ÜST
anne sütünü

Anne Sütünü Artırmak için Nasıl Beslenmeli?

Anne sütü bebeğin ilk olarak tükettiği ve sağlıklı beslenmesi ile gelişmesini sağlayan, aynı zamanda anne ile bebek arasındaki duygusal bağın oluşup gelişmesine katkıda bulunan, önemi tartışılmaz bir gıda. Bazen doğumun hemen arkasından bazen de doğumdan birkaç saat veya birkaç gün sonra gelebilen anne sütü, farklı nedenlerden dolayı yetersiz olabiliyor. Böyle bir durumda anne sütünü artırmanın yolları bulunuyor.

Anne sütü nasıl artar diye soracak olursanız, etkili olan birçok faktör bulunuyor. Bununla beraber, annenin anne sütünü artıran besinler ile beslenmesi büyük önem taşıyor. Peki süt yapan yiyecekler nelerdir, anne sütünü artırmak için anne nasıl beslenmelidir? Cevaplar makalemizde!

Anne sütünü artıran yiyecekler

anne sütünü

 • Su: Bol su içmek, sütün miktarını artırmada oldukça etkilidir. Anne sütünü artırmak için günlük en az 2-3 litre su tüketilmelidir.
 • Maden suyu ve ev yapımı içecekler: Doğal olan ve yüksek miktarda mineral içeren maden suyu, anne sütünü artıran besinler arasında yer almakla beraber, kan basıncını düzenler ve vücut dengesinin sağlanmasında önemli rol oynar. Ev yapımı gaz yapmayan içecekler de (çorba, ev yapımı şerbet, taze sıkılmış meyve suyu vb.) bolca tüketilmelidir.
 • Bitki çayları: Bitki çayları konusunda doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Bazı bitkiler anne ve bebek açısından olumsuz etkilere sahip olabilmektedir. Rezene çayı süt üretiminde en çok önerilen çaylar arasındadır. Papatya çayı, ısırgan otu çayı, zencefil çayı da süt üretimi bakımından faydalıdır.
 • Çemen otu, keçi sedef otu, çörek otu tohumu: Çemen otu hem sütü artırır hem de bebeğin gazının giderilmesinde etkilidir. Keçi sedef otu ile çörek otu tohumu da anne sütünü artırmada yararlıdır.
 • Kuruyemişler: Fındık, ceviz, badem, kuru incir; enerji veren ve sütü artıran yiyecekler arasındadır. Dilerseniz hemen Kuruyemişler kategorimize göz atabilirsiniz.
 • Susam: Düzenli tüketilmesi durumunda susam, süt üretimini de kalitesini de artırır.
 • Fesleğen: Stresi azaltarak anne sütünü artırır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, semizotu, karalahana, roka, dereotu, maydanoz, marul, ısırgan gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda vitamin, mineral, fitoöstrojen içerirler ve annenin emzirmek için ihtiyacı olan kaloriyi sağlayan, anne sütünü artıran besinler içinde ön sırada yer alırlar. Sebzeler kategorimizden dilediğiniz sebzeleri hemen edinebilirsiniz.

 • Protein içeren yiyecekler: Kırmızı et, balık, köy yumurtası, keçi sütü, ev yoğurdu, mercimek, nohut, fasulye, gibi protein yönünden zengin besinlerle beslenmek anne sütü ve enerji bakımından önemlidir. Eğer yoğurdunuzu evde kendiniz yapmak istiyorsanız Weewell Dijital Yoğurt Yapma Makinesi iyi bir seçim olacaktır.

 • Tahin: Pekmeze veya salataya 1 çorba kaşığı ekleyerek her gün tüketilen tahin, süt üretimini artırır. Wefood Organik (Yerli Susam) Tahin’i denemenizi öneririz.
 • Kimyon: Anne sütünün artırılması açısından kimyon da mutlaka tüketilmelidir.
 • Kahverengi pirinç: Süt üretimini sağlayan hormonları uyarır ve süt üretimini artırır, anne için önemli bir enerji kaynağıdır.
 • Beyaz üzüm: Stresi ve yorgunluğu azaltır, anne sütünü artırır, güçlü bir antioksidandır.
 • Kırmızı pancar: Kanı temizleyen kırmızı pancar, anne sütünün kalitesini artırıcı özelliğe sahiptir.
 • Yulaf: Kan basıncını düzenler, stresi azaltır ve süt oluşumunu artırır.

Tüm bu yiyecekler anne sütünün artırılması için faydalı olsalar da aşırı tüketimlerinden kaçınılmalıdır ve doktor kontrolünde ilerlenmelidir. Aynı zamanda, bebeğin yanında olunamayan ya da emzirilemeyen durumlarda süt gelmesi halinde gelen sütü ziyan etmemek adına süt pompası kullanarak sütü uygun koşullarda saklamak faydalı olacaktır. Süt Pompaları kategorimizi inceleyerek hemen seçiminizi yapabilirsiniz.