Bayrama hazır mıyız!

Bayrama hazır mıyız?

dergisi sizin için seçti

Daha dün Ramazan Bayramı için gün sayıyorduk, bugün Kurban Bayram’ına hazırlık yapıyoruz. İşte zaman, özellikle de yaz aylarında böyle çabuk geçiyor. O halde şimdiden ufak ufak hazırlıklara başlayalım, bayramın tatlı telaşını evin dört bir yanına taşıyalım.

Tüm kışın eti hazır!

Kurban Bayramı özellikle et severler için biraz festival tadında geçiyor. Taze taze yapılan et yemeklerinin keyfi tüm kışa yayılsın diye de kurban etlerini iyi muhafaza etmek gerekli. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir derin dondurucu. Sonra çözdür çözdür ye!

Kendi kıymanı kendin yap!

Etleri hazırla, sonra kasaba götür, kasaptan getir, dolaba yerleştir. Tüm bunlarla kim uğraşacak bayram telaşında? Oysa kıyma makinesi tam bu zaman için üretilmiş, inanılmaz pratik bir çözüm. Kıymasız yemek yapmayanlar buraya!

Cızzbızz sesini duymaya başladınız mı?

Bayram sofrası kurulmuş, çocuklar etrafta koşturuyor. Büyükler halinden memnun sohbette. Yoldan gelen son misafir de kapıdan içeriye girdi. Siz ne mi yapıyorsunuz? Tabii ki etleri ızgarada çeviriyorsunuz. Daha güzel bir bayram olabilir mi?

Tüm bir yıl bu anı bekleyenler için

Et severler bayramları aileleriyle mutlu zaman geçirmek için beklerler. Ancak dört gözle Kurban Bayramı’nı beklemelerinin diğer önemli bir nedeni de şüphesiz kavurmadır. Etin en güzel yerinden yapılan, o ağır ağır pişen kavurmanın tadı en çok bayramda güzeldir çünkü.

Bu lezzet iyi saklanmalı!

Tüm gün emek emek etinizi hazırladınız. Yanına da güzel mi güzel yemekler yaptınız. Şimdi o yemekleri mideye inene kadar en iyi şekilde saklamalısınız. Bunun için dünyanın en pratik saklama yöntemi olan buzdolabı poşetleri hemen elinizin altında olsun!

Etin yanına ne iyi gider?

Kurban Bayramı adeta bir et yemeği festivali, bu doğru. Fakat etin yanında midenizi şenlendirecek başka başka lezzetlere kim hayır diyebilir! Mesela, köftenin yanına biraz pilav ve yanına da harika bir zeytinyağlı ekledik mi, dünyanın en güzel bayram yemeğini elde ediyor, afiyetle yiyoruz.

Güzel bayram sofralarınız olsun!

Bayram sofrası; birliktir, beraberliktir, neşedir, sohbettir, sıcaklıktır. Bu nedenle her soframızdan biraz daha özen gösteririz her seferinde. Sevdikleriniz için en güzel sofrayı kurmaya sevginiz yeterlidir. Zevkinize özel bir görsellik yarattınız mı o da pastanın çileği olur.

Et en güzel nerede pişer?

Tabii ki düdüklü tencerede! Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmemizi sağlayan düdüklü tencereler adeta hayat kurtarır. Bu nedenle özellikle her türlü et yemeğinin pişeceği bu günler için elinizin altında bir adet mutlaka olmalı.

İyi bir bıçak şart!

Kurban bayramlarında malesef yaralanma haberleri artıyor. Et keserken iyi bir bıçak kullanarak bu gibi kazaların önüne geçmek mümkün. Siz de kendinize, her türlü eti kesebileceğiniz güzel bir bıçak seçin, rahat edin.

Mangalın ustası burada!

Ata sporu mangal olanlar için olimpiyatlar başladı. Taze taze etleri mangala dizip, kokusunu çeke çeke pişirmenin keyfine doyamayanlara iyi bir mangal şart. Çünkü mangal bir ekipman işidir. Bunu tüm kral mangalcılar bilir!

BAŞA DÖN