ÜST

Çocuklar İçin İnternette Vakit Geçirmek Zararlı Mıdır?

Günümüzde hemen hemen her evde internet bağlantısı bulunuyor. Alışveriş, eğlence, eğitim, sosyalleşme gibi farklı kategorilerde ihtiyaç duyulan online alanlar çocukların da ilgisini çekiyor. Ders çalışmak, eğitici oyunlar oynamak, öğretici videolar izlemek için internet kullanımı faydalıdır. Bu nedenle çocukların tamamen internetten uzak tutulmaması gerekir. Çocukların internet kullanımından zarar görmemesi için anne babaların dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiğinde çocuğun daha verimli şekilde internet kullanması sağlanır. 

İnternetin Çocuklar için Zararları Nelerdir

Gelişen teknoloji ve akıllı cihazlar internet kullanımını daha da cazip hale getiriyor. Yetişkinler gibi çocuklar da ellerinde bulunan cihazlardan internete kolaylıkla erişiyor. Akıllı telefon, akıllı saat, tablet ya da bilgisayarlardan ulaştıkları internet üzerindeki sitelerde vakit geçirmek çocukların son derece ilgisini çekiyor. Geçirilen vaktin uzun olması beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. Gününün büyük kısmını internet üzerinde geçiren çocuklar gerçek hayata adapte olmakta zorlanıyor. Özellikle okul öncesi dönemde sürekli evde olunan zamanlarda yoğun internet kullanımı çocukların hem fiziksel hem zihinsel olarak gelişimlerini olumsuz etkiliyor. 

Hareketsiz Bir Hayat ve Vücuda Etkileri

İnternet üzerinde yoğun vakit geçiren çocuklar daha az hareket eder. Bunun sonucu olarak bedensel gelişimlerinde duraklama olur. Çocuğun metabolizma hızına göre zamanla kilo alma ve aldığı kiloları verememe durumu ortaya çıkar. İlkokul dönemlerinde çocukları çok fazla etkilemeyen bu durum ergenlik ile birlikte rahatsız eder. Özgüven eksikliği, içine kapanma, dış görünümünü  beğenmemeye bağlı psikolojik sorunlar ortaya çıkar. Çocuklar bu sorunlarla başa çıkmak ve kilo vermek için özel tedavi yada beslenme programları uygulamak zorunda kalabilir. 

Göz Sağlığı ve Görme Bozuklukları

Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi internete erişmek için kullanılan cihazlar göz sağlığını olumsuz etkiler. Uzun süre parlak bir ekrana bakmak, bu ekrandaki yazıları okuyup renklere odaklanmak gözlerin yorulmasına neden olur. Her gün saatlerce cihaz başında bulunan çocuklarda bu sebeple görme sorunları ortaya çıkar. Ekran etkilerini hafifletmek için kullanılan koruyucular yada gözlükler kısa süreli kullanımlarda etkili olur. Uzun süreli kullanımlarda bu koruyucular da etkisiz kalır. 

Gerçek Hayata Adaptasyon Zorluğu

İnternetin düzenli olarak uzun süreli kullanımı çocuklarda hayali bir dünya yaratmaya neden olur. Çocuk her gün izlediği videolar ve oynadığı internet oyunları ile kendisine bir dünya kurar. Kendi internet dünyasında fazla vakit geçiren çocuklar gerçek hayatta başka herhangi bir aktiviteye katılmaz. Bu sebeple yaşıtları ile iletişim kurmak yada oyun oynamakta zorlanırlar. Ayrıca bilinçsiz internet kullanımı şizofreni ve otizme yatkın olan çocukları da olumsuz etkiler. Bu tür sağlık sorunlarına yatkınlığı olan çocukların çok kısa süreli ebeveyn kontrolünde internet kullanmaları önerilir.

Zararlı Oyunlar Oynamak

İnternet üzerinde çocuklar için farklı çok sayıda oyun bulunur. Bu oyunların bazıları çocukların gelişimleri ve eğitimlerini destekler. Bazıları ise onların zararlı alışkanlıklar edinmesine neden olur. Sevimli ve masum karakterler üzerinden hazırlanan bu zararlı oyunlar çocukları şiddete yönlendirir. Oyunların bazıları bunu doğrudan yaparken bazıları bilinçaltına işlenmesi ile yapar. Oyunlar konusunda anne babaların her zaman dikkatli olması çocuklarını kontrol etmesi gerekir.

Sosyal Medyada Farklı Kişilerle Tanışmak

İnternetin en büyük zararlarından birisi de sosyal medyayı yanlış kullanmak… Hem çocuklar hem yetişkinler için zararlı olan bu durumda kişiler tanımadıkları insanlara güvenerek zarara uğrar. Kendisini olduğundan farklı gösteren kötü niyetli kişiler hem çocukları hem yetişkinleri kandırabilir. Bunu önlemek için çocukların sosyal medya kullanımı mutlaka sınırlı olmalı.

İnternetin Çocuklar için Faydaları

İnternet bilinçli kullanıldığında çocukların gelişimleri ve öğrenimleri için oldukça faydalıdır. Çocukların interneti verimli kullanması için mutlaka süre sınırlaması olması gerekir. Yaşlarına ve internette yaptıkları aktivitelere göre bu süreler ebeveynler tarafından belirlenir. Çocuklar bu süreleri aşmadan kendilerini geliştirmek ve eğlendirmek için internet kullanabilir

Görsel ve İşitsel Veriler ile Öğrenme Kolaylığı

Eğitici oyunlar, videolar ve aktiviteler çocukların konuları daha kolay kavramasını sağlar. Görsel ve işitsel olarak desteklenen bu aktivite ve oyunlarla verilen bilgiler daha kalıcıdır. Çocuklar bilgilere ihtiyaç duyduklarında görseller yada şarkılar ile bilgileri hatırlayıp kullanır. Öğrencilerin konu tekrarları yapmaları için hazırlanan siteler ve uygulamalardan bu tür kaynaklara ulaşabilirsiniz. 

Özel Yetenekleri Belirlemek ve Geliştirmekte İnternetin Faydası

Her bireyin kendine özgü yetenekleri vardır. Çocuklar daha yaşları küçük olduğundan yeteneklerinin tam olarak farkına varamaz. Var olan yeteneklerinin ortaya çıkmasında internet oyunları ve uygulamalarının etkisi büyüktür. Örneğin müzik kulağı çok iyi olan bir çocuk bunu kendine kendine keşfedemez. Müzikler ve notalar ile ilgili oyun yada aktivitelerdeki başarıları bu yeteneğini ortaya çıkarır. Ortaya çıkan yeteneklerin gelişmesi için de yine internetteki siteler ve uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Hayal Gücünün Gelişmesine Yardımcı Olur

İnternet üzerinde oynanan oyunlar ve yapılan aktiviteler çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olur. Oyunlarda başarılı olmak için farklı stratejiler üreten çocuklar bu sayede düşünce güçlerini de geliştirir. Ek olarak oyun ve aktiviteler göz-el koordinasyonu gelişimine katkı sağlar. Küçük yaşlarda göz-el koordinasyonunun gelişmesi ilerleyen dönemlerde çocukların başarılarını olumlu yönde etkiler.

Çocuklar için Güvenli İnternet Kullanımı Nasıl Sağlanır

Çocukların internette zarar görmeden vakit geçirmeleri için ebeveynlerinin çok dikkatli olması gerekir. Okul öncesi dönemde henüz okuma yazma bilmeyen çocukların internette vakit geçirmeleri ailelerine bağlıdır. Bu durumda çocuğunuza günlük belli dakikalarda internet kullanım hakkı verin. Bu süre içinde çocuğunuzun gireceği yerleri, izleyeceklerini ve yapacaklarını siz belirleyin. Okul öncesi dönemde eğitici ve öğretici şarkılar ya da çizgi filmler izlemesini sağlayın. 

İlkokul çağında okuma yazma bilen çocuklar internet kullanımı konusunda aileye bağlı kalmak istemez. Okuma yazma bildikleri için istedikleri sitelere yada oyunlara ulaşan çocuklara katı kurallar koymayın. Bunun yerine internette zararlı olan oyunlar ve sitelerden bahsedin. Çocuğunuzu bu konuda uyarın. Bir oyun ya da sitenin güvenliğinden şüphelenirse sizden yardım almasını önerin. Böylece çocuğunuz internette geçirdiği vakti nasıl değerlendirdiğini sizinle korkmadan paylaşır. Daha verimli bir internet kullanımı için ilkokul döneminde ders tekrarları, projeler yada sınıfına göre eğitici oyunlar oynamak mümkün.

Ortaokul ve lise çağına gelmiş olan çocukların internet kullanımlarını kontrol etmek daha zordur. Kendilerine özel bir alanları olan bu çocuklar genel olarak ebeveynler ile bunları paylaşmak istemez. Çocuğunuza bu dönemde baskı yapmak yerine daha anlayışlı olun. Sizinle paylaşmak istemedikleri hakkında üzerine gitmeyin. Bu dönemde internet kullanım süresi de diğer dönemlere göre daha yüksektir. Bu normal bir durumdur. Anne babalar olarak çocuğunuza belli etmeden internet üzerinde neler yaptığı konusunda bilgilere ulaşmaya çalışın.

Çocuğunuzun internetin zararlı yönlerinden en az şekilde etkilenmesi için çocuklara özel programlar kullanabilirsiniz. Bazı internet siteleri yada sosyal medya uygulamalarının çocuklar için özel koruma programları vardır. Bu programlar sayesinde çocuğunuz kendi yaşına uygun güvenli içeriklere ulaşır. Bunların dışında zararlı oyun ve uygulamalara erişim kısıtlı olur. Çocuğunuzun ilk internet kullanmaya başlamasından itibaren bu tür önlemler alabilirsiniz. Böylece hem çocuğunuz internette daha verimli vakit geçirir.