Santrifüj Pompalar

Santrifüj pompalar, turbo mekanik makineler ile benzer bir sistemle çalışır. Makine içinde sabitlenen ve belli bir eksen etrafında hareket eden çark, merkezkaç kuvveti ile bir uçtan giren suyu diğer uca doğru aktarır. Sıvı akışı sayesinde elde ettiği kinetik enerjiyi, hidrodinamik enerjiye çevirir. Bu sayede, hareketsiz olan ve farklı yüksekliklerde bulunan sıvıların istenen hız ve güçte başka bir noktaya aktarılabilmesi sağlanır. Su türbini vazifesi gören pompalar; ticari, zirai ve endüstriyel faaliyetlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ortak kullanım suyu devridaimi, kuyu suyu çekme, kanalizasyon işlemleri, bahçe ve tarla sulama, halı ve oto yıkama gibi birçok farklı alanda su basaçlarından faydalanmak mümkün olur.

Santrifüj Pompa Çeşitleri

Santrifüj pompa çeşitleri genel olarak; tek veya çift emme ağzı bulunan modeller, tekli veya çok aşamalı pervanelere sahip olan modeller ve tek tip veya çok kanatlı çark taşıyan modeller olarak sınıflandırılabilir. Cihazın etkinliği pervane tarafından belirlenir. Çark içinde bulunan kanatların sıvıyı farklı drenaj ile akıtması için, belirli bir dizi tasarım unsurlarına ihtiyaç duyulur. Santrifüj pompa modelleri, kullanım amacına ve yerine uygun olarak yatay veya dikey olarak imal edilir. Yatay olarak tasarlanan ürünler, daha çok açık alanlarda tercih edilir. Dikey forma sahip olan modeller ise sonda işlemleri için ya da kuyu suyu çekme amacıyla kullanılabilir.

Kalem çarklı basaç olarak da bilinen açık ağızlı santrifüj pompalar, ufak boyutlara ve düşük kW değerlerine sahiptir. Kalem çarklı sistemlerin kanatları, yan duvar veya koruyucu parça olmaksızın, merkeze bağlı bir şaft üzerine direkt olarak monte edilir. Kalem çarklı pervaneler, yapısal olarak dış etkenlere açıktır. Bu nedenle, daha çok, kapalı ortamlarda ve kapalı teçhizatlar içinde kullanılır. Kapalı çark özelliği bulunan cihazların ise maksimum güçte çalışabilmesi için, ön ve arka cephesi örtülür. Maksimum güç ve dayanıklılık vadeden kapalı çark sistemleri, yüksek verimliliğe ve uzun çalışma sürelerine sahiptir. Pompanın içindeki basınç ayarlanabildiği ve tıkanma sorunu olmadığı için, kanalizasyon ve sonda işlemlerinde sıklıkla tercih edilir.

Santrifüj Pompa Fiyatları

Santrifüj pompa fiyatları, ürünün markasına, modeline, türüne, fonksiyonlarına, motor gücü, debi aralığı ve su çekme kapasitesi gibi teknik özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Seçilecek ürünün kullanım yerine ve amacına uyum sağlaması son derece önemlidir. Stabil bir şekilde çalışan pompanın; dakikada sarf ettiği devir sayısı, kW gücü, verimliliği, ısınma değerleri ve manometrik basma yüksekliği esas alınarak, optimum çalışma şartları belirlenebilir. Manometrik basma yüksekliği, cihazın verimliliğinin sıvı akım gücüne orantılı olarak yükselip alçaldığı eğim çizgisini gösterir. Akım gücü arttıkça, manometrik basma yüksekliği azalır. Pompanın ana kaynaktan yüksekliği, suyun debisi ve motorun gücü optimum seviyede tutulduğunda, hem cihazın çalışma düzeni, hem de enerji tüketimi ve verimliliği en makul seviyelere çekilmiş olur.

Santrifüj pompa seçerken, tesisat ve bağlantı ekipmanlarının pompa ile uyum göstermesine de özellikle dikkat edilmelidir. Su borularının, dirseklerin, hortum veya fıskiye sistemlerinin cihazın gücüne ve çalışma sürelerine dayanıklı olması gerekir. Kapalı alan kullanımlarında ise ihtiyaçlar değişiklik gösterir. Bina su tesisatı ve hidrofor sistemleri için önemli olan konu, basacın emiş kapasitesi ve frekans aralığıdır. Örneğin; 50 Hz ve tek kademeli çalışma dinamiği bulunan bir ürün, daire sayısı on beşi geçmeyen 4-5 katlı binalarda rahatlıkla tercih edilebilir. Tek kademeli ve ortalama güce sahip modeller, 6-7 metreye kadar zeminden yukarı doğru emiş direnci sağlar. Kullanımı ve kurulumu pratiktir. Daha yüksek binalara su çekmek için ise yüksek basınç sağlayan preferikel ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Santrifüj Pompa Çeşitleri

873 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 873 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/452384/60005925