1978 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelen Sarah Jio, romanları 25’ten fazla ülkede yayımlanmış bir yazar. Aynı zamanda gazetecilik de yapan ve Glamour dergisinin başyazarlarından biri olan Jio, gerek makalelerinde gerekse romanlarında kullandığı akıcı dille kendisine geniş bir okuyucu kitlesi yaratmayı başardı. Sarah Jio eserleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede zaman içerisinde çok satanlar listelerine girdi.

Çocukluğu Washington’da geçen Sarah Jio, üniversite eğitimini de burada aldı ve Western Washington Üniversitesi’nde gazetecilik okudu. Glamour dergisinin yanı sıra, aralarında New York Times ve Marie Claire gibi birçok prestijli derginin de bulunduğu yayın organlarında yüzlerce makalesi yayımlandı. Bu makaleler özellikle sağlık, beslenme, seyahat, alışveriş, bebek ve çocuk bakımı gibi konulara yoğunlaşan makalelerdi.

Sarah Jio kitaplarının ilki olan Mart Menekşeleri, ABD’de 2011’de yayımlandıktan bir sene sonra Türkiye’de de okuyucularla buluştu. 1943 tarihli olmasına rağmen kendi geçmişiyle şaşırtıcı benzerlikler bulunan bir günlük bulan genç yazar Emily Wilson’ın hikâyesini anlatan roman, okuyuculardan olumlu geri dönüşler aldı. ABD ve Türkiye’nin yanı sıra İspanya, İtalya, Fransa ve Macaristan’da da yayımlanan Mart Menekşeleri’nin bu başarısı, Jio’nun romancılık kariyerinin devam etmesini sağladı.

2011 yılı bitmeden Yağmur Sonrası isimli ikinci romanını da yayımlayan Jio, üretken bir yazar olacağının sinyallerini böylelikle vermiş oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında hemşire olarak Bora Bora Adaları’na giden 21 yaşındaki Anne Colloway’in burada tanıştığı gizemli asker Westry ile yaşadıklarını anlatan hikâye de Jio’niu ilk kitabı gibi ABD’de kısa süre içinde çok satanlar listesine girdi.

Sarah Jio’nun üçüncü romanı Böğürtlen Kışı 2012’de yayımlandı. Bu romanda da insanlar arasındaki gerçek bağların zamanın sınırlamalarından azade olduğu düşüncesini kovalayan ABD’li yazar, Türkiye’deki ününün birden bire artmasını da Böğürtlen Kışı'na borçluydu.

Artık yeni kitabı merakla beklenen bir yazar haline gelen Jio, okuyucularını yine fazla merakta bırakmadı ve 2013 yılında Son Kamelya isimli dördüncü romanını yayımladı. ABD’li romancının kariyerinde yazdığı en karanlık ve gizemli roman olarak bilinen Son Kamelya, Jio’nun yeni sularda yüzmekten çekinmediğinin ve bu cesareti gösterirken de iyi eserler üretebildiğinin kanıtı olarak raflardaki yerini aldı.

Jio’nun beşinci romanı Gündüzsefası da tıpkı Son Kamelya gibi 2013’te yayımlandı. Jio bu romanında, halen yaşamakta olduğu Seattle’ın o ünlü yüzen evlerinin havasını, burada yaşayan bir grup sanatçı ruhlu insanın gizemli hikâyesiyle harmanlayarak okuyucularına başarıyla sundu ve kitabı yine çok satanlar listesine girdi.

Genç romancı, bir sonraki romanı Elveda Haziran ile İyi Geceler Aydede isimli klasik çocuk kitabının artık bilinmeyen yazılış hikâyesinin peşine düştü. Jio bunu, tarihsel gerçekleri değil, alışık olduğumuz gibi kendi hayal gücünü kullanarak yaptı ve ortaya yine keyifle okunacak bir roman çıktı.

Agapi romanında ise Sarah Jio, kendisine gerçek aşkı fark edebilme gücü verilen iflah olmaz bir romantiğin hikâyesini anlattı ve bu romanın ardından ilk defa Türkiye’ye gelerek hayranlarıyla bir imza gününde buluştu.

Sarah Jio’nun Türkiye’deki okurlarıyla ilişkisi kısa sürede o kadar gelişti ki, ABD’li romancının sekizinci kitabı olan Yeşil Deniz Kabuğu ve dokuzuncu kitabı olan Kelebek Adası tüm dünyadan önce ilk kez Türkiye’de yayımlandı.

Türkiye’de artık oturmuş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sarah Jio, gerek kullandığı yalın dil, gerekse etrafında gezindiği temalar bakımından kendi tarzını yaratmayı başardı.

Çocukken büyükannelerinden gençliklerinde yaşadıkları aşk hikâyelerini kendisine anlatmalarını defalarca isteyen Sarah Jio, o romantik ve saf hikâyelerin ruhunu, yazdığı romanlara başarıyla yansıtıyor ve sizlere romantik bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sarah Jio

18 ürün var
  1. Fiyat Aralığı
    -
  2. Fırsat Ürünleri
  3. Ürün Puanı
  4. Boyut
  5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60000224/80295174/80296078
BAŞA DÖN