ÜST
cildinize uygun pudrayı

Cildinize uygun pudrayı nasıl seçmelisiniz?

Doğal görünümlü, doğru bir makyaj uygulaması için cildinize uygun pudrayı seçmek kritik önem taşır. Bu yazımızda pudra alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve cildinize uygun pudrayı seçmenizi kolaylaştıracak ipuçlarını derledik.

Seçeceğinizi makyaj malzemesinin kalitesi hem makyajlıyken nasıl göründüğünüzü hem de cilt sağlığınız doğrudan etkiler. Bu nedenle makyaj malzemesi söz konusu olduğunda içeriği en temiz ürünlere yönelmelisiniz ki genellikle bu ürünler yükte hafif pahada ağır ürünler grubundadır.

Cildinize uygun pudrayı alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta pudrayı cilt tipinize göre seçmenizdir. Eğer pudrayı cilt tipinize göre seçemezseniz makyaj sonrasında cildinizde bolca kalıntı görebilirsiniz. Oysa uygun bir pudra ile cildiniz doğal ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşacaktır.

Pudranın cildinize uygun olduğunu nasıl anlarsınız?

cildinize uygun pudrayı

Alacağınız pudranın cilt renginize uygun olup olmadığını anlamanın en pratik yolu pudrayı boynunuzda denemektir. Eğer uyum yakalanıyorsa o pudra cildiniz için doğru seçimdir. Ya da eğer beraber kullanmayı planlıyorsanız fondöteniniz ile aynı tonlarda bir pudrayı seçebilirsiniz. Benzer tonlarda oldukları için cildinizde tamamlayıcı bir etki oluşturacaklardır. Ancak her şekilde yaz ile birlikte bronzlaşacağınız için pudra ve fondöten seçimlerinde yaz kış farkını dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

Bunun dışında kuru cilt tipine sahip kişiler pudrayı sadece T bölgesine ve göz altlarına sürmelidir. Yağlı cilt tipine sahip olanlar ise uygulama sırasında daha fazla pudra kullanabilir. Eğer kuru bir cildiniz var ancak pudrayı tüm yüzünüze uygulamak istiyorsanız uygulama öncesinde nemlendirici krem sürmek cildinizin kurumasının önüne geçecektir.

Pudrayı ihtiyacınıza göre seçmekte fayda var

Cildinize uygun pudrayı seçerken ihtiyaçlarınızı da göz önüne almalısınız. Piyasada farklı amaçlar için kullanılan üç çeşit pudra vardır: Toz pudra, kompakt pudra ve transparan pudra.

Pudra çeşitleri arasında karar verirken pudradan beklentiniz konusunda net olmakta fayda var. Eğer pudrayı makyajı sabitlemek ve matlaştırmak için kullanacaksanız transparan bir pudra almalısınız. Biz sizin için Inglot Transparan Pudrayı seçtik. Uzun süre kalıcı ve mat görünümüyle Inglot pudra, ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Toz pudra ise makyajın kalıcılığını artırmak ve cildinin porselen gibi bir görünüme kavuşmasını isteyenler için doğru tercih olacaktır. Toz pudra, pudrayı kapatıcı ile kullanmak isteyenler için de ideal seçimdir. Pudra mutlaka fondöten ve kapatıcı uygulamasının ardından sürülmelidir. Ancak kullanacağınız pudrada fondöten özelliği varsa makyaj için kullandığınız astarın ardından direkt uygulayabilirsiniz.

Toz pudranın kapatıcı özelliğini artırmak istiyorsanız sünger ile uygulamayı tercih etmeli, yüzünüzü pudraladıktan sonra boynunuzu da pudralamayı atlamamalısınız. Böylece cildinizin pürüzsüz görünümü daha dengeli olacaktır.

Toz pudra almak isterseniz bolca marka ve ürün ile karşılaşmanız ve kafanızın karışması olasıdır. Karma, yağlı ve akneye yatkın ciltler için özel olarak geliştirilmiş Vichy Dermablend Toz Pudra cildiniz porselen pürüzsüzlüğüne kavuştururken cilt sağlığınızı da korur.

Pudra çeşitlerinin üçüncüsü; kompakt pudra aynı zamanda en fazla tercih edilen pudradır. Kompakt pudra özellikle fondöten kullanmayı tercih etmeyen, pudrayı tek başına kullanmak isteyenler için idealdir. Kullanımı pratiktir, ciltte kalıp gibi durmaz, ayrıca doğal bitişli olmasına rağmen kusurları da gizleyen bir yapısı vardır.

Kompakt pudrayı cildinize sünger ile dağıtmakta fayda var. Sünger kullanırsanız pudra cildinizde daha doğal görünecektir. Eğer fırça ile uygulayacaksınız fırçayı sallayıp fazlalıklar döküldükten sonra uygulamalısınız.

Kompakt pudra denince L’oreal Paris True Match Pudra doğal görünümü ve aynı zamanda kapatıcı özelliği ile öne çıkan ve en fazla satılan pudra olarak öne çıkıyor. Her yaşa ve cilt tipine uygun bu pudrayı keyifle kullanacaksınız.