ÜST

Apple TV nedir? Apple TV nasıl kullanılır?

Yaşadığımız çağ, teknoloji çağı ve bu çağda her şey bir nefes alışı veriş hızında değişiyor. Apple yaşadığımız bu çağın devlerinden biri. Telefondan bilgisayara kadar birçok teknolojik alette gördüğümüz markanın logosu ısırılmış elma, uzun zamandan beri Apple TV olarak evimizin baş köşesinde yer alıyor.

Piyasaya bir bomba gibi düşen ve markanın meraklılarının ilgisini epeyce üzerine çeken bu teknoloji, her ne kadar isminde bir TV olsa da aslında bir televizyon değil. Evet, bu şaşırtıcı ama bir gerçek.

Apple TV nedir?

apple tv

Hepimizin en sevdiği şey; televizyon karşısında ayaklarımızı uzatıp günün yorgunluğunu atmak. Bu istek kendi piyasasını çoktan yaratmış durumda. Evimizin baş köşesinde duran renkli kutu hiç olmadığı kadar akıllanmaya başladı. Bu furyanın rüzgârı hepimizin bildiği Apple markasını da etkiledi ve marka Apple TV’yi piyasaya sürdü. Apple, bu hamleyle akıllı televizyon dünyasını kökten değiştirmeyi amaçlıyor. Eğer markanın kullanıcısıysanız, iPhone telefonunuzu, Mac bilgisayarınızı, iPad tabletinizi hızlı bir biçimde televizyonunuza bağlayabilir, telefonunuzda izlediğiniz filmi, televizyonunuzda izlemeye devam edebilirsiniz. 

Aslında bir yayın platformu olan Apple TV üzerinden film kiralayabilir, popüler diğer uygulamalara rahatça ulaşabilirsiniz. Sadece bu yayın platformu üzerinden izleyebileceğiniz özel yayınlar da cabası. Ama belirli bir ücret karşılığında bu hizmete sahip olabileceğinizi belirtmemiz gerekli. 

Apple TV nasıl kullanılır?

apple tv

Her şeyden önce bu yayın platformunu kullanabilmek için kablolu ya da kablosuz bir internet bağlantınız olmalı. Daha sonra iTunes üzerinden kendi hesabınızı açmalısınız. Küçük bir kutu ve kumandadan oluşan Apple TV için bir adet HDMI kablonuz olmalı. Apple’ın bu sihirli televizyon kutusu ile televizyonunuz arasındaki bağlantıyı bu kablo sağlayacak.

Unutmayın HDMI kablonuz ne kadar kaliteli olursa görüntü kaliteniz o kadar iyi olacaktır. Inca HDMI Kablo ile gözlerinizi şenlendirecek görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz. 

Apple TV kumandasının özelikleri nelerdir?

  • Bluetooth ve kızılötesi vericisi
  • İvmeölçer ve üç eksenli jiroskop
  • Şarj için lightning konnektörü
  • Şarj edilebilir pil ve aylar süren şarj süresi
  • USB üzerinden ya da güç adaptörüyle şarj edebilme

apple tv

Kaliteli bir HMDI kablosu kadar önemli- daha doğrusu kablodan daha önemli- bir ayrıntı var. İyi bir televizyon Apple TV için olmazsa olmaz. Grunding 102 Ekran HD Smart LED TV, yüksek kalite bir seyir zevki sunarken sizin akıllı küçük kutunuzla oldukça uyumlu bir şekilde çalışacak.

Apple TV bağlantı özelikleri nelerdir?

apple tv

  • HDMI 2.0a
  • Ethernet
  • Bluetooth 5.0 wireless teknolojisi ve kızılötesi alıcısı
  • Sabit güç kaynağı
  • 64 bit mimariye sahip çip

Bonus 1: Apple TV ve oyun keyfi 

Çok güçlü bir işlemciye sahip olan bu minik kutu, iPad Pro işlemciye sahip ve birçok laptoptan daha iyi bir grafik işleme gücü var. Yani kendinize bir Apple TV hediye etmeniz demek aynı zamanda bir oyun konsolu hediye etmek anlamına geliyor. 

Bonus 2: Sesle kumanda edebilme

SIRI’yi tanımayan Apple kullanıcısı yoktur diye düşünüyoruz. Bu özellik, markanın bu ürününde de mevcut. Bu da televizyon kumandası aramaya bir son demek. Sesli komutla televizyonunuzda kanalı değiştirebilir, sesini açıp kapayabilir, sevdiğiniz sanatçının filmlerini listeleyebilirsiniz. Harika değil mi?

Televizyon dünyası gelecekte hiç tahmin edemediğimiz bir noktaya gelecek gibi görünüyor. Siz şimdilik Apple TV’nizin tadını çıkarın, geleceğe biraz daha zaman var. Arkanıza yaslanın ve SIRI’den her biri başyapıt olan filmleri listelemesini isteyin. Eğer SIRI bunu beceremezse, Mutlaka izlemeniz gereken 12 başyapıt film yazımıza bir göz atın.