ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Pitahaya
Pitahaya,Yerli Üretim 300 gr Pitaya, Ejder meyvesi, Gazipaşa, Macar

Pitahaya,Yerli Üretim 300 gr Pitaya, Ejder meyvesi, Gazipaşa, Macar

Pitahaya
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
%
DSACategoryId/2147483619/28001469/60005576/60006235

Pitahaya,Yerli Üretim 300 gr Pitaya, Ejder meyvesi, Gazipaşa, Macar

Pitahaya , Pitaya, Ejder Meyvesi, Dragon Fruit, Hylocereus undatus 

Türkiye'de ilk olarak bahçemizde yetiştirilmiştir. İlaç, pestisit, kimyasal kullanılmadan üretilmiştir. Solucan gübresi ile yetiştirilmektedir.
İyi Tarım Uygulamaları(İTU) sertifikası için başvurumuz yapılmıştır, sertifikasyon süreci devam etmektedir.
 
İlk ürünlerimiz temmuz ayında olgunlaşmakta, daha sonra aralık ayına kadar hasadımız devam etmektedir.
-----------------------------------------------------------------------
Pitahaya - Dragon Fruit - Hylocereus undatus

Pitahaya kaktüs çeşidinin en önemlisi Hylocereus'un meyvesine verilen isimdir. 
Orta ve Güney Amerika'ya ait bir türdür. Vietnam, Tayland, Malezya, Israil ve SiriLanka'da ticari olarak tarımı yapılmaktadır.
Şimdi de Türkiye'de popüler hale gelmiştir. Akdeniz bölgesinde örtü altında yetiştirilebilmektedir. BATEM ve Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalardan olumlu sonuç alınmıştır.

Üç farklı türü bulunmaktadır;
1-Dışı kırmızı, içi beyaz
2-Dışı kırmızı, içi kırmızı
3-Dışı sarı, içi beyaz

Kullanım alanları:
Tarımsal amaçlarla üretimi dışında, süs bitkisi olarak da çok tercih edilmektedir. Çiçeği akşam açıyor, bütün bir gece boyunca muhteşem kokusu ve görüntüsü ile canlılığını sürdürmekte, ertesi sabah solmaktadır.
Çiçeği, gecelerin prensesi olarak isimlendirilmektedir.

Olgunlaşan meyveler doğrudan tüketilebileceği gibi meyve suyu hazırlanabilir, reçeli yapılmakta, hazırlanan konsantresi dondurma yapımında kullanılmaktadır. 

Tomurcukları kurutulup, baharat olarak ya da sıcak suda bekletilip çay olarak tüketilebilmektedir.

Meyvesi sindirimi kolaylaştırmaktadır. Düşük glisemik endeksi ile diyabet hastalarının öğünlerinde, diyet listelerinde önerilmektedir.
 
Kanserin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmakta, yüksek kolestrole iyi gelmekte, tansiyon hastaları için önerilmektedir.
Bir diğer kaktüs türü olan aloavera ile benzer şekilde hücre yenileyici özelliği önemle vurgulanmaktadır.

Pitahaya Besin değerleri(100gr meyve içeriği):
Faydalı Madde 

Miktar

Su

82.5- 83 g

Protein

0.159- 0.229 g

Yağ

0.21- 0.61 g

Lif

0.7- 0.9 g

Karoten

0.005- 0.012 mg

Kalsiyum

6.3- 8.8 mg

Fosfor

30.2- 36.1 mg

Demir

0.55- 0.65 mg

Vitamin B1

0.28- 0.043 mg

Vitamin B2

0.043- 0.045 mg

Vitamin B3

0.297- 0.43 mg

Vitamin C

8.0- 9.0 mg

Tiamin

0.28- 0.30 mg

Riboflavin

0.043- 0.044 mg

Niacin

1.297- 1.30 mg

Kül (Sodyum klorür)

