ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Plantistanbul
Plantistanbul Amonyum Sülfat %21 Azotlu Şeker Gübre 50 Kg

Plantistanbul Amonyum Sülfat %21 Azotlu Şeker Gübre 50 Kg

Plantistanbul
%
 • iline bugün teslimat seçeneği
 • (Kargo Bedava)
 • (Kargo Bedava)
 • iline bugün teslimat seçeneği
Şimdi değerlendirme zamanı
Siz de değerlendirmenizle milyonlarca Hepsiburada müşterisinin karar vermesine yardımcı olmaya ne dersiniz?
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000015

Plantistanbul Amonyum Sülfat %21 Azotlu Şeker Gübre 50 Kg

 • Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır.
 • Uzun yıllar sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki asit miktarını arttırır.
 • Bu nedenle asitli topraklara verilmemelidir.
 • Verilmek zorunda kalındığında ise bir miktar kireçle birlikte uygulanmalıdır.
 • Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır.
 • Uzun yıllar sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki asit miktarını arttırır.
 • Bu nedenle asitli topraklara verilmemelidir.
 • Verilmek zorunda kalındığında ise bir miktar kireçle birlikte uygulanmalıdır.
 • Amonyum Sülfat genellikle ekim sırasında verilir.
 • Bu bitkilerin büyümelerini hızlandıran topraktaki fosforun bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlar. Ayrıca, bünyesinde kükürt bulunması nedeniyle bitkinin kükürt ihtiyacını da giderir.
 • Çay, çeltik ve tahıl tarımında kullanılır.
 • Bu bitkilere ihtiyacından az amonyum sülfat verilirse bitkinin gelişmesi zayıf olur.
 • Amonyum nitrattan hazırlanan şeker gübresi suni gübrelerdendir.
 • Kimyada formülü: (NH4)2SO4 dür.
 • Şeker gübresinin bitkilere faydası sadece azot ve sülfür (kükürt) açısındandır.
 • Diğer hayati önem taşıyan elementleri içermez.
 

Gerçek topraklarda kullanımı:

Kireçli veya kireçli olduğu belli olmasa da alkalinlilik değeri yüksek topraklarda şeker gübresi iyi sonuç vermektedir. Bir de suyu fazla kireçli olan bölgelerde. Çünkü Bitkilere elverişsiz boyutlardaki alkalinlilik derecesini düşürür, böylece bitkiler topraktan ihtiyacı olan her türlü elementleri kolayca alabilir.Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerimizde topraklar genellikle yüksek alkalinlidir. Verimli olsalar da her bitkiye verimli olamıyorlar. Ama pH derecesi biraz düşse her tür bitkiye çok elverişli besleyicilikte olabilirler (bunu da şeker gübresi sağlıyor).
 
Şeker gübresi şu şekilde kullanılsa akıllıca kullanılmış olur: Sığır ve koyun gübresi verilen, azotu fazla isteyen bitkilere azot takviyesi olması için verilebilir. Yani sığır ve koyun gübrelerine fazladan azot takviyesi olarak. Şeker gübresi ile azot takviyesi sadece daha fazla azot isteyen bitkilere doğal gübrenin yanısıra verilebilir.
 
Toz şekere benzediğinden dolayı çiftçilerimiz tarafından `şeker gübre` diye adlandırılır. Yapısında azot ve kükürt içerir. Azotla birlikte bitkinin kükürt ihtiyacı da karşılanmış olur. Kireçli topraklarda dengeleme için kullanımı uygundur. Bitkinin gelişimini teşvik ettiği gibi, kök ve sapların incelmesini engeller, dayanımını arttırır. Kükürt bitkinin tepe ve k��k gelişimi üzerine doğrudan etkilidir. Özellikle kurak geçen yıllarda toprakta kükürt noksanlığını daha fazla göründüğünden bu dönemlerde de kullanılabilir. Çeltik ve hububat tarımında sıklıkla kullanılır.

GENEL BİLGİLER:

Amonyum sülfat gübresi açık sarıdan griye değin değişen ve çoğunlukla beyaz, renkli olan kristal yapıda bir gübredir.Zaman zaman gübrenin içinde kahverengi, mavi, sarı ya da gri renkli kısımlar görülmektedir. Bunlar ferrisiyanit, arsenik sülfat vb maddelerin gübreye karışmış olmalarından ileri gelmekledir. Amonyum sülfat üreye göre suda daha az çözünür. Amonyum sülfat gübresinde % 20.5-24.0 S bulunur. Arı durumdaki amonyum sülfat ise % 21.2 N ve % 27.5 S içerir.

