Pırlanta Tektaş Yüzük

Farklı kesimlerde ve kıratlarda satışa sunulan tek taş yüzük modelleri, eşsiz renkleri ve tasarımları ile bir takıdan daha fazlasını ifade eder. Zamansız mücevher parçaları olarak kabul edilen tek taş pırlanta yüzükler, değerini hiçbir zaman yitirmez. İster alyans ister göz alıcı bir aksesuar olarak yüzlerce model arasından tarzınızı en iyi yansıtan yüzüğü kolayca seçebilirsiniz.

Tektaş Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir?

Pırlanta yüzük modelleri taşın türü, ağırlığı, kesimi, yüzükte kullanılan değerli metalin ayarı gibi detaylar düşünüldüğünde sınırsız tasarım çeşitliliğine sahiptir. Çok sayıda model arasından seçim yapmaya çalışmak, kısa sürede kafanızın karışmasına ve seçim yapmakta zorlanmanıza neden olabilir. Özellikle alyans gibi özel bir anlam ifade eden aksesuarların seçiminde, model çeşitliliği bir dezavantaja dönüşebilir. Tek taşınızı hangi amaçla alıyor olursanız olun, seçim sürecini keyifli hale getirmek için atacağınız ilk adım bütçenizi net olarak belirlemektir. Bütçenize göre seçim yapmak, özellikler ve pırlanta tasarımları konusunda tüm seçeneklerinizi tam olarak keşfetmenize olanak sağlar.

Tektaş Pırlanta Yüzük Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlantaların nasıl sınıflandırıldığı hakkında bilgi sahibi olmak fiyat ve kalite dengesini sağlayan en iyi yüzüğü seçmenize yardımcı olur. Pırlantalar 4C adı verilen temel kriterlere göre sınıflandırılır. Saygın üreticiler tarafından tasarlanmış gerçek pırlantaların hepsi, pırlantanın ve yüzük halkasının yapısal özelliklerini içeren, uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış ayrıntılı bir sertifikaya sahiptir. Pırlanta şık bir mücevher olmasının yanı sıra aynı zamanda değerli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle satın aldığınız pırlantanın sertifikalı olması, satış aşamasında değerini korumasını sağlar.

Pırlantanın 4C adı verilen yapısal özellikleri kırat, renk, kesim ve netliğini ifade eder. Kırat, pırlantanın ağırlığını belirtir. Görsel açıdan farklı pırlantaları karşılaştırırken göz önünde bulundurulabilecek en objektif ölçüdür. Kırat değeri ne kadar fazlaysa pırlanta o kadar ağır ve büyük olur. Bu nedenle fiyat açısından en önemli kriterdir. Örneğin 5 kırat pırlanta yüzük, 2 kırat pırlanta yüzük modellerine kıyasla yüksek bir fiyata sahiptir.

Kesim pırlantanın genel olarak nasıl göründüğünü belirler. En önemli işlevi pırlantanın güzelliğini ortaya çıkartmak ve farklı ışık yansımaları sağlamaktır. Aynı kalitede ancak farklı tekniklerle kesilmiş iki yüzük hemen hemen aynı fiyat etiketine sahiptir. Kesimde önemli olan kesim türü değil, işçiliğin kalitesidir. Düşük kıratlı taşlar, mükemmel bir kesim ile daha parlak hale getirilebilir.

Pırlantalar elde edildikleri bölgeye ve jeolojik koşullara göre sarı ve kahverengi arasında değişen bir renk aralığına sahiptir. En iyi pırlantalar renksiz olmakla birlikte, renksiz pırlanta çok nadir bulunur. Pırlantayı değerli kılan temel özelliği ışık geçirgenliği sonucu elde edilen parlaklıktır. Bu nedenle bir pırlanta ne kadar az renk içerirse ışığı o kadar iyi yansıtır.

