ÜST

7 madde ile sezgisel yeme nedir?

Başarılı olduğunuz en son diyet programı hangisiydi? Öyle bir program şimdiye kadar olmadı diyorsanız, kendinizi üzmenize gerek yok. Çünkü uzayıp giden listeler sizin ihtiyaç ve isteklerinizi göz ardı ediyor. Hal böyle olunca da başarılı bir diyet yapmak imkansızlaşıyor. Yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerin başarılı olabilmesi için bedene biraz kulak vermek ve sezgisel yeme alışkanlığı edinmek sizin kurtarıcınız olabilir. 

İnsanlar olarak her şeyi ama her şeyi sınıflandırmayı, iyi ya da kötü olarak ayırmayı tercih ediyoruz; ama bizim bu tavrımız birçok şeyin göz ardı edilmesine neden oluyor. Bazen bu ayrım o kadar katılaşıyor ki kendi isteklerimizi bile duyamaz oluyoruz.

Sezgisel yeme alışkanlığı tam olarak sizin bedeninizi dinlemenizi ve sezgilerinize güvenmenizi odağa alan bir yeme alışkanlığı. Şunu aklınızdan çıkarmayın; hiçbir diyetisyen ya da diyet programı sizi sizden daha iyi tanıyamaz. 

Sezgisel yeme nedir?    

sezgisel yeme

Bu yeme biçimi; bedeninizin size söylediklerini dinlemek ve bunun sonucu ihtiyacınız olan yiyeceklere yönelmek demek. Bu alışkanlık da önemli olan sizin açlık-tokluk durumunuz, ruh haliniz, duygu ve düşünceleriniz.

Eğer bu duyguları gerektiği gibi tatmin ederseniz, önceki hayatınızdan daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Bu yeme alışkanlığını daha yakından tanımak ve doğru anlamak için temel ilkelerine daha yakından bakmalıyız.

Artık diyeti unut! 

sezgisel yeme

Bedenimiz ne olursa olsun bizi hayatta tutmak için programlanmış bir makine gibidir ve mükemmel çalışır. Siz diyet nedeniyle düşük kalorili beslenmeye başladığınızda, bedeniniz kıtlık moduna geçer ve metabolizmanız yavaşlar. Bu sizin kilo vermenizi yavaşlatır ve duygusal olarak yıpratır.

Uzun lafın kısası diyet listeleri ve yeme kurallarının zararları inanın faydalarından daha çok. Sezgisel beslenme alışkanlığı, diyet listelerinin uzun vadede verdiği zararı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Yeme krizine son!

sezgisel yeme

Şimdi diyelim ki bir diyet programındasınız. Tatlıya bu programda yer yok. Ne yaparsınız? Biz hemen söyleyelim her an tatlı düşünmeye başlarsınız. Çünkü yasak olan şey cazip olan şeydir. Peki bunun tam tersi olsa?

Tatlı yasağı kalktığında inanın o kadar da yemek istemediğinizi anlayacaksınız. Sezgisel beslenme alışkanlığı yemek isteyip yiyemediğiniz şeylerden dolayı sizin krize girmenize ve istediğinizden fazla şey yemenize mani oluyor.

Açlığını sev!

Açlığınızı sevin çünkü size ne zaman ne yemeniz konusunda fikir veren açlığınızdır; ama açlığı ikiye ayırabiliriz: tatlı bir acıkma ve uzun sürmüş bir acıkma. Uzun süre açsanız gözünüz hiçbir şeyi görmez ve her şeyi hunharca yersiniz.

Ne zevk ne de fayda vardır bu yeme biçiminde. Sezgisel yeme alışkanlığında uzun süre aç kalmamanız gerekir. Hoş bir açlık geldiğince istediğinizi zevkle yiyebilirsiniz.

Tokluğu yaşa!

Çoğu zaman tokluk hissinden daha çok yemeğe odaklanırız. Tabağımızı bitirmeye ya da sadece bir dilim tatlı yemeye konsantre oluruz. İşte bu durum bizim ayarlarımızı bozuyor ve ihtiyacımızdan daha fazla yememize neden oluyor. 

Oysa ki sezgisel yeme alışkanlığında olduğu gibi yemeğe değil; tokluğa odaklanırsanız, bedeniniz sizi ekstra bir çabaya gerek kalmadan durduracaktır. 

Yemek konusunda belki çok dirayetli olabiliriz; ama susuzluk konusunda öyle değil. İstediğiniz her an yanınızda olan Uzspace Su Matarası sayesinde susuz kalmayın.

Bedenini sev!

Beden mükemmel bir mekanizma. Bizim için sıradan bir eylem de bile tıkır tıkır işleyen bedeninize saygı duymalısınız. Yürümek gibi basit bir eylemde bile 176 kasınız aynı anda ve senkronize çalışır.

Sosyal medyanın üzerinizde kurduğu baskıyı bir kenara bırakın ve bedeninizi her haliyle sevin. Sezgisel beslenme alışkanlığının başarısı da burada saklı. Bedeninizi sevmek onun ihtiyaçlarını daha doğru anlamak demek.

Tatmin olmak önemli!

İster yemek için yaşayın, isterseniz de yaşamak için yiyin fark etmez. Yemek hepimiz için önemli; ama yemek sadece bir gereklilik değildir. Yemek yemek aynı zamanda keyif almak demektir. Yediğiniz yemekten ne kadar keyif alırsanız, aşırı ve gereksiz yemeden kurtulursunuz.

Dinlemeyi öğren!

sezgisel yeme

Küçük bir çocuğun ders çalışması gibi siz de bedeniniz üzerinde çalışmalı ve onun dilini öğrenmelisiniz. Beslenme alışkanlığınız için bu çok önemli. Bedeninizin size ne söylediğini duyamazsanız, doğru yolu da bulamazsınız.

sezgisel yeme

Daha fazla şey öğrenmek isterseniz Sezgisel Yeme/Uygulama kitabına bir göz atabilir; “Hayır! Ben hala diyetten yanayım” derseniz de  Forma girmek isteyenlere: Diyet tavsiyeleri yazımıza bakabilirsiniz.