Sporcular & Oyuncular

Spor başta futbol, basketbol, tenis ve atletizm olmak üzere belli branşlarıyla modern çağın en çok ilgi gören etkinlikleri arasında yer alıyor. Her bireysel ve takım sporunda öne çıkan, sportif başarıları ve karakterleriyle efsane haline gelen ve birçok insana ilham kaynağı olan sporcular bulunuyor. Genç sporcular için idol, taraftarlar için simge olan sporcuların nasıl sporcu olmaya karar verdikleri, yükseliş hikayeleri, düşüşleri, hayatlarındaki dönüm noktaları ve gündelik yaşantıları geniş kitleler tarafından merak ediliyor. Bir yazar, araştırmacı veya ekip tarafından sporcuyla ve yakın çevresiyle görüşülerek ya da belge ve bilgi edinilerek yazılmış olan sporcu biyografisi kitapları, sporcunun yaşamını ve bilinmeyen yönlerini gözler önüne seriyor.

Sporcu Biyografi Kitapları Ne Amaçla Kullanılır?

Sporcu biyografileri sadece başarılarla dolu hayatları konu almıyor. Yanlış tercihler sonucu dibe vurmuş olan sporcuların hikayelerini de anlatıyor. Dolayısıyla genç sporcular, yerli ve yabancı sporcu biyografisi okuyarak kendilerine belirgin bir yol haritası çizebiliyor. Neler yapmaları ve yapmamaları gerektiğine karar verebiliyor. Başarının ve başarısızlığın sırlarını keşfedebiliyor. Taraftarı olduğu takımın sporcularının veya bireysel bir spor dalında hayranlık duyup destek verdiği sporcuların yaşamına dair daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler, sporcu biyografileri sayesinde önemli ve çarpıcı bilgilere erişme şansı yakalıyor. Spor eğitmenleri de, çalıştırdıkları sporcuların saha dışı gelişimlerine katkı sağlamak için sporcu biyografi kitaplarından faydalanma yoluna gidebiliyor.

Sporcu Biyografi Kitapları Kimler Tarafından Okunabilir?

Biyografi, her ne kadar edebiyatın alt dallarından biri de olsa sporcu biyografileri, tüm edebiyat tutkunlarına hitap etmiyor. Başlı başına bir tür olarak değerlendirilmesi gereken sporcu biyografileri, yolu spordan geçmiş ya da spora gönül vermiş kişiler tarafından ilgi ve talep görüyor. Gençleri spora özendirmek için ebeveynler tarafından kullanılabiliyor. Doğrudan sporcudan veya yakın çevresinden edinilmiş bilgi ve belgeler ışığında hazırlanmış olan çalışmalar, sporcu yaşamlarına dair inceleme yapan araştırmacı ve öğrenciler için son derece gerçekçi ve değerli bir kaynak görevi üstleniyor. Sporcularla ilgili yapılmış olan birçok akademik çalışmada da biyografik eserlere yaygın bir şekilde yer veriliyor.

Sporcu Biyografi Kitap Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli yayınevleri tarafından birçok spor dalı ve sporcuya dair yayınlanmış olan sporcu biyografisi bulunuyor. Kategori içerisinde yer alan kitapları, spor türlerine, sporcunun yerli veya yabancı oluşuna ve yazarlara göre ayırmak mümkün oluyor. Anlatım şekli bakımından biyografilerle oldukça benzer olmalarına karşın anlatıcıları bizzat sporcuların kendisi olan sporcu otobiyografilerine ise ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Biyografilere göre daha öznel ve samimi bulunan otobiyografiler, sporcuların kişisel itirafları ya da olayları kendi görüşlerine göre yorumlamaları olarak da değerlendirilebiliyor. Dolayısıyla bir sporcuya dair yazılmış hem otobiyografi hem de biyografi bulunuyorsa, iki kitap arasında örtüşmeyen veya farklı görünen ayrıntılar yer alabiliyor.

Sporcu Biyografi Kitapları Arasından Seçim Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sporcu biyografi kitapları arasından seçim yapılırken öncelikli olarak ürünün ilgilenilen bir spor dalına ve takip edilen bir sporcuya dair yazılmış olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde ortaya okuyucunun kendisini anlatılan hayat öyküsüne ve olaylara yabancı hissetme ihtimali yüksek oluyor. Sporcular, otobiyografilerinin kaleme alınma sürecinde yayınevleri tarafından her ne kadar profesyonel destek görüyor olsalar da, yazım ve anlatım bakımından yazarlara göre daha yalın bir dil kullanabiliyor. Bu nedenle sürükleyicilik, devamlılık ve anlatım gücü gibi ayrıntılara önem veren okuyucular için yazarlar tarafından kaleme alınmış olan sporcu biyografisi çalışmaları daha cazip hale gelebiliyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sporcu Biyografisi

207 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 207 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?