Berraklık ya da netlik genellikle pırlantanın çıplak gözle görülemeyen yapısal bir özelliğini ifade eder. Pırlantanın içindeki çeşitli lekeler ışık yansımalarını önemli ölçüde etkileyebilir. Pırlantanın oluşum aşamasında meydana gelen yabancı taş kristalleri ve mikro çatlaklar bulanık bir görünüme neden olabilir. Bu faktörlerin miktarı, büyüklüğü, rengi, yeri ve yönü pırlantanın netlik derecesini etkiler. Kusurlar ne kadar azsa pırlanta o kadar değerlidir.

Tektaş Yüzük Modelleri Nelerdir?

Pırlanta tektaş yüzük modelleri, pırlantanın kesimine göre isimlendirilir. Pırlanta kesiminde kullanılan ve çeşitli sertifika kuruluşları tarafından kabul edilmiş, uluslararası standartta yaklaşık 10 model bulunur. En popüler ve genellikle fiyat etiketi en yüksek model yuvarlak kesimdir. Yuvarlak kesim dışında kare kesime sahip prenses ve oval tektaş yüzük modelleri de popüler seçimler arasındadır.

Pırlanta yüzüklerde kullanılan taşın yanı sıra yüzük halkasında kullanılan metalin türü de yüzüğün görünümünü önemli ölçüde etkiler. Tektaş pırlanta yüzüklerde kullanılan en yaygın metaller altın ve platindir. Sarı, beyaz ve gül altın seçeneklerine sahip yüzük modelleri bulunabilir. Pırlanta için en çok tercih edilen renk genellikle beyaz altındır. Bu nedenle beyaz altına benzer şekilde platin de tercih edilebilir. Platinin en önemli özelliği altından daha dayanıklı olmasıdır. Saf altın, yüzük gibi darbelere açık olan mücevherler için yeterli sertliğe sahip değildir. Bu nedenle tektaş pırlanta yüzük modellerinde 14 ve 18 ayar altın kullanılır. 

Pırlanta Yüzük

Aşkın en romantik anlarına ortak olan pırlanta yüzükler, yeryüzünde ender bulunan elmasların usta ellerde işlenmesiyle eşsiz tasarımlara dönüşür. Eşsiz olmasıyla simgelenen yüzükler özellikle evlilik teklifi, yıl dönümü ve sevgililer gibi özel günlerde verilebilecek en nadide ve en ince hediyelerden biri olma özelliğini her zaman devam ettirir. Birçok marka parmaklardaki naif duruşu ve göz kamaştıran parlaklığıyla pırlanta yüzük modellerini ince işçilikleri ile buluşturarak kullanıcıların ruhunu yansıtan tasarımlar ortaya çıkarır. Hayranlık uyandıran birbirinden eşsiz pırlanta yüzükler kesimleriyle olduğu gibi farklı karat ve tasarım özellikleriyle de kullanıcılarla buluşur. Zamanın moda anlayışına uygun ince işçilikle hazırlanan tasarımlar ihtişamlı görünümleriyle yeni bir trend oluşturulmasına yardım eder. Kadınların vazgeçilmez aksesuarlardan biri haline gelen bu ürün, duruşu ve ifade ettiği anlam ile sizi aşkın büyüsüne doğru çeker. Yüzüklerin fiyatı modelin tasarımına göre de değişkenlik gösterir. Ancak pırlanta yüzük dünyasında kullanıcıları karşılan tektaşlar arasında herkesin bütçesine uyum sağlayabilecek birbirinden özgürün tasarımlar bulunur. Kadınların gönülden büyük bir tutku duydukları pırlantalar hediye edilen kişinin ne kadar değerli ve özel olduğunu hissetmelerini sağlar.

