko yerleşimini yaparken sadece şasinin sağlam ve düz yüzeyleri tercih edilmelidir.
  • Araç yerden kaldırıldıktan sonra bijonlar tamamen sökülerek tekerlek alınır ve yerine yedek tekerlek takılır.
  • Değişim işleminin ardından, bijonları ilk olarak elle sıkıp ardından bijon anahtarı ile sağlamlaştırabilirsiniz. Son aşamada kriko kolunu çevirerek aracı yere indirebilirsiniz.

Oto Lastik Değişimi ve Bakımı Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oto lastik değişimi esnasında aracın güvenli bir yere park edilmesi önerilir. Yol kenarında değişim yapılması gerekiyorsa mutlaka uyarı levhası yerleştirilmeli ve aracın dörtlü lambaları yakılmalıdır. Lastik değişimi yaparken araç ağırlığının önemli bir bölümünü taşıyan krikoyu hareket ettirmemek gerekir. Lastikleri şişirirken ise ön ve arka tekerleklerinden birbirinden ayrı basınç değerlerine sahip olabileceği unutulmamalıdır. Pompa hortumu sibop üzerine bağlandıktan sonra istenilen basınç aralığında şişirme yapılabilir. Ayak pompaları, lastikleri pratik bir şekilde şişirmek için idealdir. Elektronik kompresörler ise hızlı uygulamalar için rahatlıkla tercih edilebilir.

Patlayan Lastik Nasıl Tamir Edilir?

Patlayan lastikler araç üzerinde veya araçtan sökülerek tamir edilebilir. Yol üzerinde bulunan çivi ve benzeri materyaller, lastiklerin patlamasına yol açabilir. En işlevsel oto lastik bakım ürünleri arasında yer alan tamir kitleri, lastiği yerinden sökmeden hızlıca onarır. Lastiği hem şişiren hem de tamir eden havalı lastik kitlerini kullanmak için ürünü siboba sabitleyip uygulamanız yeterlidir. Patlak lastik yüzeylerindeki delikler, kit içinde bulunan dolgu maddesi sayesinde kapanır ve lastik saniyeler içinde onarılmış olur. Fitil, yapıştırıcı, macun ve törpü gibi parçaları içerisinde bulunduran mekanik tamir setleri de kendi imkânlarınızla aracınızın lastiğini onarabilmenizi sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Lastik Bakımı & Lastik Pompası

