Bebek arabası alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebek arabası
alırken nelere
dikkat
etmelisiniz?

dergisi sizin için seçti

Bebeğiniz taşıdığınız en değerli emanet! Onu taşırken de güvende ve rahat olduğunu bilmek istemeniz gayet doğal. Bunu sağlamak içinse bir bebek arabasından beklediklerinizin neler olduğunu doğru tespit etmelisiniz. Sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olabilecek başlıklara şimdi beraber bakıyoruz.

Modern, klasik, sportif, teknolojik, hafif, pratik veya bol aksesuarlı... Bir bebek arabasını sizin için kullanışlı ve bebeğiniz için konforlu yapan onu nasıl ve hangi amaçlar için kullanacağınız ile ilgilidir. Alışveriş listenize bir modeli eklemeden önce, farklı marka ve model seçeneklerini değerlendirerek işe başlayabilirsiniz. Özellikle mevsim bahara dönerken, dışarıda daha fazla zaman geçireceğinizi ve bebeğinizin de arabada daha uzun oturacağını/yatacağını hesaba katmanız gerekir. Araba modelleri hakkındaki bu kılavuzumuz size yardımcı olacak.

Yenidoğandan 12 aya kadar

Yeni doğan bir bebekle gezintilere çıkabilmeniz için bebeğin yatabildiği portbebe bebek arabasına ihtiyacınız var: Bunun sebebi de yeni doğanların ancak altı aydan sonra baş ve boyun kontrolünü düzgün yapabilmelerinden kaynaklanıyor. Aynı şekilde bebeğiniz altı aya kadar kalçası üzerine oturamadığı için de, bu süre boyunca bebeğinizin güvenli bir şekilde desteklenerek ya kısmen ya tamamen yatırılabilen bir pusette veya taşıma sisteminde olması önemli. Özellikle ilk defa anne-baba olanlar için 3'ü bir arada sunulan seyahat sistemleri (araç koltuğu yani ana kucağı, araç koltuğu adaptörü ve pusetliyle birlikte bebek arabası) avantajlı olabilir. Bebek altı aylığa eriştiğinde ve oturabildiğinde, artık araba koltuğu arabada kalacak ve sizin bebek arabasını kullanabilme esnekliğiniz olacak. Hatta bazı bebek arabalarının pusetleri de neredeyse tam düz yatabildiğinden, önceden arabayı kullanmaya da başlayabilirsiniz. Bu tip 3'ü bir arada seyahat sistemleri, masraflı olsa da buna değecektir. İlk süreçte bu sistemleri tercih etmediyseniz, 6-12 aylık dönemde bebeğinizi sıkça dışarı çıkaracağınızı öngörerek, hafif bir puset ve taşıyıcı sistem de uygun bir seçim olabilir. Bazı taşıyıcı sistemler, araç koltuğunu da üzerine takmanıza izin verir. Bebeğin koltuğunu arabadaki adaptöründen çıkarıp, taşıyıcı çerçeveye oturtabilirsiniz. Hatta bazı araç koltuğu markalarının modelleriyle birlikte kullanılmak üzere tasarladığı araç koltuğu taşıyıcı çerçeveleri de vardır. Gezinti bitip araca döndüğünüzde, araç koltuğu, arabadaki sabit adaptöre oturtmanız yeterlidir. Bu tip uyumlu taşıma sistemleri hafif ve ucuz olduğundan kısa gezintiler için kullanışlıdır.

1 yaşından sonra...

Yeni doğan başlığında da belirttiğimiz gibi, bir bebek arabası anne ve babanın doğumdan itibaren ihtiyaç duyduğu önemli alışveriş kalemlerinden biri. Bir çocuk 3-4 yaşına geldiğinde kendi başına bir mesafeden diğerine yürüyebilir. Çoğu ebeveyn ise, şayet sıklıkla uzun mesafe yürüyüşleri yapıyorlarsa çocukları 5-6 yaşına gelene kadar bebek arabası kullanmaya devam ediyor.

Çok sayıda farklı bebek arabası modeli mevcut olsa da hangisinin aileniz için doğru olduğunu bizim söylememiz zor olabilir. Bunun için sizin nerede yaşadığınızı, gezintilerinizi nerelere yaptığınızı ve ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Çocuğunuzla şehirde uzun yürüyüşler yapmayı planlıyorsanız; size sağlam ve kaldırımları inip çıkabilecek, mağazalarda, restoranlarda ve toplu taşıma araçlarında rahatça manevra yapmanıza elverişli bir araba gerekir. Şehir dışında veya kırsalda otomobil odaklı yaşamınız varsa, bebek arabanızın katlanıp aracınıza kolayca girebilmesi gerekir. Esas olarak, kısa süreli geziler için bir bebek arabası kullanacaksanız, muhtemelen küçük bebekler için bir araç koltuğu (anne kucağı) taşıyıcısı ve daha büyük bebekler için de baston araba kullanabilirsiniz. Koşu veya yürüyüş antrenmanlarına bebeklerini götürmek isteyen aktif anne ve babaların ise, sağlam bir koşu pusetine ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe ve ihtiyaçlarınız değiştikçe, deponuzda veya garajınızda birden çok bebek arabası olabilir.

Bebek arabası çeşitleri

Standart bebek arabaları

Pek çok farklı stilde ve dokuda olabilir. Ancak neredeyse tamamı, farklı konumlara ayarlayabileceğiniz rahat ve yumuşak dolgulu bir koltuğa sahiptir. Çoğu modelin depolama alanları pusetin altındadır. Bazı araba pusetlerinde bebek yürünen yöne bakarken, bazıları ise bebeği/çocuğu ebeveynine bakmaya yönlendirir. Birçok model, çift yönlü kullanım özelliğine sahiptir, bir yönden diğerine geçebilir. Basit ve ucuz bebek arabalarından pahalı olanlara doğru olan skalada, modellere yüklenen özellikler değişebilirler.

Araç koltuğu takılabilen bebek arabaları

Belirli tiplerdeki bebek araç koltuklarını (ana kucağı) taşımak üzere tasarlanmış hafif metal çerçevelerdir. Araç koltuğunu arabanın içindeki adaptöründen çıkarırsınız ve taşıyıcı çerçevesine oturtur ve yola çıkarsınız. Bu tipler özellikle, uyuyan bir bebeği arka koltuktan dışarı çıkartırken size kolaylık sağlar. Bebeği uyandırmanıza gerek kalmaz. Bu çerçevelerin katlanması ve aracınızın bagajına atılması da kolaydır. Ayrıca fazla yer kaplamazlar. Ama bebeğiniz, araç koltuğu için fazla büyük olduğunda (15-16 kg) artık yeni bir bebek arabasına ihtiyacınız olacaktır.

Seyahat sistemleri

Bebek araç koltuğu da bulunan standart veya koşu arabalarıdır. Seyahat sistemleri, bir bebek arabasındaki çerçeveye göre daha büyük, daha ağır ve daha pahalıdır. Seyahat sistemleri tipik olarak pusetiyle birlikte bir bebek arabası, araç koltuğu ve adaptörünü içerir.

Baston arabalar

Hafif oluşundan kaynaklı kimi zaman hafif puset veya şemsiye gibi kapandığından da şemsiye tipi olarak adlandırılırlar. Genellikle ağırlıkları 12 kilodan aşağıdadır ve kolayca tek elle katlayıp kapatabilirsiniz. Bu pratik arabalarda yastık yoğunluğu az olabilir. Bazıları da çok ayarlı değildirler. Ancak daha fazla özelliğe sahip modellere göre daha ucuzdurlar. Yaşını tamamlamış bebekler için daha iyidirler (Bu noktada üreticinin yaş önerisini kontrol edin). Bazı ebeveynler bu tipi, yedek araba ve/veya seyahat sırasında kullanırlar. Çoğu, yaşını doldurmamış bebekler için uygun değildir çünkü tam olarak yatırılamaz ve yeterli baş desteği yoktur.

Koşu (jogging) arabaları

Hafif bir çerçeve üzerinde üç bisiklet tekerleğine sahiptir. Kullanıcı ve yolcu için düzgün bir yolculuk sağlar. Çocuğunuzu ormanda veya yürüyüş parkurlarında uzun yürüyüşlere ve koşulara çıkarmak için harika bir seçimdir. Bazı koşu arabaları, yan yana veya biri önde diğeri arkada birden fazla çocuk taşıyabilir. Kentte, koşu arabaları yokuşları rahat çıkar ve kaldırımların üzerinden geçebilir. Ancak bu tiplerin büyüklüğü, onların merdiven çıkmanızı, asansöre binmenizi veya mağazalarda kolay manevra yapmanızı zorlaştırır. Ayrıca diğer modeller kadar kompakt bir şekilde katlanmazlar.

Not: Bebeğiniz altı aydan küçükse bir koşu arabası kullanmak için ek parçaları satın almanız gerekebilir. Bazıları bebekler için tamamen yatabilir. Modeliniz yatmıyorsa, adaptör ya da ayrı bir portbebe almalısınız.

