Kodlab Yayınları
Yeni Başlayanlar İçin Java 8 - Sezer Tanrıverdioğlu

Yeni Başlayanlar İçin Java 8 - Sezer Tanrıverdioğlu

Kodlab Yayınları
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir. Ürün temin edildiğinde tekrar satışa sunulacaktır.
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9934/211651

Yeni Başlayanlar İçin Java 8 - Sezer Tanrıverdioğlu

Yeni Başlayanlar İçin Java 8

Java programlama dili; platformdan bağımsız olarak çalışması, nesneye yönelik olması, güvenliği ön planda tutması, esnek olması ve daha bunun gibi birçok artıları ile tercih edilen bir dil olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu yüzdendir ki Java’yı geliştiren Sun Microsystems firmasını satın alan Oracle, Java’nın bu üstünlüklerini keşfetmiş ve Java’yı bünyesine katmıştır. Java’nın en önemli faydası ise her işletim sisteminde çalışmasıdır. 

Java, bünyesinde birçok platform barındırmaktadır. Mobil uygulamalar, masaüstü uygulamaları, kurumsal uygulamalar ve web tabanlı uygulamalar için farklı platformları bulunur. Hangi platformda çalışırsanız çalışın, temel Java bilgisine yani JavaSE bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu kitapta da JavaSE ele alınmış ve temel Java anlatılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen JavaSE-7’nin getirdiği yenilikler de kitapta incelenmiştir. Bu artılarından dolayı, piyasada en fazla kullanılan dillerden biri olan Java’nın JavaSE sürümünü bu kitaptan öğrenerek, Java dünyasında sağlam bir giriş yapabilirsiniz. 

Bu kitapta konuları işlenirken, yeri geldiğinde okuyucuyla sohbet edercesine sorular sorularak, öğrenmeyi kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Her bölüm sonuna değerlendirme soruları eklenerek öğrendiklerinizi tekrar etmek ve kendinizi sınamanız istenmiştir. Toplamda yaklaşık 220 Değerlendirme Sorusu (Doğru Yanlış – Test – Boşluk Doldurma – Hata Düzeltme – Kod Yazma) ve 370 adet konu içerisinde örnekler verilmiştir. 

Başlangıç-Orta seviye ile anlatılan bu kitabı okuduğunuz zaman sadece Java SE-7’yi değil, temel programlama ve algoritma mantığını da öğreneceksiniz. Kitapta ilk olarak Java’nın tarihinden, üstünlüklerinden, Eclipse ortamından ve Paket kavramından bahsedilmiştir. Bu konuları takiben Değişkenler, Operatörler, Metodlar, Döngüler, Diziler gibi temel programlama yapıları anlatışmış ve daha sonra Nesneye Yönelik Programlamaya giriş yapılmıştır. Yaklaşık 6 başlıkta incelediğimiz Nesneye Yönelik Programlama kavramı, bol örneklerle desteklenmiştir. Kitap sonunda da Arayüz (GUI) konusu anlatılmış ve konsoldan sıkılıp görsel uygulama geliştirmek isteyenler için temel görsel örnekler verilmiştir. Veritabanı bölümünde ise MySQL kullanılmıştır ve veritabanı kavramı için bir temel atmanız sağlanmıştır. 

Ayrıca konu anlatımları 22 Saat Uygulamalı Eğitim Videoları ile desteklenmiş, hem okuyarak hem de görerek ve dinleyerek öğrenmeniz amaçlanmıştır. 

Kodlab Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap Mehmet Kirazlı ve Sezer Tanrıverdioğlu’nun ortak çalışmasıdır. İstanbul doğumlu olan Mehmet Kirazlı yükseköğretimini Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden dereceyle mezun olarak tamamlamıştır. Şu anda Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı unvanıyla çalışma hayatını sürdüren Kirazlı’nın Java, Android ve Veritabanı Programlama oluşturmaktadır. Tübitak, ORacle gibi pek çok kurumun eğitimlerine katılarak kendini geliştirmeye devam etmektedir. Halihazırda yazarın Google Play’de pek çok uygulaması bulunmaktadır.

