Santrifüj Pompalar

Santrifüj Pompa Çeşitleri

Santrifüj pompa çeşitleri genel olarak, çift ve tek emme ağzının bulunduğu modellerden oluşur. Aynı zamanda tekli ya da çok aşamalı pervanelere sahip olan bu modeller tek tip y ada çok kanatlı çarkları taşıyabilmektedir. Çark taşıyan modeller olarak sıfırlanan bu ürünler etkili bir çalışma sistemine sahiptir. Cihazların etkinliği ise pervane tarafından belirlenen bir durumdur. Çarkın içinde yer alan kanatlar ise sıvıyı farklı drenajla akıtmasını sağlamak amacıyla belli tasarım unsurlarına ihtiyaç duyar. Santrifüj çeşitleri kullanım amacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra, kullanım yerine göre yatay ve dikey olarak bu ürünleri tercih edebilmeniz mümkündür. Yatay olarak tasarlanan santrifüjler, genellikle açık alanlarda kullanılır. Dikey formlu ürünler ise sonda işlemlerinde tercih edilebildiği gibi kuyu suyu çekmek amacıyla da kullanıma uygundur. Ağızlı santrifüjler ise kalem çarklı basaç olarak bilinir. Bu modeller, küçük boyutlara ve düşük kW değerlerine sahip olma özelliğiyle ön plana çıkar. 

Santrifüj pompa fanı gibi ekipmanlar ise bu ürünlerin parçalarıdır. Ancak seçiminizi kalem çarklı sistemlerden yana kullandığınızda bu çarklı sistemlerin kanatlarının yan duvar ya da koruyucu parça olmadan merkeze bağlı şekilde montajlanabileceğini görebileceksiniz. Montajlama işlemi ise şaft üstüne direkt olarak gerçekleştirilir. Kalem çarklı pervaneler, yapısal olarak dış etkenlere açık olan ürünlerdir. Dolayısıyla genellikle kapalı ortamlarda ya da kapalı teçhizatlar için kullanıma uygundur. Kapalı çark özelliğinin bulunduğu cihazlar ise en yüksek güçte çalışabilmesi adına, arka ve ön cephesi örtülerek çalıştırılır. Paslanmaz santrifüj pompa açık fan trifaze modelleri ise seçenekler arasında yerini almaktadır. Bu pompalar ise suyla temas eden yüzeylerin paslanmaz olmasından dolayı, adını buradan alır. Arıtma işlemini farklı sektörler için yapar. Hijyenik ortamlarda, gıda endüstrilerinde ve kimyasal aktarma işlerinde kullanılan pompa modelleridir. 

Santrifüj Pompa Özellikleri 

Santrifüj pompa özellikleri bu ürünlerin farklı modellere ayrılmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her modelin kendi içinde özelliği farklıdır. Örneğin, kalem çarklı pervaneler, yapısal olarak dış etkenlere açık olan modellerdir. Buna bağlı olarak da kapalı teçhizatlar ve kapalı ortamlarda çalıştırılırlar. Bu cihazlar, maksimum güç ve direnç vaat eden kapalı çark sistemine sahiptirler. Yüksek verimliliğe ve uzun çalışma sürelerine de sahip olan ürünlerdir. Bu pompaların içindeki basıncın ayarlanabilir yapıda ve tıkanma sorunu da olmamaktadır. Dolayısıyla sonda ve kanalizasyon işlemlerinde çok sık bir şekilde tercih edilen ürünlerdir. Seçenekler arasında yer alan dalgıç pompa çeşitleri ve özellikleri aynı doğrultuda değişkenlik gösterir. Dalgıç pompaları, kirli suyun içinde çalışabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda, suların tahliyesi için de kullanılan cihazlardır. Bu pompaların teknik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, farklı modellere ayrılırlar. 

Flanşlı Santrifüj pompa modelleri, hidrofor gruplarında, bahçelerde, tarla sulamada, binalara temiz su temininde kullanılabilen cihazlardır. Bu cihazların maksimum bar basıncı, pompa motor gücü ve maksimum basma yüksekliği birbiri içinde değişkenlik gösterir. Genel olarak, bu pompaların özellikleri su basmak olsa da farklı işlevsellikleri de vardır. Turbo mekanik makinelerle benzer sistemle çalışan bu cihazlar, makine içinde sabitlenen ve belli bir eksen etrafında hareket halinde olan çarkın merkezkaç kuvveti yardımıyla bir uçtan giriş sağlayan suyun diğer uca aktarılması şeklindedir. Sıvı akışının oluşması sayesinde ise elde edilen kinetik enerji, farklı bir enerji olan hidrodinamik enerjiye dönüştürülür. Böylece hareketsiz olan farklı yükseklikleri farklı olan sıvıların istenilen güç ve hızda farklı bir noktaya taşınması sağlanır. Santrifüj pompa trifaze modeli ise sıvı transferleri ve tarımsal sulama alanlarında sıklıkla kullanılır. Bu tipteki pompalar yüksek emiş gücüne sahiptir. Dikey ve yatay emiş güçlerinin ise farklılık gösterildiğini söyleyebiliriz. 

Santrifüj Pompa İşlevleri

Santrifüj pompalar su türbini vazifesi ile çalışır. Zirai, ticari ve endüstriyel faaliyetlerde çok rahat bir şekilde kullanılan cihazlardır. Aynı zamanda, ortak kullanım suyunun devir daimi sırasında, kuyu suyu çekerken, bahçe işlerinde, tarla sulama işlerinde kanalizasyon işlerinde, oto yıkama, halı yıkama gibi farklı faaliyetlerde bu pompa modellerine ihtiyaç duyulur. Çünkü farklı alanlarda su basıncına ihtiyaç duyulabilmektedir. Pompalar günümüzde de sıklıkla kullanılan cihazlardan bir tanesidir. Özellikle, santrifüj pompaları, endüstrisinin her bir alanında akışkan maddelerin iletimini sağlamak amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Endüstriyel soğutma ve ısıtma sistemleri de bu cihazların kullanıldığı sektörlerdir. Santrifüj pompaları, su tahliyelerinin yapılması ve bunun gibi pek çok alanda da kullanıma uygun olarak geliştirilmiştir. Pompaların suların basıncını artırmak amacıyla bir yerden bir yere sirküle etmesi asıl işlevlerinden bir tanesidir. Pompaların kullanımı ise çok eski tarihlere dayanmaktadır. Ancak günümüze kadar ulaşan bu modeller teknolojik yeniliklerden yararlanılarak tekrardan tasarlanmıştır. 

Santrifüj pompa 1 hp yüzlerce hatta binlerce farklı pompa modelinden sadece bir tanesidir. Kullanılan akışkanların türü, pompa malzemeleriyle uyumlu olup olmaması, debisi ve viskositesi gibi özelliklere bakarak pompa seçimi yapabilirsiniz. Pompaların kullanım alanları ise özelliklerinin değişkenlik göstermesine bağlı olarak sabit kalmaz. Özellikle, pompalar, pek çok çeşide ayrıldığı için kullanım alanları geniş bir kategoriye ayrılır. Bu pompalardaki akışkanın debisi, kanat boyu, çarkın çap uzunluğu ve salyangozu andıran gövdesinin boyutları pompaların işlevselliklerinin değişkenlik göstermesine neden olur. Santrifüj özelliğine sahip olan pompalar, kendi içinde farklılık gösteren işlevleri barındırır. Örneğin, sızdırmazlığın nasıl yapılacağı ve pompanın ne gibi akışkan malzemeler için üretildiği pompanın işlevinin değişmesinin nedenleri arasındadır. Örneğin, sıcak su sirkülasyon pompası sıcak sular için kullanıma uygun olarak geliştirilmiştir. 

Santrifüj Pompa Kullanım Alanları

Fanlı döküm gövdeli santrifüj pompa gibi pek çok pompa modeli üretilen cihazlar arasındadır. Her bir cihazın kullanım alanı ise farklılık göstermektedir. Geleneksel olan pompa modellerinde akışkan çark, motora bir sızdırmazlık ekipmanı olarak bağlı şekilde çalışır. Bu ekipmanların kullanım amacı ise akışkan sıvıların motorla temasının önüne geçmektir. Genellikle kullanılan bir şekilde bu yöntem kullanılsa da sızdırmazlığın bu tip ekipmanlar ile sağlanması riskli bir durum olabilmektedir. Bunun yanı sıra, kullanılan akışkanın yanıcı ya da patlayıcı madde olması da ayrıca bir risk oluşturacaktır. Bu sebeple, yanıcı maddeler gibi akışkan olan maddeleri ve asitleri, aşındırma özelliğine sahip olan sıvıları su gibi pompalanması için mazot aktarma pompası gibi modelleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, manyetik kaplinli santrifüj pompalar da işinizi görecektir. Manyetik kaplinlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu pompalar, motor mili ile akışkan çapının birbirine bağlanması için kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Özelliği santrifüj olan pompaların kullanımında manyetik kaplini tercih etmek adına farklı birçok neden bulunur. 

Kaplinin avantajları arasında; yüksek basınca karşı maksimum düzeyde dayanıklılık sağlaması yer alır. Bunun yanı sıra, sürtünme yüzeyinin salmastra ile contalarda oluşan aşınmanın engellenmesi ve ortadan kaldırılmasını da sağlar. Bunun yanı sıra, pompa ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Manyetik kaplinli santrifüjler, en yaygın olarak kimyasal prosesler, atık arıtma işlemleri, kağıt fabrikaları ve madencilik gibi sektörlerde de kullanılırlar. Bunun yanı sıra, metal kaplamalar, yüksek saflığa sahip suyun kullanıldığı alanlar ve elektronik üretimlerinde de kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Bu kullanım alanlarının yanı sıra, matbaa ve baskı çalışmalarına da konu olan ürünlerdir. Gıda ve ilaç üretimi fabrikaları da bu cihazlara ihtiyaç duymaktadır. Santrifüj pompalarının kalitesi yüksek olduğunda mekanik salmastralı pompaların kullanımı daha da fazla olmaktadır. Bu pompalar ise en yaygın kullanılan daldırma dip modelleridir. Dikey milli modele sahip olma özelliğiyle verimi artırırlar. 

