Onu soğuktan koruyun

Onu soğuktan koruyun,
temiz havadan değil

dergisi sizin için seçti

Kış kapıda ama yeni bir anne olarak bu sizi korkutmasın! Eve kapanıp kalmayacaksınız, doğru önlemleri alarak bebeğinizle birlikte soğuklarda da temiz hava almaya çıkacaksınız. Bu sizin olduğu kadar onun da ihtiyacı...

Sizden duymak istediğimiz cümle; “Kim takar kara kışı, yağan karı, donduran soğuğu biz bebeğimle gezmeye çıkıyoruz.” Bunu neden mi söylemenizi istiyoruz? Çünkü bebeğinizin sıcak ortamlarda güvende ve sağlıklı olması, hastalanmaması adına önemli ancak temiz hava ve bol oksijen alması da mutluluğu için önemli bir diğer gereksinim. Lütfen üşenmeyin, önlemlerinizi alın ve kar kış demeden bebeğinizle sokağa çıkın, onunla dört mevsimi doya doya yaşayın. Tabii onunla dışarı çıktığınızda dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken birçok detay var. Termometre düştüğünde bebek ve çocuklarınızı korumak için hangi konularda hassas olmalısınız gelin birlikte sıralayalım:


Hava sıcaklığı 0°C donma sıcaklığının altına düştüğünde ve aşırı rüzgarlı soğuk havalarda yeni doğan bebeğinizi dışarı çıkarmanız tehlikeli olacaktır. Çok kısa mesafe araba yolculukları hariç... Bunun sebebi; yeni doğanların ve bebeklerin çekirdek sıcaklıklarını kendi kendine düzenleme yeteneğine sahip olmamaları... Bu nedenle temiz hava alması için her seferinde soğukla olan ilişkisini birkaç dakika ile sınırlayın. Soğuk hava ile tanışmasına bu kadar da olsa izin verin ki, daha büyüdüğünde karda keyifle oynasın.

Giyim

Onu, katmanları düşünerek giydirin. İç, orta ve dış katman olarak birkaç kat giysi giydirin. Baş, boyun, elleri ve ayaklarını sıcak tutacak şekilde koruyun veya korumasını sağlayın. Bebeğinizi kat kat giydirmek, onu ihtiyaçlarına göre ayarlamanızı sağlar. Bebekleri ve küçük çocukları bir yetişkinin giydiğinden bir kat daha fazla giydirin.


Atkı ve balaklava gibi kışlık aksesuarları giydirirken dikkatli olun. Bazı durumlarda küçük çocukların nefes yollarını engelleyebilir ve tehlike yaratabilirler.

Gezentide / Dışarıda

Bebeğinizi kendi sıcaklığınızla ısıtabilirsiniz. Taşıyıcılar, soğuk havalarda bebeğinize ekstra rahatlık sağlamak ve vücudunuzun sıcaklığını kullanmak için harika bir yöntemdir. Öyle ki sizin de onun sıcaklığı sebebiyle kalın bir kazak gibi ekstra bir katmana ihtiyacınız olmaz. Tabii buna karşın, baş ve ayaklarından en çok ısıyı kaybedeceklerinden başını ve ayaklarını örtmeniz önemlidir. Bebeğinizi taşırken her zaman olduğu gibi, havayolunu serbest bırakmak için yüzünün göğsünüze veya kıyafetinize (özellikle kışın) baskı yapmadığından emin olun. Küçük bir not daha: Yolda yürürken dikkatli olun, aman kayıp düşmeyin!


Tehlikeli durumlardan birini de, bebeğinizin pusetini/bebek arabasını kapatırken yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin puseti üstüne bir battaniye koymak ya da eski tip plastik örtüyle korumak isteyebilirsiniz. Ancak bunlar bebeğinize gelen hava akışını engelleyebilir. Pek çok puset, uygun hava dolaşımına izin verecek şekilde tasarlanır. Ayrıca bu ürünlere uygun kışlık aksesuarları da edinebilirsiniz. Yeterli ekipmanınız yoksa tehlike arz edebilecek çözümler bulmak yerine en doğrusu onu sıkıca giydirin veya battaniyeyi altından göğüs seviyesine sıkıca sararak sıcak ve yumuşak bir ortam hazırlayın.


Bebeğinizi araba koltuğuna oturturken hacimli ceketler giydirmeyin. Varsa üzerinde çıkartın ve o şekilde bebeği koltuğa sabitleyin. Kaz tüyü veya elyaf gibi hacimli ürünler onu sıcak tutabilir ama hıza karşı olan ani duruşlarda içindeki hava boşalır ve bebek ile emniyet kemerleri arasında kalan boşlukta fazla sarsılabilir. Bebeğinizin üşüyeceğini düşünüyorsanız kemeri taktıktan sonra üstünü örtün.

