Dünyada otomobil sayısının ve araç çeşitliliğinin artması ile beraber oto lastik üretimi ve kullanımı da artmıştır. Günümüzde yerli ve yabancı üretim yapan birçok oto lastik markası bulunuyor. Oto lastikler sahip oldukları özellikler sayesinde konforlu bir sürüş, güvenli ve yüksek yol tutuş sağlıyor. Aşınan ya da yanlış kullanılan oto lastik kullanımı can güvenliğini tehlikeye atıyor. Gelişen teknoloji ile beraber oto lastiklere yeni özellikler kazandırılıyor. Bu sayede lastiklerin kalitesi ve ömrü artış gösteriyor. Araçların temel parçası olan oto lastiklerin ömrünü tamamladığı an değiştirilmesi gerekiyor. Oto lastiğin ömrünü tamamladığı üzerinde yazan üretim bilgilerinden veya aşınma durumundan kontrol edilebiliyor. Ayrıca oto lastiklerin kullanım ömrü, lastiğin kullanım şekline, kalitesine ve kullanım miktarına göre değişiklik gösteriyor. Kullanım ömrünü tamamlayan oto lastiklerde frenleme performansı, yol tutuşu, virajlı yolda kaymaması, sürüş verimliliği ve konforlu sürüş azalıyor. Oto lastikler çeşitli araçlar için farklı jant çaplarında tasarlanıyor. 18 inç lastik çeşitlerine Hepsiburada’nın oto aksesuarlar kategorisinden ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz 18 inç lastikler arasında hem özellik hem tasarım hem de fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. 

Oto Lastik Modelleri

Oto lastik modelleri yaz lastikleri, kış lastikleri ve dört mevsim lastikler olarak üçe ayrılıyor. Yaz lastiklerinin üzerinde yer alan desenler kış lastiklerine kıyasla daha az girinti ve çıkıntıya sahip oluyor. Bu sayede yaz lastikleri yola daha iyi tutunuyor. Ayrıca yaz lastikleri, kış lastiklerine ve dört mevsim lastiklere kıyasla daha az yakıt tüketimi, daha üstün performans ve daha konforlu bir sürüş vadediyor. Bu sebeple araçlarda genellikle yaz lastiği tercih ediliyor. Ancak oto lastiklerin can güvenliği sağlayabilmesi için mevsim şartlarına göre değiştirilmesi gerekiyor. Kışın genellikle karlı ve yağışlı havalarda kullanılabilen kış lastikleri, ısının düştüğü ve havaların soğumaya başladığı zamanlarda da tercih edilebiliyor. Yola tutunmayı sağlayan girinti ve çıkıntılardan oluşan kış lastikleri, soğuk ve yağışlı havalarda aracın fren mesafesini ve yola tutunmasını en iyi şekilde ayarlamayı mümkün kılıyor. Her mevsim kullanıma uygun olan dört mevsim lastiklerin ılıman havalarda yani kış mevsiminin daha yumuşak geçtiği bölgelerde kullanılması öneriliyor. Dört mevsim lastikler yaz ve kış mevsiminde %50’lik bir performans gösteriyor. 

Oto Lastiğin Ömrü ve Değişimi

Her oto lastiğin belirli bir ömrü var ve belirli etkenler ortaya çıktığında lastiğin değiştirilmesi gerekiyor. Özenli ve dikkatli kullanılan oto lastiğin ömrü uzatılabilir. Sık ve ani fren yapılması lastiklerin hızla aşınmasına neden oluyor. Bir oto lastiğin ortalama ömrü 10 yıl olarak ifade ediliyor. 10 yılın sonunda oto lastikte bozulmalar başlıyor ve lastik eski performansını göstermiyor. Diş derinliği çok azalmamış olsa bile oto lastikler 10 yılı tamamlamış ise değiştirilmesi gerekiyor. Oto lastiğin kalitesi ve kullanım şekli ömrü üzerinde büyük bir etki gösteriyor. Bu nedenle oto lastiklerin mevsimine uygun değiştirilerek kullanılması tavsiye ediliyor. Günümüzde birçok aracın yol bilgisayarında lastik rotasyonu zaman zaman uyarı veriyor. Bu uyarı 4 lastiğin de eşit miktarda aşınmasını sağlamakla ilgili oluyor. Oto lastik rotasyonu yapmak için belirli ve düzenli aralıklarla ön taraftaki iki tekerlek lastiğinin arkaya, arka taraftaki lastiklerin de ön tarafa alınarak değişim yapılması ile gerçekleşiyor. Bu şekilde lastiklerin kullanım ömrü uzatılabilir. Lastik basıncı da lastiğin ömrünü doğrudan etkiliyor. Her aracın ve lastiğin basıncı birbirinden farklı oluyor. 

18 inç Lastik Fiyatları

18 inç lastik fiyatları markasına, çeşidine, modeline, araca uygunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Çeşitli markalar tarafından satışa sunulan 18 inç lastik çeşitlerine Hepsiburada’nın oto lastikler kategorisinden ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz cazip fiyatlı 18 inç lastikleri sepetinize ekleyerek hızlıca satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

18 inç Lastikler

3232 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 24 / 3232 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/259720/259720