Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yaşamak Hatırlamaktır - Anılar Kitabı - Ülkü Tamer

Doğan Kitap
290,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9906
Yaşamak Hatırlamaktır - Anılar Kitabı - Ülkü Tamer
Ülkü Tamer… Şair, çevirmen, yayıncı, tiyatro oyuncusu, film ithalatçısı ve bir futbol tutkunu… Yaşamak Hatırlamaktır, onun tüm bu yanlarıyla ilgili anılarını ve elbette çocukluk, Robert Kolej ve üniversite yıllarını sunuyor okura.


Bu anıların ön planında, Gaziantep’in efsaneleşmiş sinemacısı Nakıp Ali, Tamer’in hemşehrisi ve kolej arkadaşı Onat Kutlar, öykülerini yayımladığı Cüneyt Arkın, yemeklerini ve çoraplarını paylaştığı Yılmaz Güney gibi, tanınmış-tanınmamış pek çok kültür-sanat insanı; Yaşar Nabi Nayır, Memet Fuat, Hüsamettin Bozok gibi edebiyat yayıncılığının simge isimleri; ayrıca Abdi İpekçi gibi pek çok gazeteci yer alıyor. Yan rollerde ise bir sınıf dolusu çocuk var: Ülkü Tamer’in 1,5 yıllık yedek subay öğretmenliğinde yetiştirdiği çocuklar. Bu hayat hikayesinden parçalar okurken ne kahkahalarınıza ne de gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız

“Ülkü Tamer’in şurup gibi bir Türkçesi, ‘Aman beni ealinden bırakma’ diye adamın yakasına yapışan bir üslubu var. Öyle rahat, öyle keyifli okuyorsunuz ki...”
Hıncal Uluç, Sabah

“Ülkemizin son 40 yıllık tarihinin kültürel yansımaları sayılabilecek bu anıları, gülümseyerek, hüzünlenerek, dersler çıkararak okudum. Yaşamak Hatırlamaktır bir anılar toplamı değil, yaşama dair önemli göndermelerle yüklü bir deneme kitabı. İddiasızlığın iddiası olan bu kitabı okuyun, çok seveceksiniz.”
Ahmet Ümit, Radikal KitapTürk şiirinin tartışmasız en iyi şairleri arasındadır Ülkü Tamer. Ama sadece şair değildir o. Çevirmen, yayıncı tiyatrocu, sinema yazarı, film ithalatçısı, futbol tutkunu… Liste uzar ama hiçbirisi tek başına yeterli olmaz Tamer’i anlatmaya. ‘50 Kuşağı’nın ve İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden Ülkü Tamer, anılarını bir araya getiriyor Yaşamak Hatırlamaktır kitabında. Daha önce Alleben Anıları’nda yazdıklarını ve devamını tek kitapta bir araya getiriyor Tamer. Gaziantep günlerini anlattıktan sonra, İstanbul günlerine geçiyor Tamer. Sonra edebsiyat çevresi, tiyatro çevresi, Cağaloğlu günleri, tek tek her şey birbiri ardına sıralanıyor. A’nın ‘a dergisi’, Fahrettin Cüreklibatur’un Cüneyt Arkın, Yılmaz Pütün’ün Yılmaz Güney olmasını birbiri ardına okuyacaksınız ülkü Tamer’in anılarında. Güney’in ilk filminden sonra onunla dalga geçmelerini de, aynı Güney’in Tamer’in öğretmenlik yaptığı okula geldiğinde bütün mahallenin onu görmek için birbirini ezmesini de okuyacaksınız. Öykü yazarı olmak isteyen doktor adayı Fahrettin Cüreklibatur’un efsanevi Cüneyt Arkın’a döndüğüne tanık olacaksınız. En önemlisi Ülkü Tamer gibi lezzetli bir kalemden son elli yılın yaşantısını kültür odaklı okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Boyut Normal Boy
Yazar Ülkü Tamer
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOGAN02273
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön