Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sol Ayağım - Christy Brown

Nora Kitap
104,30 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 1
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (13)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

129,00 TL
140,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Sol Ayağım - Christy Brown

Sol Ayağım

BÜYÜLEYİCİ VE EĞLENCELİ... OKUYANA İLHAM VERİYOR.

IRISH TIMES

ERDEMLİ VE HİÇ BİR ŞEKİLDE YOZLAŞTIRILMAMIŞ BİR CESARET HİKÂYESİ

SUNDAY TIMES

Christy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı. Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda

Edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekâsına sahipti.

Bu, Christy Brown’ın kendi yaşam öyküsüdür. Brown, çocukluğunda okumayı, yazmayı, resim yapmayı ve nihayet daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bütün bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını anlatıyor.

İrlandalı yazar Christy Brown’un dünyanın en iyi otobiyografi kitaplarından bir tanesi olan Sol Ayağım otobiyografiden öteye daha çok motive edici mükemmel bir kişisel gelişim kitabı da diyebiliriz. Christy Brown’un gerçek hayat hikayesini ve mücadelesini okudukça hayata olan bakışınız değişiyor ve başarmak istediğiniz hedefler gözünüzde daha erişilebilir hale geliyor.

Sol Ayağım romanı 16 kısa bölümden oluşuyor ve her bölüm Christy Brown’un hayatından bir macera sunuyor.

Beyin felci ile doğan ve bu yüzden doktorların zihinsel özürlü olduğu ve fazla yaşamayacağını düşündüğü Christy Brown’un farklı bir çocuk olduğu annesi keşfediyor. Doktorların ne dediğini umursamadan ve umudunu kaybetmeden oğlu için her şeyi yapıyor.

Yazar, kitapta sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır.

Christy Brown’ın benzer bir biçimde kaleme aldığı Dream All The Days adlı eseri de çok satan kitaplar listesine girmeyi başarmıştır.

Sol Ayağım kitabı; Chiristy Brown’ı Daniel Day-Levis’in canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.

Sol Ayağım, MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

 

 İrlandalı yazar Christy Brown’un 1954 yılında kaleme aldığı ve dünyanın en iyi otobiyografi kitaplarından biri olarak kabul edilen Sol Ayağım, aynı zamanda bir kişisel gelişim kitabı olma özelliği taşıyor. Christy Brown kendi otobiyografisini yazdığı bu kitapta, sol ayağıyla kalem tutmayı nasıl başardığını, anne ve babasının yardımıyla hayata nasıl tutunduğunu, karşısındaki tüm engelleri nasıl aştığını anlatıyor. Sunday Times’ın “Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret hikâyesi” olarak vurguladığı kitap, çok satanlar listesinde uzun dönem kalmayı başarıyor.

Sol Ayağım, beyin felçli olarak dünyaya gelen ve yalnızca sol ayağına hükmedebilen Christy Brown’un, hayatla mücadelesini anlatan gerçek bir yaşam öyküsüne dayanıyor. Yazar kitabında yaşadığı kırılma anlarını, hastalığının ruhunda yarattığı korkuları ve bıraktığı izleri etkili bir dille aktarıyor. Azimli ve inatçı kişiliği ile zorlukların üstesinden gelmek için neler yaptığını dile getiriyor. Annesinin bitmek bilmez umutları ve yardımları sayesinde hayatının nasıl yön değiştirdiğini anlatıyor. Güçlü bir irade ve kararlılık örneği olan yaşamını; ailesiyle olan bağlarını, resim yapmasını ve tedavi süreçlerinde yaşadığı çelişkileri, okuyanlara ilham veren bir üslup ile aktarıyor.

Christy Brown’un biyografi kitabı Sol Ayağım, beyin felçli bir insanın adeta yeniden doğarak tüm engellere karşı, var olma savaşı vermesini ve pek çok şeyi başarmasını konu alıyor. Kitap 16 bölümden oluşuyor. Her bölüm yazarın kendi hayatına ait anılarını içeriyor.

Bir gün kardeşini ödev yaparken izleyen Christy Brown, ani bir refleks ile kalemi sol ayağına alarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Annesi bu duruma çok sevinip ona yardım ediyor ve harfleri öğretmeye başlıyor. Harflerden sonra kelimeleri öğrenirken “anne” kelimesini yazmayı başarıyor. Annesinin sürekli olarak yüreklendirdiği Christy Brown, ilk aşkı tadınca, aşık olduğu kızın resmini yapmak istiyor ve böylece ressamlığın da yolu açılıyor.

Çocukluk yıllarının çabalarını gençlik dönemindeki fiziki tedaviler izliyor. Evlerine gelen bir doktor Christy'nin sol ayağını başarıyla kullanmasından çok etkileniyor. Onu tedavi etmeye başlıyor. Önceleri konuşamayan Christy, bu tedavi sırasında konuşma yetisini de kazanıyor.

Doktorunun ve annesinin yardımıyla tedavisi başarılı oluyor. Tedavi devam ederken aklına yazar olma fikri geliyor. Tek başına başaramayacağı için kardeşinden yardım istiyor. Bu fikir onun yazarlık yaşamının başlamasını sağlıyor. Christy Brown’un sol ayağını kullanarak ve kardeşinden yardım alarak yazdığı My Left Foot (Sol Ayağım) adlı otobiyografisi böylece hayata geçiyor. Yazarın biyografisi, onun ölümünden sonra 1989 yılında aynı isimle sinemaya uyarlanarak filme çekiliyor. Bu filmde Christy Brown’u, Daniel Day-Lewis oynuyor. Film büyük bir başarı kazanıyor. Parlak Meslek, Yaz Üzerinde Gölge ve Vahşi Zambaklar yazarın diğer romanlarını oluşturuyor.

Tüm hayatı süresince birkaç kez Londra’ya, bir kez de Amerika’ya ziyaret yapmış olan yazar, ömrünün tamamını İrlanda’nın başkenti Dublin’de geçiriyor. Doğuştan beyin felçli bir insan olan Christy Brown, kendisinin ve aile üyelerinin gösterdiği büyük gayretler ile yazar olan ve kitaplarıyla dünya çapında ünlenen, sıra dışı bir kişilik olmayı başarıyor. 1932 doğumlu olan yazar, 1972 yılında evleniyor. Christy Brown, 7 Eylül 1981 yılında Dublin’de 49 yaşındayken hayata veda ediyor. 22 yaşındayken anılarını yayınlatmayı başaran Brown, azimli ve yılmaz bir kişilik olduğunu tüm dünyaya gösteriyor.

Christy Brown tarafından kaleme alınmış ve olağanüstü bir yaşam ve hayata tutunma öyküsü olan Sol Ayağım kitabını, bir solukta okuyacağınızdan emin olabilirsiniz. İngilizceden Türkçeye Filiz Kahraman tarafından çevrilen kitap, MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer alıyor. 

 

Yazar Christy Brown
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 189
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Yayın Tarihi 2017
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KFNNEMESIS3229
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön