ÜST
aktif kömür

Aktif kömür ve güzellik dünyasındaki yeri

Aktif kömür, vücuttaki toksinleri ve kimyasalları atmak için kullanılan güçlü bir doğal tedavidir. Vücudun onları yeniden emmemesi için dışarı atılmalarını sağlar. Çeşitli kaynaklardan yapılır, ancak doğal bir şifa yöntemi olarak kullanıldığında hindistan cevizi kabuklarından veya diğer doğal kaynaklardan yapılan aktif kömürü seçmek önemlidir.

Aktif kömür özellikle son zamanlarda cilt bakımında popüler bir bileşen haline geldi ve pazardaki varlığının yükselişini bir süre daha sürdürmesi bekleniyor.

Aktif kömür neler için kullanılıyor?

aktif kömür

Aktif kömür, yüzyıllardır arınma ve toksinlerden arınma için kullanılmıştır. Temel olarak daha fazla gözenek ve daha fazla alana etki etmek için buharla etkinleştirilen karbonlu bir malzemedir. Mevcut karbonun yüksek yüzey alanı ve geniş gözeneklerin, toksinlerin ve diğer kimyasalların adsorpsiyon olarak bilinen bir işlemle bağlanmasına izin verebilir. Bu siyah toz, dokunduğu yabancı maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmak için kimyasal bir mıknatıs gibi davranır.

Aktif kömür, cilt, saç ve sağlık için çeşitli şekillerde kullanılabilen çok yönlü yeni bir güzellik bileşenidir. Aktif kömür, cilt ve saç bakımı söz konusu olduğunda onu en iyi doğal bileşenlerden biri yapan muazzam cilt ve saç güzelleştirici özelliklere sahiptir.

Saç dökülmesi; tıkanmış saç kökleri, kafa derisi enfeksiyonları, kepek, tıkanmış gözenekler vb. gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Aktif kömür, saçın doğal uzama modelini geri kazanmanıza yardımcı olabilir, hatta uzamasını hızlandırabilir. Bu yazımızda, faydalarıyla birlikte aktif kömürü nasıl kullanabileceğiniz anlattık.

Aktif kömürün faydaları nelerdir?

Cildimiz kendi gözenekleri olan canlı bir organdır. Bu gözenekler ve cildin geçirgen zarı, kimyasalların ve toksinlerin vücudunuza girip çıkmasına izin verir. Aknenin tıkanmış gözenekler dahil birçok olası nedeni vardır; cilt yüzeyindeki kir ve bakteriler, aşırı sebum veya yağ ve kötü beslenme. Cildinize aktif kömür uygulamanın, cildinizin yüzeyindeki döküntüleri gidereceği ve hatta cildin altından toksinleri çıkarabileceği iddia ediliyor.

Kömürün antibakteriyel özellikleri ayrıca enfeksiyonları hafifletmeye veya bunların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Kömürü hemen sağlıklı cilt veya cilt bakım ürünleri ile ilişkilendiremesek de aktif kömür, adsorpsiyon güçleri nedeniyle tıkanmış gözeneklerden yağ, kir ve diğer zararlı maddeleri çekerek cilt için birçok fayda sağlar. Aktif kömür, bakterileri, kimyasalları, kiri ve diğer mikro partikülleri cilt yüzeyine çekerek kusursuz bir cilt elde etmenize ve sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olur.

Bu bileşenin tozunun zararlı maddelerde kendi kütlesinin binlerce katını adsorbe ettiği kanıtlanmıştır, bu da onu özellikle yüz maskelerinde popüler bir bileşen haline getirir. Gün boyunca çevremizdeki toksinler gözeneklerimizi tıkar. Cilt gözenekleri temiz ve açık olmadığında, cilt de tam anlamıyla temiz olmaz. Bir yüz maskesinde kullanıldığında gözeneklerinizdeki kiri bağlar ve onları daha az görünür hale getirir çünkü bunları daha büyük gösteren yağ ve kirdir. Aktif kömürü ayrıca tüm vücudunuzda da kullanabilirsiniz. Victoria’s Secret Pink Detox Scrub With Charcoal Aktif Kömür Bileşenli Scrub ile cildinizi daha temiz ve daha yumuşak hissedeceksiniz.

Aynı zamanda nazik bir eksfoliyandır. Cildin yüzeyindeki ölü hücreleri hafifçe kazımaya yardımcı olur ve ciltteki kirleri emer. Bütün bunlar altında yeni, genç ve parlak bir cilt ortaya çıkar. Bu nedenle, sivilce izleri, koyu lekeler ve hiperpigmentasyondan rahatsızsanız, aktif kömür cildinizi nazikçe eksfoliye ederek aydınlatmaya yardımcı olur.

Ayrıca iltihabın neden olduğu lekeleri ve renksiz cildi iyileştiren anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Lekeleri azaltma özelliği koltuk altlarında da işe yarar. Bunu, koltuk altlarınızı kaplayan koyu renkli ölü deriyi nazikçe ama etkili bir şekilde soyarak yapar. Eğer sürekli kullanırsanız, farkı göreceksiniz.

Bonus: Diş temizliği

Bazen dişler kahve, çay veya meyve tüketiminden dolayı lekelenir. Ağızdaki pH dengesini değiştirerek, çürükleri, ağız kokusunu ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur ve bu da ağız sağlığını desteklerken dişlerin beyazlamasına yardımcı olur.

Dişleri lekeleyen plakları emerek dişleri beyazlatma görevi görür. Aktif kömürün bu kullanımı uygun maliyetlidir ve parlak bir gülümseme için tamamen doğal bir çözümdür. Dişlerinizi beyazlatmak için bir diş fırçasını ıslatın ve toz aktif kömüre daldırın. Dişleri normal şekilde fırçalayın. En fazla lekelenme gösteren bölgelere özellikle dikkat edin. Ağzınıza biraz su alın ve iyice çalkalayıp tükürün. Tükürüğünüzün rengi temizlenene kadar iyice durulayın. En iyi sonucu elde etmek için dişlerinizi haftada 2-3 kez aktif kömür tozu ile fırçalayın.

Eğer hazır bir ürüne ihtiyacınız varsa Teet Diş Beyazlatma Kömür Tozu’nu kullanabilirsiniz.