ÜST
kozmetik

Bir kozmetik ürününün vegan olduğunu nasıl anlarsınız?

İster vegan olun ister vegan diyeti uygulayan birini tanıyor olun, bunun nasıl bir yaşam tarzı olduğunu, et, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta dahil olmak üzere hayvansal ürünlerin ve yan ürünlerin kullanılmadığını zaten biliyor olabilirsiniz. Peki, vegan güzellik ürünlerini duydunuz mu? Günümüzde makyaj, cilt bakımı, banyo ve vücut bakım ürünlerimizde gerçekten hayvansal maddeler kullanılıyor mu? Hayvanlardan elde edilen yağlar ve hayvan kaynaklı bileşenler ve yan ürünler, günlük güzellik ürünlerimizde hala yaygın olarak kullanılıyor ve bulunuyor. Bunun ortaya çıkarılmasından sonra birçok kozmetik şirketi hayvansal içerikli ürünler tedarik etmeyi veya üretmeyi reddediyor, böylece hayvan zulmü olmayan güvenli, kaliteli ve vegan bir kozmetik hattı oluşuyor.

Vegan kozmetik yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, hayvanlara ve gezegene karşı daha iyi ve etik seçimler yapmanıza yardımcı olmak için size hazırladığımız vegan güzellik başlangıç kılavuzunu okuyabilirsiniz.

Vegan güzellik nedir ve bir ürünün Vegan olması ne anlama geliyor?

kozmetik

“Vegan”, “Vegan Dostu” ve “%100 Vegan” kozmetik ürünleri, hayvansal içerik, hayvansal yan ürünler veya balmumu ve bal da dahil olmak üzere diğer hayvansal türevli bileşenler içermeyen güzellik ürünleri olarak tanımlanır. Peki vegan, vegan dostu ve %100 vegan olarak etiketlenen kozmetikler arasındaki fark nedir? Bunların hepsi aslında aynı anlama geliyor. Bu ürünler, hayvansal kaynaklı bileşenler veya yan ürünler içermezler.

Bazı vegan ürünler hayvanlar üzerinde test edilmiş olabilir ve bu da onları zulümden arındırmaz. Örneğin bazı markalar “%100 Vegan” şampuan serisi üretmekte ancak ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin vermektedir. Bu nedenle, bu şampuan hayvan bazlı bileşenler içermese ve teorik olarak “%100 Vegan” olsa da şirket ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine izin verdiği için zulümden muaf tutulamıyor.

Kozmetikte yaygın olarak hangi hayvansal maddeler kullanılır?

Kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan hayvansal içerikler arasında karmin, lanolin, keratin, kolajen, elastin, hayvan kaynaklı gliserin ve stearik asit, don yağı, inci, ipek, süt türevleri, salyangoz salgıları bulunabilir.

Bir markanın veya kozmetik ürününün aslında vegan olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Öncelikle vegan sertifikalı logo olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İçerik listesini okuyup bu listedeki herhangi bir hayvansal içerikten kaçınabilir veya içerik listesini kopyalayıp doublecheckvegan isimli websitesine yapıştırıp kontrol edebilirsiniz.

Web sitelerinde markanın SSS bölümüne bakabilir veya doğrudan şirkete sorabilirsiniz.

  • Balmumu: Balmumu, arılar tarafından kovanlarını inşa etmek için salgılanır. Bunu çıkarmak için işçiler kraliçe arının kanatlarını keser ve onu yapay olarak döller. Dudak kremi, dudak parlatıcısı, allık, göz kalemi gibi birçok kozmetik üründe bulunur.
  • Misk: Parfümler için dengeleyici bir madde olarak işlev gören misk, Afrika misk kedilerinin anal bezlerinden elde edilir.

  • Guanin: Balık pullarından elde edilir. Işıltılı bir parlaklık sağladığı için birçok şampuan, oje ve göz farında kullanılır. Bütün bunlar sayısız balığın hayatına mal olur. Rimellerde de vegan olmayan ürünlerin kullanılması sıklıkla rastlanan bir durum. Farmasi Dr.c.tuna Green Vegan Maskara ile vegan bir ürün kullanarak makyaj yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Lanolin: Nemlendirici etkisiyle bilinen koyun yününün keskin bir aletle kesildikten sonra elde edilen yağından elde edilir. Cilt kremleri, merhemler, güneş koruyucu losyonlar, tuvalet malzemeleri ve bazı ilaçlar gibi kozmetiklerde bulunur.

kozmetik

  • Keratin: Hayvanın boynuzlarından, tüylerinden, pençelerinden ve toynaklarından elde edilen bir proteindir. Şampuanlarda, saç kremlerinde, saç spreylerinde ve saç düzleştirici kremlerde bulunur. Dilerseniz banyonuza Eyüp Sabri Tuncer Doğal Macadamia Yağlı Şampuan ile vegan kozmetik dünyasına adım atabilirsiniz.
  • Sabunlar: Vücudunuzu temizleyeceğini düşündüğünüz şey, jelatin ve kazein gibi hayvan kalıntılarını içerir. Ancak vegan sabun yapan birçok marka var. Tek yapmanız gereken, kullandığınız ürünün vegan olup olmadığını öğrenmek için içerik listesine bakmak.
  • İnciler: Çoğu istiridye, çıkarıcıların istiridyeleri cerrahi olarak açma ve inciyi almaya zorlayan kültür sürecinden sağ çıkamaz.

Mükemmele ulaşmak mümkün değil ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışabiliriz. Hayvansal içerik maddeleri veya yan ürünleri, günlük hayatımızda tükettiğimiz pek çok üründe gizlenmeye devam ediyor, bu nedenle içeriklerini kontrol etmekte, bitki bazlı ve bitki kaynaklı kaynaklara güvenmekte fayda var.