Santrifüj Pompa Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçenekler arasında preferikal santrifüj pompa gibi farklı işlevselliklere sahip pompa modelleri bulunmaktadır. Bu pompaların genel olarak seçimini yaparken bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekecektir. Pompa seçimi esnasında dikkat etmeniz gereken esas nokta bağlantı ve tesisat ekipmanlarının pompayla uyumlu olup olmamasıdır. Pompanın basma yüksekliği hesap edildiğinde kot farkına da mutlaka bakmanız gerekir. Bunun yanı sıra, su boruları ve hortumların sürtünmeden kaynaklı suyun basıncını düşürebilme ihtimali de vardır. Bu durumda ise istenilen basma yükseklik sağlanması mümkün olmayacaktır. Santrifüj pompalar, binaların su tesisatında hidrofor göreviyle de kullanılabilen cihazlardır. Hidrofor sistemlerinde en önemli olan özellik ise emiş kapasitesidir. Buna ilaveten frekans ağırlığı da son derece önemlidir. Hidrofor olarak kullanıma uygun olarak tasarlanan santrifüj pompalarını satın alırken muhakkak apartmanda yer alan daire ve kat sayısı gibi etmenlere dikkat etmeniz gerekir. 

Santrifüj özellikli su pompaları, sulama alanında çok sık kullanılan cihazlardır. Tek ve çift kademeli olduklarından dolayı mekanik yapılı pompalardır. Özellikle en fazla sulama alanında kullanılan bu pompa modelleri, yüksek olan su debisi gibi durumlarda hidrofor özelliğiyle de kullanıma uygundur. Çift ve tek kademeli olarak iki modele ayrılan santrifüj pompalarını seçerken kullanım amacınızı göz önüne almalısınız. Çünkü kullanım amacı yerine göre belirlemeniz gereken bir durumdur. Kullanım amacına bağlı olarak dikey ya da yatay olarak imal edilen pompalar arasından seçim yapabilirsiniz. Yatay olan pompalar daha çok açık alanlarda kullanıma uygundur. Dikey olanlar ise kuyu suyu çekmek için tercih edebileceğiniz cihazlardır. Dolayısıyla santrifüj pompalarını kullanım amacınızı göz önüne alarak satın alabilmeniz mümkündür. Satın alacağınız pompalarla ise suyla ilgili çeşitli işlemler yapabilmeniz mümkündür. 

Santrifüj Pompaların Fiyatları

Çift fanlı santrifüj pompa modellerinin yanı sıra, farklı özelliklere sahip pompalar da seçenekler arasındadır. Buna bağlı olarak, santrifüj pompalarının fiyat aralıkları değişkenlik gösterir. Santrifüj özelliğine sahip olan pompalar, marka, model, teknik özellikler, debi, fonksiyon, su çekme kapasitesi gibi farklı özelliklere bağlı olarak fiyat aralıklarına ayrılır. İlk önce, hangi amaçla kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Aynı düzeyde çalışma kapasitesine sahip olan santrifüjlü pompalar, her bir dakikada devir sayısını farklı oranlarda atabilmektedir. Bunun yanı sıra, watt gücü ve benzeri değerlerin de fiyat aralıklarını etkilediğini söyleyebiliriz. Seçeceğiniz pompayı yerine ve amacına göre belirlemeniz de son derece önemlidir. Stabil bir şekilde çalışma performansına sahip olan pompalar, farklı işlevsel özelliklere sahiptir. Bu durum, optimum çalışma şartlarının fiyatlara yansımana neden olacaktır. Manometrik basma yüksekliği ve cihazın verimliliği sıvı akım gücüne ise orantılı olarak çalışır. Bu gibi işlevsellik ve özellikler ise fiyatlara yansır. 

Santrifüj Pompa Nasıl Çalışır?

Bu pompa modelleri basınç oluşturarak çalışma performansı gösterir. 

Santrifüj Pompa Parçaları Nelerdir?

Çark, alıcı verici gövde oringi, su deflektörü, disk, mekanik salmasta, kör tapa contası, kör tapa parçalarından oluşmaktadır. 

Santrifüj Pompa Neden Su Çekmez?

Emme borusuna havanın sızmasından dolayı pompanın su çekmemesi olası durumlardan bir tanesidir. Aynı zamanda motor devri de yetersiz olabilir. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Santrifüj Pompa Çeşitleri

1088 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 37 / 1088 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?