ÜST

Ailece Katılabileceğiniz Etkinlik Önerileri

Aileler, her zaman çocukların ilk öğretmenleridir. Çocuklar ile birlikte etkinliklere katılmak çocukların gelişimi, öğrenmesi ve hayattaki başarısı için vazgeçilmez bir güçtür. Aileyle birlikte etkinliklere katılmak çocuklar açısından sağlıklı, bilgili ve sorumluluk sahibi bireyler olma şansı açısından oldukça önemlidir. Aileler, çocukların ilk öğretmenleri olarak her zaman birinci dereceden sorumlu kişilerdir. ebeveynlerin çocukları açısından bu sorumlulukları beraber gerçekleştirmeleri, aile kavramı olarak bir şeyler paylaşma açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Aileyle birlikte bir şeyler paylaşmak ve etkinliklere katılmak çocukların gelişimleri için hayat boyunca önemli bir yere sahiptir. İçerisinde anne ve babanın olduğu düşünülen etkinlikler planlandığı zaman çocuklar açısından hayat daha eğlenceli bir hale gelir. Başarılı bir eğitim için, aile ile birlikte planlamalar yapmak ve etkinliklere katılmak zorunlu bir durumdur. Çocukların eğitimi konusunda sahip olunan güç ve planlı aile katılımı etkinlikleri sürekli olarak aktif bir hale getirilebilir.

Ailecek etkinlik yapmak hem kaliteli zaman geçirmeyi hem de çocuklar ile birlikte pek çok gelişim alanı destekleme yardımcı olur. Çocukların renk ve sayı kavramını, motor becerilerini, dil gelişimine ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. Aileyle birlikte yapılan etkinlikler daha eğlenceli ve öğretici bir hale gelir. Beraber etkinliklere katılarak, düzenli ve detaylı bir şekilde hayatı çocuklara öğretebilirsiniz. Çocukların akademik yaşantıda daha düzenli ve disiplinli olma açısından başarılar elde etmesine yardımcı olabilirsiniz. Aile kavramı olarak çocuklar ile birlikte etkinliklere katılmak gezerken öğrenmeyi sağlar. Birlikte etkinliklere katılarak daha eğlenceli bir gün geçirebilir, çocukların kendini daha iyi bir şekilde ifade etmesine yardımcı olabilir ve aile kavramı olarak birlik ve beraberlik için destek sağlayabilirsiniz.

Tiyatro

Günlük hayatta tiyatro, sinema kadar rekabet görmez. İnsanların tiyatroya ya da tiyatroculuğa ilgisi eskisi kadar fazla değildir. Kişilerin düşüncelerine ve toplumun bilinçlenmesine çok büyük bir katkı sağlayan tiyatro, aileyle beraber katılım sağlandığı zaman daha eğlenceli bir hale gelir. Tiyatro her zaman farkındalığı, kenetlenmeyi ve sorumluluk sahibi olmayı amaçlar. Aileyle birlikte tiyatro etkinliklerine katılarak, oyunu başından sonuna kadar izlediğiniz zaman bütün her şey canlı ve gerçek görünür. Tiyatro her zaman gerçeği yansıtır ve tiyatro da bulunan kişiler gerçek kişilerdir. Tiyatro etkinliklerine aileyle birlikte katılmak oldukça eğlenceli bir hale gelir. Çocuklar ile birlikte yaşama karşı yeni perspektiflerden bakmayı öğrenebilirsiniz. Tiyatro oyununda anlatılmak istenen olaylardan kendinize ve çocuklarınıza ders çıkartabilirsiniz. Tiyatroda verilmesi gereken mesajları aile olarak aldığınız zaman ufkunuz açılır ve toplumun bir parçası olduğunuzu hissedersiniz.

Kültürel birikim açısından önemli bir yere sahip olan tiyatro, her zaman toplumun kültürünü yansıtır ve pekiştirir. Toplumun üyesi olan her bir birey tiyatroya katılım sağlayarak daha bilinçli ve geliştirici bir yere sahip olur. Aileyle beraber tiyatro etkinliklerine katılarak ve oyun bitiminde eğitimli tiyatro oyuncuları ile sohbet etme şansına sahip olabilirsiniz. Oyunu izlerken oyuncuların kalitesini hissedebilirsiniz. Aileyle birlikte yapılan etkinlikler arasında bulunan tiyatro etkinlikleri esnasında hayatı daha iyi öğrenebilir ve kaliteli oyuncular ile beraber eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Tiyatro oyunu sırasında yapılan kazalar, unutulan replikler ya da başka hatalar olsa bile hiçbir zaman sahnenin başa dönmediğini ailece öğrenebilirsiniz. Tiyatro her zaman toplumun duyarlılığı açısından güçlü bir oyundur. Tiyatroyu aile olarak izlediğiniz zaman ailecek bir şeyleri paylaşmak ve aile olarak yeni bir şeyler öğrenmek farklı bir tutum sağlar.

Sinema

Her bir çocuğun anne ve babasıyla birlikte kaliteli zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Çocuklara ayrılan bu zaman diliminde beraber film seyretmek, anne ve babalar ile yeni deneyimler paylaşmayı ve çocukları kendini geliştirmeyi amaçlayan bilirsiniz. Her iki tarafında zevk alabileceği ve eğlenebileceği bir türden filmler seçerek ailecek sinema etkinliklerine katılım sağlayabilirsiniz. Günümüzdeki çocuklar artık program, film ve videolara televizyon üzerinden yada farklı dijital ortamlarda rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilir. Anne ve babalar tarafından video izlemeye ayrılan bu zaman diliminde çocuklara uygun bir film seçilerek çocuklar ile beraber keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle çocukların sevdiği ve yaşlarına uygun filmler seçerek, çocuklar için eğlendirici ve öğretici filmleri tercih edebilirsiniz. Çocuklar için kaliteli filmler çocukların bilim, teknik, sanat, kültür, edebiyat, tarih ve coğrafya ile ilgili konulara ilgisi daha fazla artar. Aile ile beraber sinema etkinliklerine katılarak çocukların kendini tanımasını ve geliştirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Çocukların hayal dünyasını zenginleştiren görüntüler ve sesler eşliğinde kahramanlar ile beraber eğlenceli zamanlar geçirebilir ve ailecek bir şeyler paylaşabilirsiniz. Çocuklara kendilerinden farklı olan insanları tanıma fırsatı sağlayarak çocukların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Sinema etkinliklerine katılarak, gündelik hayatta çocukların karşılaştıkları pekçok kahramanları beraber tanıma fırsatı sağlayabilirsiniz. Çocukların heyecanlandıkları filmleri anne ve babaları ile beraber izlemesi, çocuklara ortak bir paylaşım sağlar ve çocukların anne ve babaları ile arasındaki olan bağı daha fazla güçlendirebilirsiniz. Aile ile beraber film seyretmek, çocuklara soru sorma ve bazı konularda anne babalarından fikir alma fırsatını sağlar. Anne ve babalar çocuklarıyla birlikte kaliteli bir zaman geçirerek çocuklarla beraber öğrenme fırsatına sahip olabilir. Film seyrettikten sonra konu, kahramanlar ve temalar hakkında muhabbet edebilir ve benzer durumda kaldığı zaman neler yapabileceğine dair konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

Resim Sergisi 

Çocukların her zaman hayal dünyası oldukça geniştir. Kendilerini daha iyi ifade edebilme açısından her zaman resim yapmaya ihtiyaç duyarlar. Aileyle beraber resim sergilerine katılarak, resme ilgisi olan çocuklar için katkı sağlanabilir. Resim yapmak, bir aktivite yapmaktan ibaret değil, çocukların algı, beceri ve yaratıcılık konusunda kendilerini geliştirme açısından oldukça önemlidir. Resme ilgisi olan çocuklar için bir hobi olarak resim sergilerine aile ile beraber katılım sağlanabilir. Her bir deneyim çocukların hayatında yeni bir iz bırakır. Aileyle beraber bu deneyimlerin yaşandığı yerlerden bir tanesi ise resim sergileri olur. Çocukların eğitimi konusunda bilgi sahibi olabilecek sanat galerileri, okul dışında eğitim ortamı olarak kullanılabilecek önemli mekanlar arasında yer alır. Aileyle beraber bu etkinliklerin asıl amacı, etkili bir resim sergisi deneyimi sürecinin nasıl planlanması gerektiğini ortaya konulması olur. Bu doğrultuda eğitim açısından çocuklar ile beraber ailecek resim sergilerine katılabilir ve çocuklara yeni şeyler öğretebilirsiniz. 

Resim sergisine gitmeden önce, resim sergisi ortamında ve sergi ortamından sonra yapılacaklar çocuklara anlatılmalıdır. Hayatta her kesimden ve farklı yaş ve deneyimlere sahip olan kişilere dolaylı yoldan öğretme imkanı sağlayan resim sergileri, halka açık ve insana yaşadığı çevreyi anlatan malzemeler üzerinde araştırma yapan, ve eğitim konusunda sürekli olan ortamlardır. Resim sergilerinin önemini anlatan pekçok sanat galerileri bulunur. Aileyle beraber resim sergileri ne katılarak farklı öğrenme imkanlarına sahip olabilirsiniz. Çocukları her zaman öğrenme yollarına farklı şekillerde öğretebilirsiniz. Çocukların gözlem, mantık, yaratıcılık, hayal gücü ve beğeni duygusunu oluşturmayı ailecek katkı sağlayabilirsiniz. Çocuklar ait olduğu kültürleri öğrenebilir, aynı zamanda ailecek yapılacak aktivite ortamlarında daha mutlu olur. Çocuklar her zaman geleceğin, bugünden daha farklı olacağını aileyle beraber katılım sağlanan etkinliklerden öğrenir.