Pırlanta Yüzükler için 4C Kuralı

Üretilen tüm pırlanta yüzük çeşitleri de dahil olmak üzere tüm pırlantaların kalite değerlendirmesi genel olarak bilinen 4C kavramı ile özetlenir. Bu kavram parlatılmış elmasın bütün özelliklerini ve karakteristiklerini aynı çatı altında toplayan 4 parametreden oluşturur. Bunlar;kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity) ve karat (carat) olarak belirlenir. Çıplak gözle bakılan pırlanta yüzük 4C bileşenlerinin dengesini ve özelliklerini algılar. Bu nedenle yüzüğün ne kadar çekici olduğu bu özelliklerin taşıdığı dengeye bağlı olarak değişir. C’lerin her biri farklı özelliklere göre değerlendirilir. Belirlenen kriterler ise pırlantanın değerini ve kalitesini ortaya çıkarır. Markalarda sattığı ürünlerin değerini bu derecelere göre belirler. Bu kuralın bilinmesi iki farklı pırlanta yüzüğün karşılaştırılmasında oldukça fayda sağlar. Yüzüğün görünüşünde fazla etkiye sahip olmayan özellikleri bilerek doğru yüzüğü seçmek, bütçenin izin verdiği en yüksek kalitedeki yüzüğün satın alınmasına yardım eder. Ayrıca belirlenen 4C kuralı arasındaki dengeyi bulmak, fazladan ödeme yapılmasını da önler. 4C’nin her biri pırlantanın genel görüntüsüne ve güzelliğine katkıda bulunarak her taşın benzersiz olmasını sağlar.

Pırlanta Kesimi

Pırlanta yüzükler ışığı iletmesi ve yoğun bir şekilde parlaması ile kullanıcıların ilgini çeker. Pırlantanın maksimum ışığı yansıtabilmesi için ince matematiksel kurallar uygulanır. Kesim ne kadar kaliteli, incelikli ve teknik özelliklere sahip olursa pırlantanın parlaklığı ışıltısı ve kıymeti de bir o kadar artar. Kusursuz bir şekilde kesilmeyen pırlanta kaliteli pırlantaların bile donuk görünmesine neden olur. Aynı şekilde düşük kaliteli bir pırlanta doğru kesim teknikleriyle çok daha parlak görünür. Kesim, pırlanta yüzüğün güzelliğinin en önemli göstergeleri arasında yer olur. 4C kuralındaki diğer C’ler ile kıyaslanıldığında daha fazla önem verilmesi gerekir. Bu nedenle gerekirse netlik, karat ve renk gibi diğer özelliklerden taviz verilmesi tavsiye edilir.

Pırlantanın Renkleri

Yüzyıllar boyunca pırlantanın içine nüfuz eden diğer etmenler, pırlantanın renk çeşitliliğine yol açar. Bu çeşitlilik pırlanta yüzük satın alırken kesimden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli ikinci unsur haline gelir. Çoğu pırlantalar gri, hafif sarı ve kahverengi gibi yansımalar verir. Üst düzeydeki yüzükler çıplak gözle bakıldığında dahi beyaz ve renksiz şekilde görünür. Renksiz elmaslar D’den başlayan ve Z’ye kadar değişen bir sarı renk skalası altında değerlendirilir. D pırlantalar hiçbir şekilde renk içermez ve buzlu beyaz renginde görünür. Bu pırlanta yüzükler çok nadir bulunduğu için diğer pırlantalara göre daha yüksek fiyat aralığına sahiptir. E, renksiz pırlanta rengidir ve sadece uzmanlar tarafından içinde bulunan minik izler tespit edilir. G ve H derecesindeki pırlantaların ise ilk bakışta renkleri asla fark edilmez. Klasik renklerin dışında görüntüsü ile fark yaratan siyah renkteki pırlanta yüzükler de üretilir. Siyah renkteki yüzükler renk derecelendirilmesinin dışında tutulur. Bilinen pırlantalardan farklı kristal yapısı saf karbondan meydana gelir ve ışığı yansıtmak yerine kendi içine hapseder. Siyah gibi mavi pırlanta yüzüklerde bulunur. Doğada kendiliğinden oluşan mavi dışında pembe ya da sarı renkli pırlanta yüzüklerde markaların koleksiyonları içinde yer alır.

Pırlantanın Berraklığı

Pırlantanın berraklığı inklüzyonlardan ve leke açısından ne kadar saf olduğunu ölçer. Kemer bölümünde yer alan lekeler pırlatanın değerini daha az etkilerken, farklı açılardan görünür halde olan lekeler değeri düşürür. İz olarak da adlandırılan bu lekeler uzun yıllar yer kabuğunun içindeki yüksek ısı ve basınçtan meydana gelir. Çoğunlukla çıplak gözle bakıldığında görülmez. Belirlenen berraklık dereceleri her pırlantanın kendine özgü karakteristik özelliğe sahip olmasını sağlar. SI berrak seviyesine sahip yüzükler kaliteli bir yüzük özelliklerinde yeterli olurken, bütçenin fazlalığına göre VS ve VSS berraklık seviyesinde taşlar kusursuza yakın bir görünüm sunar. Ancak gözle bakıldığında VS ile SI arasındaki farklılıklar asla görünmez.

Pırlantanın Karatı

Karat pırlantanın görsel boyutundan çok pırlantanın ağırlığını ifade eder. Bu nedenle eşit karat ağırlığındaki yüzükler aynı boyutlarda görünmez. Bütçe doğrultusunda karat ne kadar büyük olursa o kadar fayda sağlar. Kesim, renk ve berraklık derecesinden sonra birçok marka çeşitli ağırlıklara sahip pırlanta yüzükler de üretir.

Pırlanta Yüzük Modelleri ve Şekilleri

Pırlantanın 4C kriterlerinden biri olan ve kesimle karıştırılmaması gereken pırlanta şekli, fiziksel formu ifade eder. Yüzükler netlik ve parlaklık gibi belli bir özelliği ön plana çıkaracak şekilde kesilir. Birçok modelde ışık dönüşümünün elde edilmesi için özel olarak şekillendirmeler verilir. Parlak kesim olarak adlandırılan kesimler arasında yuvarlak, prenses, kalp, markiz, oval, damla ve radyant şeklindeki yüzükler yer alır. Pırlantanın alt tarafında kalan yüzeyler, ışığın dönüşünün sağlanabilmesi için maksimum bir noktada buluşur. Netliğin ortaya çıkarılması için yapılan kesimler zümrüt ve assher şekilli pırlantaları içerir. Farklı şekillerde kesilebilen bu ürünler paralel yüzeyleri ince bir ışıltı sunarken netliğin vurgulanmasını da sağlar.

Yuvarlak ve Oval Kesim Yüzükler

Yuvarlar forma sahip pırlanta yüzükler en yaygın olan ve pırlanta kesimleri arasında açık ara en popüler olan kesim şekli arasında yer alır. Taş kesim ustaları 100 yılı aşkın süredir pırlantanın parlaklığını en yüksek seviyeye getirmek için hassas matematik hesaplamaları ve ışık davranış teorilerini kullanır. Yuvarlak kesim bu nedenle en çok aranan şekil olmasının dışında rengi ve berraklığı net gösteren ve pırlantanın daha çok ışıltı verme gibi özellikler taşır. Özellikle 0.25 karat yüzük çeşitlerinde kullanılır. Pırlantanın ışıltısını en üst seviyeye çıkarmak için 60 faset şeklinde kesilir. Bu kesim inanılmaz parlaklığı ve ışık performansı ile göz kamaştırır. Alternatif olan oval kesim pırlanta yüzükler yuvarlak kesime benzer parlaklık seviyesi ile zarifliğini ortaya koyar. Oval kesim, taşın göründüğünden daha büyük algılanmasını sağlar. Ayrıca oval pırlantalar ince ve uzun parmakları öne çıkarır.

Prenses Kesim Yüzükler

Prenses kesim yüzükler, parlaklığı ve eşsiz kesimi ile kadınları oldukça özel hissettirir. Faset sayısının çok fazla olması yoğun bir ışıltıya sahip olmasını sağlar. Modern görüntüsüyle de kadınları cezbetmeyi etkili bir şekilde başarır. Prenses pırlanta yüzükler kare ve dikdörtgen olarak çeşitlendirilir. Markaların ürettiği bu tarz kesim pırlanta yüzüklerde her kullanıcının isteğine uygun uzunluk-genişlik oranına sahip ürün bulunur. Uzunluğun ve genişliğin boyutu yukarından bakıldığında yüzüğün nasıl göründüğünü belirler. Doğru oranlar yüzüğün daha göz alıcı görünmesine yardımcı olur.

Kalp Kesim Yüzükler

Kalpli yüzük modelleri, pırlantaya romantik bir yorum katmak için bu şekilde tasarlanır. İki simetrik şeklin birleşmesiyle oluşan kesim, romantikliğin yanında cesur bir görünüm de yaratır. Bu kesimde ışıltının doğru şekilde sergilenebilmesi için iki lob arasındaki ayrım belirgin ve keskin olacak şekilde hassas ölçümler sonucunda kesilir. Hatların belirgin ve kusursuz olmasını isteyen kullanıcıların 0.50 karatın üstündeki kalp kesim pırlantaları tercih etmesi önerilir. Daha geleneksel kalp şekilleri için de oranın 0.90 ile 1.10 arasında olması gerekir.

Damla ve Markiz Kesim Pırlanta

Armut ya da damla pırlanta yüzük modelleri gözyaşı ve damla temalarının birleştirilmesiyle oluşturulur. Kesimde karşı uç noktaya doğru sivrilen ve yuvarlak forma sahip bir kenar bulunur. Oval kesime olan benzerliği taşın ayırt edici ışıltısını ortaya çıkartmasını sağlar. Standart faseti bulunmamakla birlikte genellikle 58 fasetten oluşur. Yuvarlak modellerde olduğu gibi ışığın içinden geçmesini ve yansımasına izin verir. Alışılagelmişin dışındaki eşsiz görünümü farklı bir etki yaratır. Biçiminden dolayı parmağı uzun gösteren bir diğer model arasında markiz kesimde yer alır. Markiz yüzükler aynı zamanda karat ağırlığının maksimum seviyeye çıkmasını sağlarken taşın olduğundan büyük görünmesini sağlar. Büyük bir yüzey alanı ile kavisli formu ve çarpıcı sivri uçları ile görenlerin dikkatini çeker.

Zümrüt ve Assher Kesim Yüzükler

Farklı tarzları ve güzellikleriyle popülerlik kazan zümrüt kesim pırlantalar kare ve dikdörtgen olarak iki şekilde üretilir. Kesim özellikleri sayesinde şeffaf bir görünüme sahip olan ürünler daha az parlaklık sevenlerin tercihleri arasında yer alır. Daha kare hatlardaki yüzükler için Asscher kesime sahip yüzükler tasarlanılır. Kırpılmış köşeleri ile ilk bakışta sekizgen şeklinde görünür. Büyük görüntüsü ile içindeki tüm detayları belli eden bu kesimdeki yüzüklerde renk ve berraklık çıplak gözle bile görülür. Bu nedenle satın alırken kusursuz berraklıktaki bir pırlantanın seçilmesi gerekir.

Baget ve Yastık Kesim Yüzükler

Yumuşak köşeli hatları ile dikkatleri üzerine çeken yastık kesimli yüzükler vintage tarzdan hoşlananlar için ideal seçeneklerden biridir. Parlaklığın kendini gösterdiği geniş yüzeyleri pırlantanın berraklığını da öne çıkarır. Dikdörtgen şeklinde kesilmiş fasetleri optik görünüme ulaşılmasına yardımcı olur. Büyüklüğü ise pırlantanın berraklığını ön plana çıkarırken, katmanlı tabla kenarları ışığın yansımasına yardım eder. Baget kesimde dikdörtgenlerin boyutuna göre de çeşitlilik sunulur.