 

Kitabın eş zamanlı yazarı Sezer Tanrıverdioğlu da lisans öğrenimini Trakya Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. 2016 yılında Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği master programına kayıt olmuştur ve bu eğitimi halen sürmektedir. Sezer Tanrıverdioğlu’nun yetkin olduğu alanlar arasında ise Java ve web teknolojileri yer almaktadır. Android programlamayı yakından takip etmektedir. Ayrıca Microsoft teknolojileri için de uygulama geliştirmektedir. Kendisini özellikle mobil uygulama geliştirme platformlarında sürekli geliştirmeye çalışmaktadır.

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmiştir. Sun Microsystems’in şu anda Mehmet Kirazlı’nın da eğitimlerine katıldığı Oracle Corporation ile ortaklığı bulunmaktadır. Java 1995 yılında Sun Microsystems’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Java programlama dili C ve C++’dan pek çok sözdizim türetmektedir. Ancak sunduğu düzlem bağımsızlığı C ve C++’tan daha güvenli bir ortam sunmaktadır. Bu yüzden de son zamanlarda hemen her yerde kullanılmaya başlanmıştır. Java, özellikle istemci sunucu web uygulamalarıyla birlikte pek çok geliştiricisiyle kullanımda olan en popüler programlama dillerinden biridir. Bu nedenle bu kitap yardımıyla Java programlama dilini öğrendiğinizde programlama dünyasındaki hakim dillerden birinde yetkinleşmiş olacaksınız.

 

Java’da derlenmiş bir Java kodu tekrardan derlemeye ihtiyaç olmadan Java’yı destekleyen tüm programlarda çalışabilmektedir. Bu da Java’nın öne çıkan sloganı “bir defa yaz, her yerde çalıştır”ın doğruluğunu bir kez daha göstermektedir.

 

Bir Java yazılımı kısaca şu şekilde çalışmaktadır;

Yazılımcı tarafından Java kodu yazılır. Hemen ardından bu kod bir Java derleyicisi tarafından derlenir ve nihayetinde “bytecode” olarak adlandırılan bir sanal makine kodu çıkar. Yukarıda bahsettiğimiz düzlem bağımsızlığını bu bytecode sağlmaktadır. Bir kez bytecode oluştuktan sonra bu yazılım sanal makine içeren her işletim sisteminde çalışmaktadır. Yani “bir defa yaz, her yerde çalıştır” sözü gerçekleşmektedir.

Java hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve bu programlama dilini öğrenmek için alanında uzman Mehmet Kirazlı ve Sezer Tanrıverdioğlu tarafından yayımlanan bu kitap size bu süreçte ihtiyacınız olacak her şeyi sunmaktadır. Ayrıca bu çalışma yalnızca kitap olarak değil hazırlanan Eğitim videoları ile de öğrenme sürecinize yardımcı olmayı ve öğrendiklerinizi pekiştirmeyi amaçlamıştır.


Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları ise şu şekildedir: 


 • Java Diline Giriş 
 • Java Çalışma Ortamı 
 • Paket (Package) Kavramı 
 • Değişkenler ve Veri Tipleri 
 • Operatörler 
 • Kontrol Yapıları ve Döngüler 
 • Metodlar 
 • Diziler 
 • Scanner Sınıfı ve JOptionPane ile Klavyeden Veri Alma 
 • Nesneye Yönelik Programlamaya Giriş 
 • Kalıtım (Inheritance) 
 • Soyut (Abstract) Sınıflar ve Metodlar 
 • Arayüzler (Interface) 
 • Dahili Sınıflar (Inner Classes) 
 • Çok Biçimlilik (Polymorphism) 
 • Math Sınıfı ile Matematiksel İşlemler 
 • String Sınıfı ile Metinler Üzerinde Çalışma 
 • Hata Yakalama (Exception Handling) 
 • Giriş Çıkış (IO) İşlemleri 
 • Java Koleksiyonları (Java Collections) 
 • Olay Yönetimi (Event Handling) 
 • Java GUI ile Arayüz Programlama 
 • JDBC ile Veritabanı Programlama Temelleri 
 • Thread Kavramı 
 • JavaSE-8 ile Gelen Yenilikler 
 • Bölüm Sonu Soruları Cevap Anahtarı 


Bilgisayar programcılığında kullanılan Java dili hakkında okuyuculara önemli bir kaynak olmayı hedefleyen Yeni Başlayanlar İçin Java 8 - Sezer Tanrıverdioğlu ve Mehmet Kirazlı'nın ortak çalışması sonucu piyasaya sunulmuş bir kitaptır. Java dilinin nesneye yönelik, güvenli, esnek ve platformdan bağımsız olarak çalışabilme özellikleri bu dili bilgisayar programcılığında popüler kılan detayları oluşturuyor. Her işletim sisteminde çalışabilme özelliğine de sahip olan Java programlama dili, kitapta kapsamlı bir şekilde ele alınıyor ve programlamaya yeni başlayanlar için iyi bir kaynak olmayı başarıyor. 

2016 yılında yayımlanan kitabın yazarlarından Sezer Tanrıverdioğlu, Java ve web teknolojileri alanındaki yetkinliğinin yanı sıra Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Master programında da öğretimine devam ediyor. Mobil uygulama ve geliştirme programlarında da tecrübeye sahip olan yazar, Android ve Microsoft teknolojileri için programlama çalışmalarını sürüdürüyor. Mehmet Kirazlı ise Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden derece ile mezun olduktan sonra kariyerine mobil yazılım geliştirme uzmanı olarak devam ediyor. Yazar ayrıca Google Play üzerinde birçok uygulamaya sahiptir. 

James Gosling adlı mühendis tarafından geliştirilen Java, 1995 yılında çekirdek bileşen olarak piyasaya sürüldü. C ve C++ kullanarak pek çok ortak söz dizimi üreten programlama dili, sunduğu bağımsız platform ile bu dillerden çok daha güvenilir olarak kabul ediliyor. En büyük artıları güvenli bir dil olması ve her sistemde çalışabilmesi olarak gösterilen Java, her uygulamada rahatlıkla kullanılabilen yapısı ile programlama uzmanları tarafından sıkça tercih ediliyor. Java için gerekli olan tüm bilgilerin sunulduğu Yeni Başlayanlar İçin Java 8 kitabında Java dili hakkında A'dan Z'ye tüm detayları öğrenmek mümkün oluyor. Sloganı "Bir defa yaz ve her yerde çalıştır" olan Java dili, tekrardan düzeltmeye ihtiyaç duyulmadan tüm programlara kolayca uyum sağlayabiliyor. 

Yazılımcı tarafından yazılan kod, Java derleyicisi tarafından derlenerek "bytecode" adı verilen bir sistemsel koda dönüşüyor. Bytecode ile sağlanan platform bağımsızlığı sanal makineye sahip olan üm işletim sistemleri tarafından kabul görüyor. Kitap, Java diline giriş ve gerekli bilgiler hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra okuyucuları Java çalışma ortamı ve paket kavramı hakkında aydınlatıyor. Değişken veri tipleri, operatörler, kontrol yapıları, metod ve diziler hakkında derinlemesine bilgiler sunulan kitapta, Scanner sınıfı ve Joptionpane ile klavyeden veri alma gibi detaylar da ayrıntıları ile sunuluyor. Bu bilgilerin ardından nesneye yönelik programlama bölümü ile devam eden kaynakta; kalıtım, soyut sınıflar ve arayüzler gibi önemli bilgiler okuyuculara titizlikle aktarılıyor.

Math sınıfı ie matematiksel veriler üzerinde çalışma öğrenilebilirken, String sınıfı ile de metinler üzerinde çalışabilmek için gerekli olan bilgiler veriliyor. Hata yakalama ve giriş-çıkış işlemleri de Java diline hakim olmak için bilinmesi gereken detayları oluşturuyor. Java koleksiyonları ve Java GUI ile arayüz programlama bölümleri ise okuyucuların Java ile temel düzeyde programlama oluşturabilmelerine imkân tanıyan bilgilerden oluşuyor. JDBC ile veri tabanı ve Thread kavramı ile ileri seviye metodlar sunan kitap, JavaSe ile gelen yeniliklere de yer vererek okuyucularla Java hakkında güncel bilgileri paylaşıyor. Bölüm sonu soruları ile Java dilini kavrama ve pratik yapma imkânı tanıyan kaynak, okuyucuların öğrendiklerini test etmelerini ve bilgilerini sindirmelerini sağlıyor. 

Mobil uygulamalardan masaüstü uygulamalara, web tabanlı uygulamalardan kurumsal uygulamalara kadar pek çok platform için kullanılan Java programlama dilini yazmak için temel Java ve JavaSE bilgisine sahip olmak gerekiyor. Örnekler ve sorularla bu dili daha anlaşılır hale getiren kitap, Java dünyasına adım atmak için iyi bir rehber oluyor.

 

 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 672
Yayın Evi KODLAB YAYINLARI
Yayın Tarihi 2016
Yazar Mehmet Kirazlı, Sezer Tanrıverdioğlu
Diğer
Yurtdışına Satış Var
Stok kodu KKODLAB01104
Yeni Başlayanlar İçin Java 8 - Sezer Tanrıverdioğlu Yorumları
Tüm yorumları gör (72)
 • MA
  Beş Yıldız

  Altyapi için güzel

  - Hatay - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • Dört Yıldız

  Kitap başlangıç seciyesi olarak gayet ideal. Teşekkürler.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • YT
  Dört Yıldız

  hızlı kargo,güzel bir anlatım.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • YA
  İyi

  Herşey beklediğim gibi, yalnız kitabın 4-5 sayfası silik çıkmış

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • EB
  Beş Yıldız

  Hızlı kargo için teşekkürler.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (3)

 • MK
  Yürt Dışı dahil çok iyi!

  23 Ekim de kredi kartı ile sipariş ettim ve 7 Kasım da kapıma geldi. Yürt dışından sipariş etmeme rağmen rahat bir şekilde getirdiler. :) Eğer yürt dışında yaşıyorsanız uçuz ve rahatlıkla sipariş verebilirsiniz. :) Puanım 5 Yıldız / 100 Puan.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (3)

 • HB
  Yeni Başlayanlar için

  Benim gibi programlama dillerine yabancıysanız ve bir yerlerden başlamak istiyorsanız tam sizlik bir kitap. Ben oldukça memnun kaldım. İnteraktif öğrenme imkanı sunması açısından da oldukça faydalı bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (3) Hayır (0)

 • OK
  Java 8 değil, Java 7 anlatılıyor, bilginiz olsun.

  Kitap gayet güzel. Tek dezavantajı kapağında Java 8 yazıyor ancak kitap Java 7'yi anlatıyor. Sadece son birkaç sayfada java 8'in getirdiği yeniliklerden bahsedilmiş o kadar.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (4)

 • EG
  Beş Yıldız

  Videoları güzel öneriririm

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (3) Hayır (1)

 • AS
  Başarılı

  Kitap 2 gün içinde elime uşlaştı. Gayet hızlı. Henüz daha %15 ini okudum ama memnunum ve çok akıcı bir şekilde anlatılmış, eksik yani video anlatımları sadecs. Videolarda bazen ses kayıyo ve anlatımlar kısa geldi daha bölümlenebilir olması gerekirken sığdırılmış, özenilmemiş sanki ama kitaptan yararlanacağınıza eminim.

  - İstanbul - Türkiye

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (4)

 • Tüm yorumları gör (72)
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Sepet tutarınız kadar Alışveriş Kredisi’nden 48 aya varan vade seçenekleri ile yararlanın. İhtiyaç krediniz anında onaylanır, size sadece alışverişinizi tamamlamak kalır.
Nasıl Kullanırım?
1
Alışveriş kredisi kullanmak istediğiniz bankayı seçin
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. İlgili banka ekranlarına Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
İstediğiniz vade ile başvurunuzu tamamlayın
Bankaya güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi girin/kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Kimler Faydalanabilir?
Hepsikredi ile kredi başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik no ve cep telefonu ile giriş yapmanız yeterlidir. Tüm T.C. Vatandaşları Hepsikredi’ye başvurabilir. Kredi değerlendirmeleri Fibabanka tarafından yapılır.
Ayrıca Fibabanka online bankacılık hesabı olan tüm müşteriler de Hepsiburada’dan ayrılmadan Hepsikredi’ye başvurabilir.
İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi bankalarından Alışveriş Kredisi kullanabilmeniz için kredi kullanmak istediğiniz bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.
Örnek Alışveriş Kredisi Tabloları
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN