ÜST
Anason Çayının Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Faydaları

Anason Çayının Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Faydaları

Anason (Pimpinella anisum) bilinen en eski baharat bitkilerinden biridir. Akdeniz, İspanya, Batı Asya, Meksika, Mısır ve Orta Doğu’da yetişir. Anason, östrojen benzeri etkilere sahip olabilecek, şişliği azaltabilecek ve böceklerle savaşmaya yardımcı olabilecek kimyasallar içerir. İnsanlar anasonu hazımsızlık, kabızlık, migren, menopoz semptomları ve diğer birçok amaç için kullanırlar; ancak bu kullanımları destekleyen iyi bir bilimsel kanıt yoktur. Anasonu yıldız anasonla karıştırmayın. İkisi kesinlikle aynı şey değildir.

Burdur, Denizli, Muğla ve Antalya’da anason üretimi yapılarak tüm ülkemize dağıtılmaktadır. Sıcak, orta nemli hava koşullarında yetişen anasonun ekim zamanı kış aylarına, hasat zamanı ise yaz sonuna denk gelir. Anason çayı yapımında bitkinin tohumları ve yaprak kısımları kullanılır.

Anason Nedir?

 

Anason veya Pimpinella anisum olarak da adlandırılan anason, havuç, kereviz ve maydanozla aynı aileden gelen bir bitkidir. Boyu 1 metreye kadar büyüyebilir ve çiçekler ile anason tohumu olarak bilinen küçük beyaz bir meyve üretir. Anasonun meyan köküne benzer farklı bir tadı vardır ve sıklıkla tatlılara ve içeceklere lezzet katmak için kullanılır. Aynı zamanda sağlığı geliştiren güçlü özellikleriyle de bilinir ve çok çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir çare görevi görür.

 

Anason binlerce yıldır insanların ecza dolabında yer alan önemli bir bitkidir. Bilimsel olarak pimpinella anisum veya anisum vulgare olarak anılan anason, Çin’de orta boy yaprak dökmeyen bir ağaçtan yetiştirilen ve aynı zamanda güçlü antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinen daha keskin kokulu yıldız anasonla (illicium verum) karıştırılmamalıdır. Grip ve viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan önemli ilaçların üretiminde kullanılır.

Anasonun Tarihi

Anasonun Mısır’daki uzun ekim tarihinin kanıtı, tohumlarının Thebes’teki mezarlardan çıkarılmış olmasıdır. Eski Mısır papirüsleri üzerine yazılan reçetelerde, antienflamatuar ve antikonvülsan özellikleriyle anasonun solunum hastalıklarından sindirim ve cilt sorunlarına kadar çok çeşitli rahatsızlıklara çare olarak önerildiği belirtiliyor. Aynı zamanda geleneksel olarak rahatlatıcı ve ağrı kesici olarak da tavsiye edilmektedir. Anasonun faydalarına ilişkin benzer kayıtlar antik Yunan tıp literatüründe de mevcuttur. Tatlı ama bir o kadar da hafif baharatlı meyan köküne benzer tadıyla anasonun tadı tarhun ve fesleğeni andırıyor.

Anason Çayının Faydaları

Anason, zencefil, nane ve kimyonla birlikte genellikle evlerde ve popüler kafelerde sunulan geleneksel bir kış içeceğidir. Burada da yine anasonun yaygın popülaritesi, anasonun bronş ve boğaz enfeksiyonları üzerindeki rahatlatıcı etkilerinin yanı sıra sindirim özellikleri nedeniyle olduğu inancına dayanmaktadır.

 

Anason çayı, Pimpinella anisum bitkisinden yapılan bitkisel bir çaydır. Anason olarak da bilinir ve Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Asya bölgelerine özgü bir baharattır. Faydalı olduğu düşünülen şeylerden bazıları arasında sindirim sistemi, kolik, bronşit ve mide bulantısı yer alıyor. Bunu uygun tıbbi tedavinin yerine koymayın; hafif bir yatıştırıcıdır, ciddi komplikasyonlara bir çözüm değildir. Bu çayı yapılmaya değer kılan şey, aromatik, tatlı ve meyan köküne benzeyen tadıdır. Rahatlatıcı, içinizi ısıtan, hoş kokulu ve baharatlı bir çay yapar.

