Sahne Sanatları & Tiyatro

Sahne sanatları-tiyatro kitapları, çoğunlukla bu alanda eğitim almaya hazırlanan, bu alana ilgiyi duyan veya bu alanda eğitim almakta olan kişilerce tercih edilen kitaplardır. Yerli ve yabancı, kuramsal ve edebi gibi farklı türleri bulunan sahne sanatları kitapları arasında ayrıca tiyatronun ve sahne sanatlarının temel kavramlarını içeren sözlükler de yer alır.

Sahne Sanatları-Tiyatro Kitapları Nedir?

Sahne sanatları, tiyatro, sahne tasarımı ve dramatik yazarlık alanlarını kapsayan sanatlara verilen genel addır. Sahne sanatları ve tiyatro kitapları da sahne üzerini ve sahne arkasını ya da sahneye hazırlık sürecini konu alan akademik kitaplardır. Edebi sahne sanatları ve tiyatro kitapları ise yerli ve yabancı tiyatro oyunları ile bu alana dair yazılmış deneme, anlatı, anı, biyografi, öykü ve romanlardır.

Sahne Sanatları-Tiyatro Kitabı Nasıl Seçilir?

Sahne sanatları alanında akademik ve tarihi bilgiye sahip olmak istiyorsanız Antik Yunan'dan 21. yüzyıla sahne sanatlarını anlatan kuramsal kitapları tercih edebilirsiniz. Dünya Tiyatro Tarihi ve Antik Yunan'da tiyatronun doğuşunu konu alan kitaplar yardımıyla sahne sanatlarının doğuşunu ve gelişimini ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Yalnızca Türk Tiyatrosu ve Türk Tiyatrosu Tarihi ile ilgili tarihi bilgi edinmek istiyorsanız Ortaoyun geleneğini anlatan kitaplar ile Hacivat ve Karagöz kitaplarını inceleyebilirsiniz. Bu kitaplar arasında ayrıca bu dönemlerde tiyatrodaki oyunculuğu ve sahne tasarımını anlatan bölümler bulunan kuramsal kitapları bulabilirsiniz. Antik Yunan ve Ortaçağ tiyatrosu ile ilgili kuramsal kitapların yanı sıra dönemin oyun yazarları tarafından kaleme alınmış Antik Yunan klasikleri olarak da bilinen ve tragedya olarak anılan Aristofanes ve Sophokles gibi düşünürlerin oyunlarını tercih ederek dönemin sahne sanatları konusunda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sahne Sanatları Bölümlerine Hazırlanırken Hangi Kitaplar Okunmalı?

Güzel Sanatlar Fakültelerinin bünyesinde yer alan Sahne Sanatları Bölümlerinin yetenek sınavlarına hazırlanırken bu alanda yazılmış kitaplardan faydalanabilirsiniz. Oyunculuk bölümüne hazırlanıyorsanız; Stanislavski ve Eric Morris gibi isimlerin oyunculuk sistemlerini anlatan kuramsal kitapları okuyabilir ve dünyada kabul görmüş en bilindik oyunculuk sistemlerine ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında konuşma ve diksiyon kitaplarını okuyarak ve kitaplardaki temrinleri yaparak oyunculuk bölümüne hazırlık sürecinize katkıda bulunabilirsiniz. Ünlü Shakespeare oyunları ve Antik Yunan tragedyalarında yer alan tiratlar da oyunculuk bölümüne hazırlananların faydalanabileceği kitaplar arasında yer alır.

Dramatik Yazarlık ve Sahte Tasarımı Alanlarına İlişkin Sahne Sanatları Kitapları Nelerdir?

Oyun yazarlığını konu alan ve dramatik kurguyu, klasik dramatik yapıyı anlatan kitaplar Sahne Sanatları Bölümlerinin Yazarlık Sanat Dalı'na girmek isteyen adaylar için uygun kitaplardır. Ayrıca oyun yazarlığı konusunda kuramsal bilgi edinmek isteyen okurlar da bu alanı anlatan kitapları tercih ederek oyun yazarlığına dair teknik bilgi edinebilir. Sahne tasarım alanında da bu alana ilişkin hazırlanmış kuramsal kitaplar ve tiyatro tarihini geçmişten günümüze anlatan kitaplar tercih edilebilir. Sahne Sanatları alanı oyunculuk, oyun yazarlığı ve sahne tasarımı alanlarının bir birleşimi olduğundan bu alandaki kitaplar, tiyatroya ilgi duyan veya tiyatronun herhangi bir alanında çalışmak, eğitim almak isteyen herkes için okunması gereken kitaplar arasında yer alır.

Okul Tiyatroları İçin Hangi Sahne Sanatları-Tiyatro Kitabı Tercih Edilmeli?

Okulların yıl sonu gösterileri ve özel günlere hazırlık süreçlerinde öğretmenlerin en sık başvurduğu kaynaklar ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için hazırlanmış olan toplu oyun kitaplarıdır. Moliere, Shakespeare ve Cehov gibi oyun yazarlarının tüm dünyada klasikleşmiş oyunlarının kitapları bu oyunları uyarlamak isteyen öğretmenler tarafından tercih edilebilir. Yerli yazarların ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin yaş grubuna yönelik olarak yazmış oldukları tiyatro oyun kitapları da okul tiyatrolarında kullanılabilir. Ayrıca drama eğitimini ve ilköğretimde dramayı konu edinen kitaplar da öğretmenlerin bu alanda faydalanabileceği kaynak kitaplar arasında yer alır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sahne Sanatları -Tiyatro Kitapları

1324 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
HepsiLojistik Ürünleri
Toplam 24 / 1324 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/215402/9944