Tandem arabalar

Tek seferde iki veya daha fazla çocuk taşımaya izin veren arabalardır. Tandem modellerde, bir çocuk diğerinin arkasında oturur; bu, sadece ikiz bebeklerin değil, bir bebek ve daha büyük bir kardeş için de pratik olabilir. Bazı modellerde arka pusette bacak boşluğu yeterince olmayabilir, ancak kapıdan manevra daha kolaydır. Bazı geleneksel arabalar, büyük bir kardeşin ayakta durabileceği bebeğin pusetinin arkasında bir platform ekleme seçeneğine sahiptir. Diğer seçenek de yan yana olan modeldir. Bunlarda yürüyen merdivenlerde ve kalabalık kaldırımlarda manevra zor olabilir ancak pusetler tüm yolcular için eşit derecede rahattır.

Satın alırken...

Güvenlik: Arabanın gövdesi/çerçevesinin, kullanımı kolay bir mekanizma ile sıkıca yerine oturduğundan emin olun; bu bir çocuğu taşırken kazara çökmesini önler. Çerçeveyi keskin kenarlar veya çıkıntılar açısından kontrol edin. El ve ayak parmakları metal parçalar arasında veya açılmış yaylara sıkışabilir. Geçerli güvenlik standartlarını karşılamak için uluslararası bir standart olan “Çocuk Ürünleri Üreticileri Birliği (JPMA) tarafından sertifikalandırılmış olup olmadığına bakın.

 

Kemer sistemi: Güvenlik sistemi şarttır. En güvenlisi bel boyunca saran, bacaklar arasında sarılıp omuzların üzerinden aşağı inen beş noktalı kemer takımıdır. Çıkarılması kolay bir tokanın olup olmadığını kontrol edin ve çocuğunuza güvenin. Daha hafif baston modelde bu sistem üç noktalı da olabilir.

 

Ayarlanabilir sırt: Yeni doğan bebeklerin baş kontrolü olmaması ve oturamamaları sebebiyle neredeyse düz bir pozisyona kadar ulaşabilecek bir koltuğa başta ihtiyaç vardır. Büyük bebekler ya da yeni yürümeye başlayan çocuklar için bile yatabilen bir puset, uyuklamak için bir artıdır. Çoğunun sırt sistemi birden beşe kadar çoklu ayarlanabilir kademeye sahiptir. Bazıları öne doğru çevrilebilir. Pusetin yaslanma mekanizmasının kullanımı kolay, tercihen tek elle yapılmış olduğundan emin olun.

 

Manevra kabiliyeti: Bir bebek arabasını düz bir çizgide bastırıp tek elle ilerletebilmeniz gerekir. Önde ve arkada dönebilen tekerleklere sahip olursa araba daha kolay çevrilecektir.

 

Frenler: Açık ayakkabı giyseniz dahi kolayca fren yapabilmelisiniz. Tekerlekleri kolay kilitleyebilmelisiniz. Ayrıca, her iki arka tekerleği aynı anda kilitleyen frenlerin olup olmadığını kontrol edin. Jogging arabalarında el freninin yanı sıra ayak frenleri de olabilir.

 

Kol yüksekliği: Kollar sizin bel seviyenizde veya biraz aşağıda olmalıdır. Çoğu araba, ortalama boyda bir kadın için üretilmiştir. Bu tanıma uymuyorsanız, ebeveyn boyuna göre ayarlanabilen kolları olan veya yüksek pusetli bir araba tercih edebilirsiniz. Bebek arabası tutamaçlarından da ayrıca satın alabilirsiniz.

 

Tente: Ayarlanabilir bir tente çocuğunuzu güneşten, yağmurdan ve rüzgardan korur. Sürüşleri daha rahat hale getirir. UV koruması sunan kumaş tenteler güneşli günlerdeki yürüyüşler için en iyisidir.

 

Depolama alanı: Puset altı bir sepet, bir bebek çanta koymak için kullanışlıdır. Biberon için termos tipi bir bardaklık olması da iyidir. Olası diğer ihtiyaçlarınızı düşünerek daha fazla depolama alanı olan modellere yönelebilir veya aksesuar seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Yıkanabilir kumaş: Bebeğinizle nereye olursanız olun, çıkarılabilir kumaş kaplamaları ile temizlik kolay hale gelecektir.

 

Dönüşebilirlik: İkili veya üçlü taşımaya dönüşebilen tek kişilik arabalar, daha fazla çocuk sahibi olmayı planlayan ebeveynler için idealdir. Portbebe veya farklı boy pusetlerin takılabilir oluşu da size kolaylık sağlar.

BAŞA DÖN