Masaüstü Bilgisayar Toplama Rehberi

Masaüstü Bilgisayar Toplama Rehberi

Masaüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsunuz, fakat hangi parçaları bir araya getirmeniz gerektiğinden pek emin değilsiniz. O halde gelin size bir PC toplayalım ve bu PC fiyat/performans ürünü olsun. Bu rehberimizde, bilgisayarınızın parçalarını sizin için bizler seçiyoruz...


editörleri sizin için seçti

Anakart: MSI A320M GAMING PRO

Hem uygun fiyatlı hem de performanslı bir sistem toplayacağımız için AMD tabanlı bir anakart seçiyoruz. Bunun üzerine de elbette AMD Ryzen işlemcilerinden birini bir sonraki adımda belirleyeceğiz. MSI A320M Gaming Pro’nun özelliklerinden bahsedecek olursak, AM4 soket yapısını kullandığını ve oyuncular için tasarlandığını söyleyebiliriz. Bunun için tamamen kontrol edilebilir fan konnektörleri bulunduran anakart, hız aşırtma noktasında 3200 MHz’e değin DDR4 bellek desteği veriyor. Oyunlarda daha iyi bir ses için Audio Boost ses teknolojini de destekleyen kartta ayrıca PCIe slotları da güçlendirilmiş çelikle korunuyor.

İşlemci: AMD Ryzen 5 1400

AMD’nin geçtiğimiz yıla adeta damgasını vuran Ryzen platformu, uygun fiyata yüksek performans sunmasıyla oyuncular arasında son dönemde çok moda. Bu sistem için işlemci olarak düşündüğümüz Ryzen 5 1400 de bunlardan biri oluyor. Spesifikasyonları arasında hız aşırtma ile 3,40 GHz’e kadar güç arttırabilen 4 çekirdekli bir işlemci olduğu yazan Ryzen 5 1400, ayrıca 8 izlek sahibi. Ryzen 5 1400’ün taban noktada da 3,2 GHz frekansında çalıştığını da söylemek lazım elbette.

Ekran Kartı: Sapphire PULSE RADEON RX 560 2GB GDDR5

Anakart ve işlemciden sonra akla gelen en önemli bileşen kuşkusuz ekran kartı oluyor. Ekran kartı olarak da tercihimiz AMD’den yana oluyor. AMD Radeon RX 560 tabanlı Sapphire PULSE RADEON ekran kartı, bizce topladığımız bu sistem için uygun yapıda. 2GB kapasitesinde olan Sapphire PULSE RADEON RX 560, DirectX 12 desteği bir yana FreeSync desteği de gösteriyor ve VR, yani sanal uygulama ve oyunların da altından kalkıyor. Frame Rate Target Control özelliğini kullanarak GPU’yu kolaylıkla kontrol edebilir, HDR uyumlu olmasıyla bu özelliği de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kompakt bir yapıya sahip olması ve Crossfire desteği göstermesi ise SAPPHIRE PULSE Radeon’un bir diğer avantajı oluyor elbette.

Bellek: Adata 8GB 2133MHZ DDR4 RAM

Hazırladığımız sistemde yer verdiğimiz A320M Gaming Pro anakart üzerindeki DDR4 slotuna bellek olarak Adata’yı uygun görüyoruz. Tek modül RAM, bu sistem için yeterli olacak gibi. Dilerseniz siz bunu arttırabilirsiniz elbette. 8 GB kapasiteli ve 2133 MHz frekansında çalışan Adata DDR4 RAM, bu sistem için ideal oluyor. Adata’nın bu bellek modülünün CAS gecikmesinin CL15 olduğunu da unutmadan söyleyelim.

SSD: SanDisk SSD Plus 120GB

İyi bir sistemin performansında en büyük etkilerden biri de veri yazma / okuma kısmında oluşuyor. 120 GB’lık SanDisk SSD Plus, bunu sağlayacak yapıda bir SSD. Saniyede 530 MB okuma ve yine saniyede 400 MB yazma performansına sahip olan SanDisk SSD Plus, böylece geleneksel disklere kıyasla 20 kata kadar fazla performans gösteriyor. Performans artışı sağlamasının yanı sıra darbeye ve titreşime karşı korumalı olmasıyla da verilerinizi koruyor. Ayrıca SanDisk SSD Plus’ın 3 yıllık garantiye sahip olduğunu da belitmekte fayda var.

HDD: Toshiba P300

SSD’yi seçerek performansa etki ettik belki ancak bize bir de geniş depolama alanı gerekiyor. Burada da en iyi fiyat/performans ürünlerinden olan Toshiba P300’ü kullanıyoruz. 1 TB kapasitesinde olan disk, bu sayede depolama alanı ihtiyacınızı çözüyor. Toshiba P300, yeterli kapasitenin yanı sıra performanslı çalıştığı için de seçtiğimiz model oldu. Zira kendi kategorisinde benzer fiyatlı modellere kıyasla 7200 RPM sunuyor. 64MB ön belleğin bulunduğu diskte, tünel manyeto direnç kayıt teknolojisi ile veri güvenliği de ihmal edilmemiş.

Kasa: Cooler Master MasterBox Lite 5

Evet, tüm parçalarımızı seçtik. Şimdi tüm bunları içine koyacak ve güç verecek bir kasaya ihtiyacımız var. Cooler Master MasterBox Lite 5, şu sıra en çok tercih edilen modellerden oluyor. Bunun için biz de bu sistem için Cooler Master MasterBox Lite 5’ı seçiyoruz. Pencereli yapısıyla oyuncuların beklediği tasarımı sunan, 400mm ekran kartı desteği bulunduran, sıvı soğutma sistemiyle çalışan ve toplamda 4 adet geniş 120 mm mavi LED’li fanıyla bu kasa oldukça ilgi çekici duruyor. Üzerinde erişim kolaylığı için bir panel de bulunduran Cooler Master MasterBox Lite 5, 80Plus sertifikalı Masterwatt Aktif PFC 120 mm fanlı 500W güç kaynağı ile birlikte geliyor.

BAŞA DÖN