Amonyum sülfat gübresi amonyak gazı ile sülfirik asidin tepkimesi sonucunda elde edilir.

Amonyum sülfatın üretiminde önceleri kömürün koklaştırılması sonucu elde olunun amonyak gazı kullanılmıştır. 1923 lerden sonra Almanya''da sentetik amonyağın bol miktarda üretilmesiyle sulfirik asidin nötralizasyonunda sentetik amonyak gazı tüketilmiştir. Kömürün koklaştırılması ile elde olunan amonyak gazı kullanılarak üretilen amonyum sülfat gübresi % 20.5 N içerirken, sentetik yoldan elde olunan amonyak gazının kullanılmasıyla üretilen amonyum sülfat gübresi ise % 21 N içerir.

Sentetik olarak üretilen ya da kömürün koklaştırılmasıyla elde edilen amonyak gazı sulu sülfürik asıl içeren nötrleştirme tankına püskürtülerek verilir. Sülfirik asit ise üstten tanka enjekle edilir. Tepkime sonucu oluşan sıcaklık suyun buharlaşmasına neden olur Nötralizasyon tankında çözeltinin pH''sı 7''nin altında tutularak amonyak yitmesi önlenir. Tankın altında toplanan amonyum sülfat kristalleri alınır. Santrifüj edilir ve kurutulur. Geride kalan çözeltli tekrar nötralizasyon tankına gönderilir. Bu yöntemle 520 kg amonyak gazı ve 1500 kg sülfirik asit ile 2000 kg amonyum sülfat gübresi üretilebilir.

Kimi ülkelerde ve özellikle Avrupa''da amonyum sülfat kalsiyum sülfatın amonyum karbonat ile işleme tabi tutulması sonucu üretilmektedir.

Anılan yöntemle amonyum sülfat üretiminde kalsiyum sülfat süspansiyonunu içeren tanka bir yandan basınç altında karbon dioksit gazı verilirken öte yandan, sulu amonyak çözeltisi verilir. Tepkime sonucu önce amonyum karbonat oluşur. Amonyum karbonat ile kalsiyum sülfatın tepkimesi sonunda da amonyum sülfat oluşur. Kalsiyum sülfat parçacıklarının inceliğine ve süspansiyon durumuna bağlı olarak tepkime için 6-9 saatlik bir süreye gereksinim vardır: Tepkime sonunda kalsiyum karbonat çöker ve çözeltide kalan amonyum sülfat çözülerek ayrılır. Süzük buharlaştırılır ve amonyum sülfat kristalleri elde edilir. Çöken kalsiyum karbonatları istenirse nitrik asit ile kalsiyum nitrat üretilir. Yahut amonyum nitratta karıştırılarak kalsiyum amonyum nitrat gübresi elde edilebilir.

Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır. Uzun yıllar sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki asit miktarını arttırır. Bu nedenle asitli topraklara verilmemelidir. Verilmek zorunda kalındığında ise bir miktar kireçle birlikte uygulanmalıdır.  Fizyolojik asit karakterli bir gübredir.


Amonyum Sülfat genellikle ekim sırasında verilir. Bu bitkilerin büyümelerini hızlandıran topraktaki fosforun bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlar. Ayrıca, bünyesinde kükürt bulunması nedeniyle bitkinin kükürt ihtiyacını da giderir. Çay, çeltik ve tahıl tarımında kullanılır. Bu bitkilere ihtiyacından az amonyum sülfat verilirse bitkinin gelişmesi zayıf olur.

Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HRFID1602
Plantistanbul Amonyum Sülfat %21 Azotlu Şeker Gübre 50 Kg
Çok İyi
(0)
Çok İyi (0)
%0
İyi
(0)
İyi (0)
%0
Ne İyi / Ne Kötü
(0)
Ne İyi / Ne Kötü (0)
%0
Kötü
(0)
Kötü (0)
%0
Çok Kötü
(0)
Çok Kötü (0)
%0
Ortalama Puan
Henüz değerlendirme yok
Değerlendirme yapabilmek için bu ürünü satın almış olmalısınız.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Başa dön