Radyant Kesim Yüzükler

Zümrüt kesime oldukça benzeyen radyant kesim karenin yuvarlak kesimde yakaladığı ışıltıyı yansıtması amacıyla geliştirilir. Yüksek faset adedi renginin yoğunlaştırıcı olmasını sağlar. Bu nedenle özellikle renkli pırlanta modellerinde kendisini daha çok gösterir. Derecesine göre farklılık gösteren radyan pırlantaların kare şekli için ideal uzunluk-genişlik oranı 1 ile 1.05 iken, dikdörtgen modellerde 1.10’dan büyük olan oranlar istenilen görüntüyü verir.

Tamtur, Yarım Tur ve Sıralı Yüzük Modelleri

Markaların klasik tarzdaki tektaş ve beştaş pırlanta yüzüklerin dışında, daha küçük taşlarda tasarlanış olan yüzlerce farklı ürün çeşidi de bulunur. Kolay kullanım olanağı sağlayan tamtur yüzükler çok sayıdaki küçük pırlantalardan oluşur. Pırlantalar yüzüğün tamamını çevrelediği için bu isim ile adlandırılır. Sadece taş kısmının pırlantalar ile kaplı olduğu yüzük modelleri ise yarım tur olarak bilinir. Yüzüklerdeki taşların büyüklüğü modele göre değiştiği gibi yüzük ölçüsüne de göre değişiklik gösterir. Küçük karatlı pırlantaların bir araya gelmesiyle oluşan 5 taş yüzük tasarımları ihtişamlı görüntüsüyle kadınların ilgisini çeker. Yarım turdan farklı olarak taşlar montürlerin içine konulduğu için taş sayıları daha az veya daha çok olarak da tasarlanır. Bu tarz yüzüklerde taşların karatları standart olmadığı için markadan markaya değişir. Sıralı modellerin yanı sıra yine küçük taşların bir araya getirildiği papatya ve çiçek şeklini alan yüzüklerde üretilir. Hem günlük hem de özel günlerde takılmaya uygun olan çiçek şeklinde yüzükler zarifliği ile adeta büyüler.

Safir ve Yakut Pırlanta Yüzükler

Pırlantalar daha göz alıcı görünüme ulaşmak için değerli metallerle birlikte buluşur. Altınla birleştirilen pırlanta yüzükler her zaman popülerliğini ile ön planda olsa da gümüş ve platin gibi yüzük seçenekleri de bulunur. Bu seçim kullanıcıların kişisel zevklerine ve bütçelerine göre özel olarak da üretilir. Pırlantanın kendine has olan ışıltısı ve rengi diğer değerli taş çeşitleri ile de zarif bir şekilde kullanılır. Gösterişin yanında klasik bir stilde uzaklaşmak istemeyenler için safirle pırlantanın bir araya geldiği yüzük tasarımları tasarlanır. Aynı şekilde markalar tarafından üretilen kırmızı rengin pırlantanın ışıltısı ile birleştiği yakut yüzükler de kadınları cezbeder. Bu tarz yüzükler sadece özel gecelerde değil günlük kullanıma uygun olan hemen hemen her tarz kıyafetlerle de uyum sağlar.

Pırlanta Yüzüklerin Taşıdığı Anlamlar

Pırlanta yüzükler modele ve taş sayısına bağlı olarak birbirinden farklı anlamlar taşır. Üzerinde parıldayan tek bir taştan olan pırlanta yüzükler hediye edilen kişiye "sen benim için çok değerlisin" mesajını verir. Tektaşın parıltılı görüntüsü cazibesi ile hemen hemen bütün kadınları kendine çeker. Genel olarak evlenme tekliflerinde bu tarz pırlanta yüzükler kullanılır. 3 taş pırlanta yüzükler ise dün, bugün ve yarın seninle anlamını tanır. Taşıdığı anlam ile eşe ve sevgiliye hediye olarak alınabilir. Evliliğin 5. yılını temsil eden 5 taş pırlantalarda yıl dönümlerinde verilebilecek en güzel hediye seçeneklerinden biridir. Ayrıca doğum günü ve evlilik teklifinde de beş taşlar kullanılır. Beş taş pırlanta yüzüklerde her taşın kendine özel bir anlamı bulunur. Bunlar aşk, huzur, mutluluk, sadakat ve bereketi temsil eder. Bu nedenle 5 taşlar taşıdığı anlam bakımından çok özel bir yere sahiptir. Alyanslara alternatif olarak tercih edilen tamtur ve yardım tur pırlanta yüzükler ise sevgi, aşk, evlilik ve sadakati ifade eder. Yüzüklerin taşıdığı anlamlar doğrultusunda pırlanta yüzük seçimini yapabilirsiniz.

Pırlanta Yüzük Kullanımı ve Bakımı

Pırlantanın dünyanın en sert madenlerinden olması bulunduğu günden bu yana öneminin azalmadan artmasının en önemli sebeplerinden biridir. Sıcağa, soğuğa, dış etkenlere ve sürtünmeye karşı olan dayanıklı yapısı mücevher dünyasında pırlantayı 1 numaraya taşır. Doğru ve narin kullanım pırlanta yüzüklerin ömrünün uzun yıllar sürmesini sağlar. Fiziksel hasarların oluşmaması için yüzüğe zarar verebilecek aktiviteler yapılırken pırlantanın çıkarılması gerekir. Ev temizliğinde kullanılan bazı kimyasal maddeler de pırlantanın yüzey kısımlarında bazı lekelerin oluşmasına neden olur. Böyle durumlar karşında ise pırlanta zamanla parlaklığını kaybetmeye başlar. Kullanılan yüzüklerin madeni kısımları da zamanla aşınmalara maruz kalır. Taşın tutulmasını sağlayan tırnaklarda aşınma ve çizilmeler meydana gelir. Maden kısmında gerçekleşen bu sorunlar genel olarak taş kısmında gerçekleşmez. Pırlantanın çizilmesini veya kırılmasını sağlayabilecek tek şey bir başka pırlantadır. Çizilmeleri önlemek için mücevher kutusundaki bütün pırlantaların birbirinden ayrı muhafaza edilmesi gerekir. Çizilme olmaması için özellikle aynı parmakta kullanılan tektaş ve beştaşların da birbirinden ayrı olarak takılması büyük önem taşır. Taşıma sırasında kağıt mendile sarılarak plastik torba ya da yumuşak bir kesenin içinde saklanması tavsiye edilir. Ayrıca yüzükler uzun süre kapalı, havası ve nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Oksijensiz ortam pırlantanın yüzeyinde oksitlenmeye neden olarak renginin değişmesine ve ışıltının kaybolmasına yol açar. Parfümün ise pırlanta yüzük takılmadan önce sıkılması önerilir. Pırlantalar her ne kadar dünyadaki en dayanıklı maden olsa da çok sert bir cisme çarpıldığında küçük hasarlar meydana gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında yüzüğü kullanmaya devam etmek yerine pırlanta uzmanları tarafından kontrollerinin yapılması gerekir. Aşırı sıcak veya çok soğuk hava şartlarında genleşmenin etkisiyle altın olan tırnak kısımlarında genişleme başlar ve taşın düşmesine sebep olur. Bu nedenle doğru kullanım ve kontroller pırlantanın her zaman yeni gibi görünmesine yardımcı olur.

