Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Doğan Kitap
Renklerden Moru - Alice Walker

Renklerden Moru - Alice Walker

Doğan Kitap
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Renklerden Moru - Alice Walker

1982 yılında, Alice Walker tarafından kaleme alınan eser, Türkçeye ilk olarak 1984 yılında Armağan İlkin tarafından çevrilmiştir. İnkılap Yayınevi tarafından 1984 yılında basılan bu yapıt, edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırır. Beyaz perdeye de uyarlanan eser, birçok alanda ödüle layık görülmüştür.

Tanrı’ya mektuplar yazan bir kadının hayatının anlatıldığı kitapta zaman zaman Celie, yaşadıklarını o kadar ağır ve utanç verici bulur ki Tanrı’ya bile seslenirken utandığını söyler.

Erkek egemen bir toplumda siyahi bir kadın olmanın altında ezilen Celie, birçok dramatik olayla karşı karşıya kalır. Sürekli şiddet gösteren bir baba, tecavüz, yoksulluk ve ırk ayrımı, Celie’nin yaşamının temellerini oluşturur. Celie, bütün bu acılara rağmen içindeki iyiliği öldürmez, zorla evlendirildiği bir adamın çocuklarına da tüm şefkatiyle annelik yapar. Ne elinden alınan çocuğunun acısı ne de onu sürekli döven kocası, Celie’nin merhametini ve umudunu kaybetmesine neden olabilecektir. Bütün bu acılara dayanmasının en büyük sebebi de kız kardeşi Nettie'dir. Uzaktaki kız kardeşi, onun tek umudu; hayata tutunmak için tek sebebidir. Roman boyunca onların arasındaki mektuplaşmalara da şahit oluruz. Bu mektuplar, iki kız kardeş için altın değerindedir. Bir gün bir araya gelmenin umuduyla bu zorlu yaşam şartlarına katlanan iki kız kardeşin beklenmedik sonu, okuyucuyu da derinden sarsar. Hayatındaki erkeklerden şiddet dışında bir şey görmeyen Celie, elbette aradığı şefkati ve sevgiyi başka bir kadında bulacaktır. Bu üç kadının, erkek egemen toplumda gösterdiği direnç ve dayanışma, birçok kadın için örnek niteliğindedir. Bu roman, içindeki gücün farkına varan Celie’nin değişimi ve ezilen tüm kadınların hikâyesidir.

Alice Walker, 9 Şubat 1944 yılında, yoksul biɾ ailenin sekizinci çocuğu olaɾak dünyaya gelmiştiɾ. Biɾ kaza sonucu 8 yaşında biɾ gözünü kaybetmiştiɾ. İlerleyen yaşlarında,1960'laɾın İnsan Haklaɾı Haɾeketi iςinde yeɾ almış ve Maɾtin Lutheɾ King ile çalışmıştır. Siyahi bir Amerikalı olan yazar, eserlerinde ırkçılığa dikkat çekmiştir. Ayrıca, bastırılmış siyahi kadınların da sesi olmuştur. Renkleɾden Moɾu adlı kitabıyla 1983 yılında Pulitzeɾ ödülüne de layık göɾülmüştür.


Ben nasıl savaşılır bilmiyorum. 
Tek bildiğim hayatta kalmak!

Renklerden Moru önemini her daim koruyan bir Amerikan romanı.
— Newsweek

Müthiş dokunaklı…
— The New York Times Book Review

Erkek egemen bir dünyada siyahi olduğu için de ayrıma uğrayan Celie’nin yaşadıkları o kadar ağır ve utanç  vericidir ki, bunu yüksek sesle Tanrı’ya bile söyleyemez, sadece yazarak anlatır. O ağır hayatın içinde tecavüz, şiddet, çocuk yaşta evlendirilme, çok çalışma vardır. Sevgi ile zulüm, inanç ile kötülük iç içedir. Ancak bir gün Celie, kendi gücünü ve içindeki neşeyi keşfettiğinde dönüşümü de başlar. 

Alice Walker’a 1983 yılında Pulitzer Ödülü kazandıran Renklerden Moru, her biri birbirinden dirençli kadınların yanı sıra, kendi ezilmişliklerinin acısını kadınlardan çıkaran erkeklerin hikâyesiyle de zenginleşen bir roman.


Yazar Hakkında:
Alice Walker, 1944 yılında Amerika’da doğdu. Yazar, şair, yayımcı, feminist ve aktivisttir. Yoksul bir ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya gelen Walker sekiz yaşındayken bir kaza kurşunuyla gözünü kaybetti. 1960’larda aktif olarak insan hakları hareketleri içinde yer aldı, Martin Luther King ile çalıştı.  Birçok şiir, roman ve öykü yazdı. Dünya barışı için pek çok eyleme katılan Walker İsrail’in Gazze ablukasını kırmaya çalışan yardım filosunda da yer aldı. Walker Renklerden Moru adlı kitabıyla 1983’te Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön