ÜST
atkins diyeti

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Birçoğumuz için zaman zaman hem fiziksel görünüm hem de sağlıklı yaşam açısından kilo verme ihtiyacı doğabiliyor. Kilo vermek için başvurduğumuz ilk şey de genellikle diyet yapmak oluyor. Farklı diyet programları ile kilo vermek mümkün. Zayıflamak için yararlanılan diyetlerden biri de Atkins Diyeti.

Atkins Diyeti nedir diye soracak olursanız, uygulanışı da dahil olmak üzere, detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bir an önce zayıflamak istediğinizi biliyor ve hemen başlıyoruz…

Atkins Diyeti nedir?

atkins diyeti

Atkins Diyeti Dr. Robert Atkins tarafından 1960’lı yıllarda oluşturulan ve düşük karbonhidratlı yaşam tarzı ile uygulanan bir diyettir. Böylece dengeli kilo yönetimi sağlanır ve hızlı, etkili bir şekilde kilo vermek mümkün olur.

Bu diyetle amaçlanan; karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılması yöntemiyle vücudun yağ depolarını kullanmaya yöneltilmesi ve beyaz un, şeker, rafine karbonhidrat sınırlandırması ile kan şekeri dengesizliklerinin, kilo artışının, kalp damar hastalıklarının önlenmesidir. Düşük karbonhidratlı diyetlerin sağlığa faydalarını inceleyen Dr. Robert Atkins’in önerdiği diyet sayesinde, vücuda giren toplam karbonhidrat miktarının yanı sıra, tek öğünde alınan karbonhidrat da sınırlandırılmış olur.

Atkins Diyeti nasıl yapılır?

Atkins Diyeti’nin nasıl yapıldığını bu yazımızda sizlerle detaylı bir şekilde paylaşıyoruz fakat dilerseniz yazımızı okuduktan sonra bestseller olan Yeni Atkins Diyeti Yeni Bir Sen başlıklı kitabı da okuyabilirsiniz. Şimdi gelin, ayrıntılara beraber bakalım…

Atkins Diyeti’nde karbonhidrat tüketimini kısıtlarken protein ve yağ tüketimini artırmalısınız. Ancak bu diyet yüksek proteinli bir diyet anlamına gelmiyor. Karbonhidrat takibi yapmanız gerekirken, kalori hesabı ya da porsiyon kontrolü yapmanıza gerek yok. Bu diyette, tüketilen net karbonhidratın ne kadar olduğu önemlidir. Tüketeceğiniz besinin net karbonhidrat içeriğini hesaplayabilmeniz için toplam karbonhidrat değerinden lif değerini çıkartmalısınız.

Atkins Diyeti 4 aşamadan meydana gelir. Aşağıda paylaşacağımız bu 4 aşamadan ilk 3 aşamanın hangisi kilo verme hedefinize uygunsa onunla başlayabilirsiniz.

  • Aşama 1 – İndüksiyon

Bu aşama, neredeyse bütün karbonhidratların diyetten çıkarıldığı aşamadır. Tüketmeniz gereken net karbonhidrat 20 gramdır ve bunu sebzelerden almalısınız. Günlük kalori ihtiyacınızın %45-65’ini karbonhidratlardan almak yerine %10’unu karbonhidratlardan almalısınız. Günlük 12-15 gramlık net karbonhidratı kereviz, yeşil fasulye, brokoli, kuşkonmaz, salatalık ve biberden alabilirsiniz. Protein kaynağı olarak da her öğünde et, kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz ürünleri, peynir, yumurta gibi gıdaları tüketmelisiniz.

Yumurtanızı pişirerek tüketmeyi seviyorsanız Arçelik Yp 9944 Yumurta Pişirme Makinesi’nden yararlanabilirsiniz. Her gün 8 bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Herhangi bir yağ kısıtlaması yapmanıza gerek yoktur ancak makarnadan, ekmekten, şekerli unlu mamulden, tahıldan, kuru yemişten, alkolden uzak durmalısınız. Ne kadar kilo kaybettiğinizi gözeterek en az 2 hafta bu aşamada kalmaya özen göstermelisiniz.

  • Aşama 2 – Dengeleme

Günlük 12-15 gramlık net karbonhidratı sebzelerden almayı sürdürürken; kilo vermeye devam ediyorsanız; karbonhidrat içeriği yönünden zengin olan çilek, böğürtlen, tohum, kuru yemiş gibi besinleri diyetinize azar azar ekleyebilirsiniz. Bu aşamayı, hedeflediğiniz kiloya ulaşmanıza 4-5 kg kalıncaya kadar sürdürmelisiniz.

  • Aşama 3 – Koruma Öncesi

Bu aşama, besin çeşitliliğinin artmaya devam ettiği aşamadır. Diyetinize ekleyebileceğiniz gıdalar; tam tahıllar, meyveler ve nişastalı sebzelerdir. Kilo vermeye devam ediyorsanız diyetinize her hafta 10 gram karbonhidrat ekleyebilirsiniz. Bu aşamada kalma süreniz, hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar olmalıdır.

  • Aşama 4 – Hayat Boyu Koruma

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmayı başardıktan sonra yapmanız gereken, bu beslenme şeklini sürdürmektir.

Burada bahsettiklerimizi uygulamaya başlamadan önce diyetisyeninize mutlaka danışmalısınız.