4714 ürün listeleniyor
Desingonb
Cdwishbest
Xiyu Shop
Otozum
Pumalas
Rema
Buyfun
Fairy
Çare Ticaret
Turbomax
Çakır Grup
Carub
EngStore
Maruni
Beauty Life
İzeltaş
Bsr
Atlas
iHome
Michelin
Stepne Kılıflar
Hava Pompaları
Lastik Yanağı
Tamir Edici Spreyler
Bijon Anahtarları
Kompresörler
Hava Ölçüm Saatleri
Lastik Yazı Kalemleri
Takoz
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Lastik Bakım Ürünleri
Toplam 45 / 4714 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Bijon AnahtarıAraba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise "bijon anahtarı" denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir. Bijon anahtarı, tekerlek çıkarmak ve takmak için kullanılır. Cıvatalar tek tek sökülerek bijonlar açılır, tekerler çıkarılır; yenisi takılıp yine anahtarla sabitlenir. En sık kullanılan bijon anahtarı çeşitleri; altı köşeli ağızlı, ıstavroz tipi, T kollu ve pipo tipi bijon anahtarlarıdır. Ağır hizmet tipi araçların tekerlerinin sökülüp takılması için altı köşe ağızlı bijon anahtarına ihtiyaç vardır. Yüksek kaliteli çelikten imal edilen bu anahtarlar, oldukça dayanıklıdır ve ağır araçlar için uygundur. Kolu yardımı ile moment artırılarak yüksek kuvvet uygulanır. Istavroz tipi anahtar, artı şeklindedir ve en yaygın kullanılan modeldir. Krom-vanadyum çelikten yapılır. Tüm araçların lastikleri için kullanılabilir. T kollu bijon anahtarı, adını şeklinden alırken; pipo tipi ise tek kollu görünümü ile farklılaşır. Pratik ve az yer kaplayan bu tip anahtarların kullanımı, oldukça kolaydır.  Tekerleklerin çalınmasını önlemek amacıyla bazı markalar, şifreli bijonlar ve şifreli bijon anahtarları üretmiştir. Tekerlekleri sökebilmek için şifreli anahtara sahip olmak gerekir. Aracın bijonu şifreliyse ve bijon anahtarı kaybolursa kullanıcılar zor durumda kalabilir. Şasi numarasının servise verilmesi ile işlemler yapılabilir. Bijonları sökmek için anahtar yerine kaynak veya çekiç kullanmak, aracın beynine, takımlarına zarar verebilir. Tek ve en güvenli yol, anahtar ile bijonları çıkarmaktır.  Her aracın bagajında bir bijon anahtarının bulunması gereklidir. Acil durumlarda araç kriko ile kaldırıldıktan sonra tekerlek de anahtar yardımı ile sökülüp, yedek lastik rahatlıkla takılabilir. Takılma esnasında anahtarla bijon somunlarının iyice sabitlendiğinden emin olmak gerekir. Güvenli bir sürüş, ancak böylelikle mümkün olabilir.
Detaylar
KrikoKriko, kaldırılması zor büyük eşyaları kolaylıkla yükseğe kaldırmayı sağlayan bir araçtır. Elle kaldırması imkânsız eşyalar bile kriko yardımıyla fazla güç sarfetmeden yükseltilebilir. Hidrolik kuvvet desteği ile çalışan krikolar, en yaygın kullanılanlardır. Hızla çalışır ve vakit kaybının önüne geçer. Günümüzde yavaş yavaş mekanik krikolar da yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle lastik değiştirirken kullanıldığı için genellikle her aracın bagajında bir adet kriko bulunur.  Krikoların farklı çeşitleri vardır. Bunlar; vidalı, oto krikolar ve hidrolik krikolardır. Vidalı krikolar, bir tona yakın yükleri kaldırabilir. Emniyetli modeller, yükü istenen süre kadar havada tutabilir. Levye ve anahtar ile kontrol edilen krikolar, kullanışlılıkları ile öne çıkar. Oto krikolar, dişli çubuk hareketi ile araçları kaldırır. Kol serbest bırakıldığında dişliler kolu tutarak aracın düşmesini önler. Kullanıcılar, istedikleri an tırnakları açarak aracın inmesini sağlayabilir. Oto kriko, en fazla yirmi beş ton ağırlığı kaldırır. Hidrolik krikolar, iki silindir ile çalışır. Küçük çaplı olanlar az kuvvet ile hareket eder. Silindir içindeki sıvı basıncı, büyük silindir pistonuna ilerleyerek yükün kalkmasını sağlar. Araç indirilmek istenildiğinde de basınç çekilerek aynı hareket geri alınır.  Büyük makineli krikolar ise sanayi kullanımında tercih edilir. Daha ağır ve daha fazla yük kapasitesi kaldırma özelliğindedir. İş ekipmanı olan büyük krikoların yılda en az bir kez periyodik bakımının yapılması gerekir.  Kriko, küçük boyutlarda ve hafif bir araç olması ile dikkat çeker. Bagajda fazla yer kaplamaz. Her binek araçta, olası bir soruna karşı kriko, bijon anahtarı ve seyyar lamba bulundurulması tavsiye edilir. Lastiğin patlaması hâlinde bu ekipman, dakikalar içinde lastik değiştirebilmeyi mümkün kılar. Kriko yardımı ile kaldırılan aracın lastiği, bijon anahtarı ile sökülerek yenisi takılır.
Detaylar