ÜST

Chia Tohumunun Bilinmeyen Yararları

Chia tohumunun bu kadar ünlü olmasının arkasında bulunan en büyük özelliklerden bir tanesi ise her derde fayda sağlamasıdır. Bu ürünü sayesinde pek çok diyetlerin içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Genel olarak sabah kahvaltılarında ya da öğle yemeklerinde çok sık tercih edilir. Chia tohumunun 100 gramında yaklaşık olarak 17 gram kadar protein vardır. Böylelikle muhteşem bir protein kaynağıdır. yapılan araştırmalara göre Chia tohumu, cildin yaşlanma karşıtı belirtilerini azaltır ve düzenli kullanım sonucunda daha genç ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde düzenli bir şekilde kullanım sonucunda oldukça iyi bir etki yaratır. Vücuda yeteri kadar lif alındığı zaman zayıflamaya yardımcı olduğu söylenir. Chia tohumu lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Lif bakımından zengin olması sebebi ile bağırsak hareketlerini düzenlenmesine destek olur. Düzenli kullanım sonucunda kabızlık ve gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. 

İçerisinde bulunan omega 3 asitleri sayesinde beyni korur ve vücuttaki kanserli hücrelerin oluşmasına engel olur. Vücuttaki iyi kolesterolü arttırır iken, aynı zamanda kötü kolesterolün düşmesine destek olur. Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuda enerji verir ve sık bir şekilde acıkmanın önüne geçer. Günlük olarak tatlı ihtiyaçlarının azalmasına yardımcı olur. Böylelikle rahat bir şekilde kilo vermenize destek olur. Vücuttaki kan şekerini dengelenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda şeker hastalığının oluşmasının önüne geçer. Şeker hastalarının çok sık ve rahat bir şekilde kullanabileceği bir yapıda olan besindir. Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan Chia tohumu, vücuttaki kas gelişimi konusunda yardımcı olur. Günlük olarak düzenli kullanım sonucunda oluşabilecek olan kas kayıplarının ve kas erimesi gibi problemlerin önüne geçer. 

İçinde bulunan kalsiyum ve A vitamini sayesinde diş sağlığına da oldukça faydası bulunur. Dişlerin ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri düzenli kullanım sonucunda vücuda karşılar. Böylelikle günü daha sağlıklı bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. Genellikle hamile olan kişilerin kullanmasında oldukça faydalı olan besinlerin en başında gelir. İçinde bulunan omega 3 asitleri sayesinde bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olur. İçinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde vücuttaki sindirim sistemini düzenler. Dışkı yumuşatır ve dışkıya hacim katarak bağırsaklardan rahat bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Kalp ritmini düzenler ve kalp damar sağlığına yardımcı olan en önemli besinler arasındadır. Tiroit ve kan basıncı seviyelerini etkili bir şekilde düşürür. Magnezyum ve fosfor gibi mineralleri sayesinde kemik sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır.

Chia Tohumunun Besin ve Kalori Değerleri 

Chia tohumu genellikle lif, protein ve omega 3 asitleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve manganez gibi mineralleri içerisinde barındırır. Genel olarak lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekleyerek gün içerisinde tüketen kişilere tokluk hissi sağlar. Omega 3 asitleri kalpsağlığını olumlu yönde etkiler ve böylelikle sağlıklı bir şekilde diyet yapmanın en önemli parçaları arasındadır. Chia tohumu, B3 vitamini ya da niasin bakımından zengin bir besin kaynağıdır. B3 vitamini, vücuda enerji sağlarken aynı zamanda hücresel metabolizmayı desteklemeye yardımcı olur. Chia tohumu, aynı zamanda B1 vitamini ve tiamin içerir ve böylelikle karbonhidratların kolay bir şekilde enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. B1 vitamini sindirim sistemi açısından oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır. Bu vitaminler dışında aynı zamanda B2 vitamini ya da riboflavin içerir. Riboflavin, vücutta enerji üretimi konusunda önemli bir rol oynar ve hücrelerin fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Son zamanlarda genellikle Chia tohumunu pudingin içinde çok sık görürüz. Üç farklı şekilde de lezzetli bir şekilde tüketilebilir. Sıvının içerisinde bekletme, öğütme ve çiğ bir halde tüketme gibi değişik şekillerde tüketilir. Chia tohumunu bir sıvının içerisinde bekleterek tüketmek en bilinen yöntemlerden bir tanesidir. İnek sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü ve benzeri sütler ya da yoğurdun içerisinde bekleterek Chia tohumunun şişmesini ve sıvıyı içine çekmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bilinen en sık yöntemlerden bir tanesi ise çiğ bir şekilde tüketmek olur. Keten tohumu gibi Chia tohumunu salataların, tatlıların ya da yemeklerin içine serperek tüketim sağlayabilirsiniz. 

Sıvının içinde bekletmenize gerek kalmadan smoothie yaparken içerisine ekleyebilirsiniz. Son yöntemlerden bir tanesi ise Chia tohumuna blenderdan geçirerek toz bir halde tüketim sağlayabilirsiniz. Böylelikle tatlıların içerisine rahatlıkla konulabilir. Chia tohumu ile çay yapılır, yemeklerin üzerine serpilir, salatalara tat katar ve smoothie yaparken üzerine koyarak afiyetle tüketim sağlayabilirsiniz. Chia tohumunu et yemeklerinin üzerine serperek de tercih edebilirsiniz. Ekmek yaparken ekmek hamurunun içerisine de ilave edebilirsiniz. Genellikle protein açısından yoğun olan çorbaların üzerine eklenerek doyurucu ve besleyici bir şekilde tüketim sağlanabilir. 

Doğada bulunan bitkiler, insan sağlığı açısından her zaman önemli bir yere sahiptir. Bitkilerin çiçeklerinden, kökünden, tohumlarından ve yapraklarından faydalanırız. Beslenme alışkanlıklarının yanında sağlıklı bir şekilde beslenmek ve sağlıklı olan besinlere yer vermek için, diyet listelerinde Chia tohumu tercih edilebilir. Chia tohumu genellikle zayıflama sürecinde olan kişiler tarafından çok sık tercih edilir. Sağlıklı atıştırmalıkların arasında en favori bir besin kaynağıdır. Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemine daha sağlıklı bir hale getirir ve zayıflamaya destek olur. Böylelikle bir çok diyetisyen tarafından ara öğünlerde tüketilmesi gereken en önemli besin kaynakları arasındadır.

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Chia tohumu, bir sıvının içerisinde kolaylıkla şişebilen ve sıvı bir kıvamına gelen bir tohum çeşididir. İçinde pekçok vitamin olduğu gibi antioksidan ve protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Durum böyle olunca küçük görünen tohumları tükettiğiniz zaman uzun süre boyunca kendini aç hissetmeden tok olursunuz. Sahip olduğu faydaları sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kan şekerini dengede tutar. Böylelikle zayıflama konusunda oldukça destekleyici bir besin kaynağıdır. Son zamanlarda diyet listelerinde çok sık tercih edilen bir besindir. Hem kas gelişimine destek olur hem de sporcuların en çok tercih ettiği gıdalar arasındadır. Tok tutması sayesinde kan şekerini dengeler ve diyet yapan herkesin en iyi dostudur. Salatalardan çorbalara, tatlılardan ekmeklere kadar Chia tohumları tercih edili

Chia tohumu bir sıvının içerisinde şişer ve hacmini on kat arttırır. Chia tohumunu ıslatmak için su, süt ve yoğurt gibi sıvılar kullanılır. Jöle kıvamına benzer bir hale gelir. Pişirilmeden kullanılması besin değerleri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Genellikle kahvaltılarda ve salatalarda çok sık tercih edilir. Bunlar dışında farklı şekillerde de hazırlanarak tüketimi sağlanır. Günlük olarak vücudun vitamin ve mineral açısından ihtiyacı olan Chia tohumunu yeteri kadar tüketmek gerekir. Faydaları yüksek olsa bile uygun miktarda tüketmeye dikkat etmek gerekir. Hamile kadınların Chia tohumunu tüketmesi doktorlar tarafından çok fazla önerilmez. Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar ve şeker hastalarının kullandığı ilaçlar ile beraber tüketildiği zaman yan etkileri meydana çıkar. Alerjik bir besin olduğu için alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekir. 

Diyet yapan kişilerin ve diyetisyenlerin vazgeçilmez besinleri arasında bulunan Chia tohumu, diyet listelerinin vazgeçilmez gıdaları arasında bulunur. Chia tohumu, pekçok diyet yemeklerine eşlik ederek kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Hepsiburada üzerinden Chia tohum çeşitlerini inceleyebilir, aynı zamanda hızlı ve güvenilir bir şekilde Hepsiburada üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Hepsiburada’nın efsane cuma ve efsane kasım indirim fırsatlarından faydalanarak istediğiniz her çeşitte bulunan Chia tohumlarına hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.