 

Hoş tadı nedeniyle yemek pişirirken tercih edilen anason, bitki çayı olarak da tüketiliyor. Bilinen ilk baharatlardan biridir. Romalılar zamanında anason, sindirimi desteklemek için likör şeklinde tüketiliyordu ya da keklere katılarak tüketiliyordu. Bitkinin tüm faydalarından yararlanmak için her zaman organik ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

 

Uykusuzluk çekiyorsanız yatmadan yarım saat önce bir fincan anason çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Yapılan çalışmalar sonucu anason çayının uykuya geçişi kolaylaştırdığı ortaya çıktı. 

 

Anason çayının faydaları şunlardır:

 

  • Analjezik özelliği sayesinde baş ağrısı, migren, diş ağrısı ve kas ağrıları gibi farklı türlerdeki ağrıların hafifletilmesine destek olur.
  • İştah açıcı etkisi vardır ve sindirim sistemini düzenler.
  • Uyku verici özelliğiyle bilinir ve uykusuzluk sorununa yardımcı olabilir.
  • Anne sütünü artırıcı etkisi vardır.
  • Gastrik spazm şikayetlerini ve bağırsak gazlarını giderici özelliği bulunur.
  • Balgam söktürücüdür ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Gaz söktürücü özelliği sayesinde gaz sancısına, mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi gelir.
  • Stres azaltıcı özelliklere sahiptir ve beyindeki serotonin ve dopamin seviyelerini artırarak stresi azaltabilir.

 

Anason çayı, bu faydalarıyla sağlık açısından oldukça değerli bir bitki çayıdır. Tekrar altını çizmeliyiz ki, herhangi bir sağlık sorunu ya da ilaç kullanımı durumunda, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Anason Çayının Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Faydaları

Anason Çayının Sindirime Faydaları

Anasonun özellikle sindirim düzeyinde pek çok faydası olduğu söyleniyor. Sindirime etki eden bitkide bulunan esansiyel yağdır, bu nedenle bu ürünü tüketmeden önce tohumların ezilmesi tavsiye edilir. Anason çayı aynı zamanda öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine karşı da savaşır. Anasonun saçtaki bitleri tedavi etmek için bile kullanıldığını unutmayın. Sadece bitki çaylarında değil, her yerde bulunabilir! İshal ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen anason çayı, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum mineralleri bakımından zengindir. 

 

Anason çayı indirim sorunlarından stres azaltmaya kadar birçok farklı sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor. Yan etikleri görülebilen anason çayı alerjik reaksiyon gösterebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Anason bitkisi aynı zamanda doğal bir östrojen kaynağıdır ve bu nedenle hormon dengesizliği olan kişilerin anason çayı tüketmeden önce uzman görüşüne başvurması gerekir. Ayrıca anason çayının yüksek miktarda tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir ve özellikle çocuklar için tehlikeli olabilir. Kokusu ve aromasıyla kendini belli eden anason, şifalı bitkiler arasında yer alıyor. İlaç, içki ve gıda sektöründe sıklıkla kullanılan anason bitkisi, evlerde çay olarak da tüketiliyor. Düzenli ilaç kullanıyorsanız anason çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. 

 

Anasonda Alkol Var mı?

 

Anethol maddesinin kendi yapısında alkol bulunmamaktadır. Bu sebeple anasonun içinde alkol olup olmadığı konusunda toplumda bir yanlış anlaşılma ve kafa karışıklığı bulunuyor. Çeşitli maddelerin birbiriyle etkileşimi sonucu alkol ortaya çıkıyor. Anason çayı içeriğinde alkol bulunmuyor.

 

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason çayını paketli olarak satın alabilirsiniz. Anason otu olgunlaştıktan sonra elde edilen tohumların sıcak suda bekletilmesi ile elde edilen çay, balla tatlandırılarak tüketilebilir. Bir fincan su kaynatın ve kaynamış suyu bir fincanın içine dökün. 1-2 çay kaşığı anason tohumunu suya ekleyin ve demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Anason tohumlarını süzün ve anason çayınız hazır.