0.28 g

Diğer

0.54- 0.68 g

.....................................................................................
Pitahaya Yetiştiriciliği
Çok yıllık kaktüs formunda büyüyen pitahaya bitkisi tohumdan üretim şansı çok az olan bir bitkidir. Kolay köklenme şansına sahip olması nedeniyle üretimi genellikle çelik ile yapılmaktadır. Ticari anlamda pitahaya çelikle çoğaltılır. Elde edilen çelikler torf veya bahçe toprağında hazırlanan çoğaltma ortamında yarıya kadar toprağa sokulurlar. İlk başlarda sık sık sulanır. Köklendirme ortamı 15°C nin altında olmamalıdır. İdeal ortam 18-23°C sıcaklık ve %80-90 nem içeren ortamlarda daha iyi köklendiği tespit edilmiştir. Akdeniz bölgesinde hava koşullarını da dikkate alarak mart ayı itibarı ile dikilmeye başlanabilir. Bu durumda en verimli ve en kaliteli ürün elde edilebilir. Bizim yaptığımız araştırma ve denemelerimize göre pitahaya bitkisi ticari anlamda yapıldığında işçiliği en aza indirmek ve verimde yüksek rekolteye ulaşabilmek için dikimden önce yerin  iyi hazırlanması gerekiyor. Sıra arası 2.5mt, sıra üzeri 1.80mt'dir. Sıra üzeri beton direkler kullanılır, 2mt yüksekliğinde olan direkler, 0.5mt'si toprağa gömülür. 1.5mt yükseklik hem budama için hem de meyve hasadında çok rahat etmenizi sağlar. Her direğin dibine 4 adet fidan dikilir. Biz sera ortamında  1000m2'ye 800  kök diktik. Yaptığımız çalışmalarda ne kadar yanmış çiftlik gübresi verebilirsek, fidanın o kadar hızlı büyüdüğünü gördük. Her direğin dibine yarım çuval iyi yanmış çiftlik gübresi verdik ve toprakla iyice karıştırdık. Fidan büyüdükçe her 30cm'de bitkinin gövdesini iple sarıp direğe bağlıyoruz. Bunu fidan direk boyuna gelinceye kadar yapıyoruz, direk boyuna gelince fidanın ucu koparılır, böylece o noktadan 3-5 filiz çıkması sağlanır ve taç oluşturulur.
 
Bu filizlerin/dalların yere kadar uzamasına izin verilir, sonra ucundan koparılır. İlk yıl bu şekilde 5 dal yeterli olur, sonraki yıllarda bu sayı arttırılır. Yaptığımız denemeler sırasında bir dalda 1 meyve yetiştirilmesi durumunda en iri ve lezzetli meyveye ulaşabildik.  
Bitki ilaç ve gübre istememektedir. İlk dikim sırasında verilen çiftlik gübresine solucan gübresi ya da leonardit eklenebilir.
Bitkinin önemli bir zararlısı yoktur, bölgemizdeki en önemli zararlılardan kırmızı örümceğe ve ak sineğe karşı dirençlidir. Yapraklarda ve meyveler üzerinde  bazen yaprak biti olabilir, biz bunlar için ilaç kullanmadık. Bitki filiz ve çiçek sürgünlerinden tatlı bir sıvı salgılıyor, bu sıvıyı karıncalar çok seviyor ve bir süre sonra çok sayıda karınca kolonisi oluşuyor, bitkiye ve meyvesine her hangi bir zarar vermediği için biz karıncalara karşı da ilaç kullanmadık.
 
Dal üzerindeki her bir gözden ya filiz oluşur, ya da çiçek. Her bir dalda 5-10 bazen daha fazla çiçek oluşabilir, bunların sayısı 2-3'e düşürülür. Çiçeklerden hepsi meyveye dönüşmeyebilir. Meyveye dönüşenler ceviz büyüklüğüne ulaşınca bu sayı teke düşürülür.
 
Meyve beyaz cinslerde daha iri olur, 300gr üzerindekiler ticari olarak değerlendirilebilir. 1kg gelen meyve aldık ama ortalaması 400gr civarındadır. Kırmızıda ise 200gr üzerindekiler ticari olarak değerlendirilir, ortalaması da 250gr civarındadır.
 
Hasat Zamanı 
İlk yıl eylül-ekim'de çok az sayıda meyve alınabilir, ama ticari olarak ilk ürün bir sonraki sene alınır. İlk çiçeklenme mayıs sonunda olur ve ilk ürün temmuz ayında olgunlaşır. Olgunlaşan meyveler kızarır ve albenisi yüksektir, ismi de zaten buradan gelmektedir, pitahaya ismi, ejderha alevinin yerel dildeki karşılığıdır. Olgunlaşan meyveler 10-15 gün içinde toplanması gerekir, çünkü bir süre sonra çatlamaya başlar. Son periyottaki meyveler toplanmayabilir, kış boyunca ağacın üstünde bekletilebilir. ilk çiçeklenmeden sonra çiçeklenme periyotlar halinde devam edecektir. Bitkinin dalları üzerinde hem çiçek hem meyve bulunur, meyvelerin bazıları olgun haldeyken bazıları ise yeşil halde olacaktır. Kasım ayına kadar bu şekilde devam eder. Periyot sayısı 5'e kadar çıkabilir. Her periyotta meyve sıklığı değişir, en yoğun eylülde hasat edilir.
Toplanan meyveler 10 güne kadar serin ortamlarda saklanabilir. Buzdolabında ise 1 aya kadar lezzetini korur. Bu süre içerisinde satışını yapabilirsiniz. Soğuk olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.
Türü Pitahaya (Ejder Meyvesi)
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000GSZPJ
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Başa dön