Pırlanta Yüzük Özellikleri ve Fiyatları

Yıllardır en değerli madenlerden olan elmas, kömürün yıllar boyunca yer altında belirli kimyasal deformasyonlara uğraması ile oluşur. Yerin yüzlerce metre altında olması, çıkarılmasının zor olması ve uzun yıllar yer altında kalmasından dolayı oldukça değerli bir maden olarak geçer. Göz alıcı güzelliğe sahip olan elmaslar belirli işlemlerden geçip işlenerek pırlanta elde edilir. Farklı özelliklere göre sınıflandırılan elmasın değerinin belirlenebilmesi için bazı kriterler öne çıkar. Ortaya çıkan renk, berraklık, kesim ve ağırlık kriterleri pırlanta yüzüklerin fiyatlarının değişmesinde belirleyici bir rol oynar. Daha büyük karata sahip olan yüzüklerin fiyatı her zaman küçük olanlara göre daha değerli görülür. Çünkü karatı yüzük olan pırlantalar doğada daha nadir bulunur. Pırlantanın üretimi sırasında insan elinin değdiği tek işlem olduğu için kesim işlemi en değerli aşama olarak görülür. Işığı yansıtan fasetli yüzeylerin orantılığı ne kadar doğru ve iyi olursa pırlantanın parlaklığı daha fazla ortaya çıkar. Bu nedenle büyük bir ustalık gerektiren bu aşamada kusursuza yakın yapılan tasarımlar pırlanta yüzüklerin fiyatı için oldukça belirleyici bir unsurdur. Pırlanta yüzükler eskidikçe değer kazanmaya devam eder. Bu nedenle sadece aksesuar olarak değil, yatırım amaçlı da kazandırır. Fiyat açısından diğerlerine göre daha yüksek olan pırlantalar ise görüntüsüyle sarı ve beyaz renkte olan taşlı modellerdir. Fawless olarak adlandırılan tamamen lekesiz pırlantalar ender bulunduğu için klasik olan modellere nazaran fiyatları daha yüksek olur. Pırlantanın berraklığı artıkça daha fazla değer kazanmaya başlar. Ancak nadiren de olsa doğanın parmak izleri olarak adlandırılan bazı kusursuz lekeler pırlantanın fiyatının artmasına neden olabilir. Bu şartlar arasında pırlantanın alınacağı firma da fiyatların belirlenmesinde oldukça önem taşır.

Siz de Hepsiburada’nın sunduğu birbirinden ünlü markanın pırlanta yüzüklerinin detaylı özelliklerini kolayca inceleyebilir, her bütçeye ve her tarza hitap eden pırlanta yüzükleri ile sevdiğiniz kadına olan aşkınızı ilan edebilirsiniz.

Pırlanta yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Yüzük ölçüsünü almak için parmağa ip sarılır ve ipin cetvel üzerindeki karşılığı yüzük ölçü tablosu ile eşleştirilir.

Pırlanta yüzükler nasıl parlatılır?

Pırlanta yüzükleri evde parlatmak için birçok yöntem bulunsa da profesyonel bir ekip tarafından temizlenmesi tavsiye edilir.

Gerçek pırlanta yüzük nasıl anlaşılır?

Gerçek pırlantalarda satış sırasında sertifika verilir. Bunun aynında gerçekliği üzerinde yazılar olan bir kağıt ile de test edilebilir. Gerçek pırlanta da yazılar bulanık görünür, sahte olanlarda ise her şey oldukça nettir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pırlanta Tektaş Yüzük Modelleri

6603 ürün listeleniyor
Lova Pırlanta
Aykan Kuyumculuk
Crystal Diamond Zirconia
Engingold
Sirius Pırlanta
Pare Pırlanta
Sirius
LEA's Pırlanta
Eva Pırlanta
Pirnus Diamond
Lilarote
Altınbaş
JWD Diamond
Silvanit
Sunshine
Smyrna Jewelry
Yazar Mücevherat
Pırlant
İryum
Altınöz Mücevherat
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 40 / 6603 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?