Cilt

Hassas cildini güneşten sakının ve cildi için güneş koruyucu ürün kullanın. Çocuklar da yetişkinler de kışın güneş yanığı olabilirler. Kar ve buzdan yansıyan güneş daha parlaktır ve cildi ekstra yakar. Bu nedenle bebeğiniz sert bir soğukta veya karlı bir ortamda güneş yanığı riski altındadır. Bebeğinizle temkinli bir yürüyüş yapmak için dışarı çıktığınızda, bebek arabasının kanopisi elbette güneşten koruma işlevini görür. Ancak dışarı çıkarken güneş koruyucu krem sürerek ekstra güvenli olmak da fayda var. 15 dakikadan fazla oynamaya devam eden büyük çocuklar için en azından SPF 15 bir güneş kremi kullanın. Dışarı çıkmalarından yaklaşık 10 dakika önce güneşe maruz kalacak tüm yerlerini kremleyin. Bebekler için SPF değeri daha da yüksek kremler tercih edin.


Bebeğin kışın kuruyan cildi için ona çok fazla banyo yaptırmaktan kaçının. İronik bir şekilde su cildi kurutabilir ve çoğu bebeğin kışın günlük olarak yıkanması gerekmez. Ilık su kullanın ve bebeğinizin çok uzun süre suda kalamasına izin vermeyin. Bebeğinizi kuruttuktan sonra, cildine uygun iyi nemlendirici uygulayın. Sadece banyo sonrası değil; günde bir defa nemlendirici kullanabilirsiniz. Kremin iyi nem tutması önemlidir. Bebeğinizin derisi kızarıksa veya tahriş olmuşsa, çocuk doktorunu arayın.


Kışın burun kanamaları ile de sık karşılaşabilirsiniz. Özellikle kışın ısıtma sistemlerinin yarattığı kuruluk ve üst solunum yolları enfeksiyon sıklığı nedeniyle burun kanaması daha sık görülür. Öncelikle odasında bir hava nemlendiricisi kullanabilirsiniz. Ayrıca burun damlaları da burnunu nemli tutmaya yardımcı olabilir.

Beslenme

Kışın ev içerisinde, bebek ve çocuklar nefes yoluyla çok su kaybederler. Dehidrasyon (su-elektrolit kaybı) varsa bebek sıcak ortamda dahi ısı kaybeder ve hastalanabilir. Aşırı huysuzsa, sürekli uyku halindeyse ve bezde ıslaklık yoksa sıvı alımını kontrol edin. Sıcak içecekler ve çorbalarla sıvı takviye yapın. Ayrıca yeteri kadar da su içmeli.


Bebekler bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesi için yeterli ve dengeli beslenmeli. İlk kural da; öğünleri tam yapmak ve kahvaltıyı atlamamak. Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı. Güçlü bir bağışıklık sistemi için özellikle bebek ve çocuklarda sabah kahvaltısının olmazsa olmazı yumurtadır. İster haşlayın, isterseniz tavada yapın. İçerdiği demirden (Fe) maksimum faydalanabilmek için uzun süre pişirmeyin ve yanında C vitamini içeren meyve veya sebzelerle tüketmesini sağlayın. Kaliteli protein olduğu kadar, yumurtanın sarısı da A vitamini açısından çok zengindir. Bebeklerinize kahvaltıda yumurtalı ekmek veya peynirli yumurta yedirebilirsiniz.


Kışın, güçlü bağışıklık sistemi için altı aylıktan itibaren sebze ya da meyve püresi verebilirsiniz. Bu püreler tuzsuz, baharatsız ve az yağlı olmalı. Meyveli yulaf lapası, meyveli pirinç kapası, kuru meyveli tahıl gevreği, meyveli yoğurt seçenekler arasında. Bebeğinize verdiğiniz tamamlayıcı besinlerin temiz olmasına ve güvendiğiniz yer veya markadan almaya özen gösterin. Bu besinleri kaşık veya bardakla verin, biberon kullanmayın.

Dikkat!

Küçük çocuklar hava soğuduğunda küçük boyutları nedeniyle vücut ısısını yetişkinlere göre çok daha hızlı bir şekilde kaybederler. Sizin bilmeniz gereken ise, onların kendi vücut ısılarındaki bu düşüşü kolayca algılayamadıklarıdır. Buna sizin öngörünüz ve müdahaleniz gerekir.

Birtakım fiziksel işaretleri dikkate alın. Bebeğiniz titremeye başlamışsa, ekstremiteleri (el, ayak, kulak, burun, el ve ayak parmakları ve yüz) soğuk ve kırmızı ya da cildi soluk, gri ve kabarık sert görünüyorsa onu hemen içeri sokun. Soğumuş bölgeyi ovmaktan kaçının çünkü soğuk cilde daha da zarar verebilir. Bunun yerine cildi hafifçe yeniden ısıtmak için sıcak keseler kullanın. Sıcak (Çok sıcak değil) suya sokmak da iyi gelecektir. Sonra da sıcak ve kuru giysiler giydirin. Birkaç dakika içinde düzelmezse, doktorunuzu arayın. (Bebeğinizin/çocuğunuzun aşırı soğuduğu ve hipotermiye dair tıbbi yardıma ihtiyaç duyulduğunun belirtileri: Bilinç ve konuşma bozukluğu, yerli yersiz uyuklama, alışılmadık beceriksizlikler, yanıt vermeme ve mavi dudaklar...)

BAŞA DÖN