Kaslı konsollar

Kaslı konsollar!

Sony ve Microsoft, geçtiğimiz yıl konsol savaşlarını yeni bir boyuta taşımaya karar verdi. PlayStation 4 Pro ve Xbox One X, tüm vadettikleri ve başardıklarıyla mercek altında.


editörleri sizin için inceledi

Oyunlara adanmış cihazların hayatımıza girişi pek de yeni bir konu değil. 80’li yıllarda başlayan “konsol savaşları” 90’ların ortasında yeniden alevlendi ve sektörün en güçlü isimleri olan Sony ve Nintendo’ya Microsoft’un da katılmasıyla günümüzdeki halini aldı.

Peki, konsollar neden bu kadar popüler oldu ve rekabetin her döneminde teknik açıdan liderliği elinde tutan PC’lere nasıl rakip olabildi. Bilindik konularla başlayabiliriz. Mesela, koltukta otururken oyun oynama rahatlığı? Kim rahatından taviz vermeden, günlük hayatının içine oyunları dahil etmek istemez ki? Ayrıca, gerek donanımlar gerekse oyun alışkanlıklarımız seneler içinde değişmesine rağmen bir arkadaşımızla birlikte oyun oynama keyfi de insanları cezbetmeye devam ediyor.

Bu gibi maddeleri çoğaltmak mümkün ancak bir tanesi var ki, bugün inceleyeceğimiz konsolların çıkış noktasıyla direkt olarak bağlantılı; elbette konsolların upgrade gerektirmemesinden ve bunun başlı başına PC’lere karşı yarattığı avantajdan bahsediyoruz.

Kaslı konsollar neden var?

Hal böyleyken, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X (ilk duyurulduğu adıyla Project Scorpio) duyurulduğunda insanların aklına bir soru takıldı. Acaba bir kez konsol satın alıp beş sene boyunca para harcamadan, arkaya bakmadan tüm oyunları oynayabilme dönemi sona mı eriyordu? Bundan sonra tıpkı PC’ler gibi konsollar da donanım güncellemeleri ile mi karşımıza çıkacaktı?

Konsol üreticileri gelen soruları kısa sürede adresleyip herkesin aklındaki soru işaretlerini gidermeyi başardı. Hayır, konsollarda yeni bir dönem başlamıyordu, standart bir PlayStation 4 veya Xbox One halen tüm oyunların oynanabileceği stabil yapılar olarak varlıklarını sürdürecek ve içerik anlamında herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmayacaklardı.

Benzersiz 4K oyun deneyimi

Diğer taraftan salonunun rahatlığında oyun oynamak isteyen ancak PC’lerin teknik gücünden de mahrum kalmak istemeyen oyuncuların önünde artık yeni seçenekler mevcuttu.

PlayStation 4 Pro ve Xbox One X sahibi oyuncular aynı oyunları HDR ve 4K çözünürlükte, üst seviye görsellikle oynama imkanına sahipti ve sadece yeni çıkan oyunlar değil, bir süredir piyasada olan en popüler oyunlar da kısa sürede “kaslı konsollara” göre elden geçirildi.

Geldiğimiz noktada her iki konsol için uyumlu onlarca oyun piyasaya çıkmış durumda ve yeni çıkacak en iyi oyunlar da bu iki konsol için yapılan optimizasyonlar ve güncellemeler ile bizlere ulaşacak.

Aşağıda daha detaylı verilerini bulabileceğiniz PlayStation 4 Pro ve Xbox One X, teknolojiyi yakından takip eden ve benzersiz bir oyun deneyimi yaşamak isteyen oyuncuların gözdesi olmaya devam ediyor. Eğlenceye katılmanın tam zamanı!

Üretici: Sony
İşlemci: 2,1 GHz x86 AMD Jaguar 8 çekirdek
GPU: 4,2 TFLOPS, 36 geliştirilmiş GCN hesaplama birimi, 911 MHz
Bellek: 8 GB GDDR5 RAM
Depolama: 1 TB 2,5 inç HDD
Optik sürücü: Blu-ray
4K desteği: Var
HDR desteği: Var
Portlar: HDMI, 3 x USB 3.1

PLAYSTATION 4 PRO

PlayStation 4 Pro, standart PS4’e ek olarak pek çok oyunda 4K / 60fps oyun deneyimi ve diğer oyunlarda da çok daha stabil bir performans vadeden bir ürün.

PS4 PRO’da AMD tarafından geliştirilen Jaguar x86-64 işlemcisi bulunmakta. 2,1 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli işlemci, standart PS4 işlemcisinden %30 daha yüksek performans gösteriyor. Grafik tarafında da PS4 PRO gaza yüklenmiş durumda. 4,20 teraflop işlem gücüne sahip olan grafik çipi standart PS4’ün üzerindeki grafik çipinden neredeyse iki kat daha kuvvetli.

Üründe 8 GB GDDR5 bellek kullanılmış ve şimdilik sadece 1 TB boyutunda bir harddiski ile beraber sunulmakta. Boyut anlamında standart modelden biraz daha büyük olan ürünün ağırlığı 3,3 kg ve son derece de sessiz çalışmakta. Ayrıca standart pakette yanında bir de DualShock 4 gamepad hediye ediliyor.

Yeni konsola uygun şekilde geliştirilen oyunların sayısı da giderek artıyor. Gran Turismo Sport’tan tutun da 20 Nisan tarihinde piyasaya çıkacak olan ve merakla beklenen God of War’a kadar pek çok oyun PlayStation Pro üzerinde 4K oyun deneyimi sunmakta.

PlayStation 4 Pro’nun satış rakamları henüz açıklanmasa da şimdiye kadar satılan toplam PlayStation 4 sayısı 75 milyona yaklaşmış durumda.

Üretici: Microsoft
İşlemci: 2,3 GHz x86 AMD Jaguar 8 çekirdek
GPU: 6 TFLOPS, 40 özelleştirilmiş hesaplama birimi, 1.172 MHz
Bellek: 12 GB GDDR5 RAM
Depolama: 1 TB 2,5 inç HDD
Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray
4K desteği: Var
HDR desteği: Var
Portlar: HDMI 2.0a, 3 x USB 3.0, S/PDIF, kızılötesi

XBOX ONE X

“Gerçek 4K oyun deneyimi” ve “Dünyanın en güçlü oyun konsolu” sloganlarıyla duyurulan ürün standart Xbox One’a göre daha küçük olmasına rağmen donanımsal olarak çok önemli değişikliklerle beraber geliyor

Xbox One X’te AMD tarafından geliştirilen 8 çekirdekli bir işlemci bulunuyor. 2,3 Ghz hızında çalışan işlemci standart modele göre %30 daha hızlı. Esas gelişim ise grafik işlemci konusunda yaşanmış. Xbox One X’te şimdiye dek bir konsolda kullanılmış en güçlü grafik yongası mevcut. 6 teraflop işlem gücüne sahip olan AMD Radeon grafik çipi, standart Xbox One’da kullanılandan neredeyse 4 kat daha kuvvetli.

Konsolda 12 GB GDDR5 bellek kullanılıyor ve şimdilik sadece 1 TB kapasiteli modeliyle piyasaya sürülmüş durumda. Boyut olarak Xbox One’dan daha küçük olan ürünün ağırlığı ise 3,81 kg.

Forza Motorsport ve AC Origins gibi oyunlar “Xbox One X Enhanced” olarak piyasada, ayrıca Geriye Uyumluluk Programı sayesinde çok sayıda Xbox ve Xbox 360 oyununu Xbox One X üzerinde oynamak mümkün.

BAŞA DÖN