ÜST
çocuklu evi güvenli

Çocuklu evi güvenli hale getirmenin ipuçları

Her ebeveyn evin çocuklar için güvenli bir sığınak olmasını ister. Ne yazık ki her yıl binlerce çocuk ev kazalarında yaralanıyor. Biraz dikkatle, evde yaşanacak kazaların önüne geçilebilir. Evinizi çocuk dostu bir alana dönüştürmek, tercih ettiğiniz dekorasyondan ve stilinizden fedakârlık etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Çocuk dostu dekorasyon ve ev teknolojisi hakkında faydalı bilgiler de dahil olmak üzere, çocuklu evi güvenli hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarımıza göz atın ve hem emniyetli hem de şık bir alanı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

Yuvarlak Mobilyalar

çocuklu evi güvenli

Keskin kenarlı mobilyalar nedeniyle gerçekleşen kazaları engellemek için yumuşak ve yuvarlak kenarlı mobilyalar seçin. Keskin kenarlı sehpalar, kanepeler ve masalardan uzak durun. Evinizde zaten keskin kenarları olan mobilyalarınız varsa, olası aksilikleri engellemek için kenar koruyucuları kullanın.

Halılar

Çoğu halı ve kilim yere bir şeyler dökülse de dökülmese de altlarında kaydırmaz yoksa kaymaya meyillidir. Halılarınızın tabanının kaydırmaz özellikle olduğundan veya kiliminiz varsa altına ekstra halı kaydırmaz serdiğinizden emin olun. Böylece çocuklarınız diledikleri gibi hareket edecekleri daha rahat bir alana sahip olacaklar.

Havuz güvenliği

Eğer evde havuz varsa ebeveynler için havuzun etrafındaki gözetim küçük çocuklar varken çok önemlidir. Ancak, özellikle aile bu alanı kullanmadığında, havuzu 7/24 gözetlemek imkansızdır. Neyse ki havuz alarmları, birisi düştüğünde sizi uyarabilir ve bu da sonunda çocuğunuzu ciddi yaralanmalardan kurtarabilir.

Depolama alanı

Çocuklu evi güvenli hale getirmenin bir diğer önemli noktası depolama alanlarıdır. Çocuklarınızın kullanabileceği veya almak isteyeceği nesneler için güvenlik kilidine sahip depolama alanları gerekir. Bu tür nesneleri nerede ve nasıl saklayabileceğinizi düşünün ve tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Bebek kapıları

Bebek kapıları, çocuk güvenliği konusunda her zaman temel bir unsur olmuştur. Merdivenlerinizin başına ve altına bir kapı takarak çocuğunuzu olası düşmelerden koruyabilirsiniz.

Güvenlik kameraları

Aynı anda sadece bir yerde olabilirsiniz. Bununla birlikte, ev otomasyonu, yanlarında olmasanız bile çocuklarınızı kontrol etmeyi mümkün kılar. Çocuklarınızın oyun odası veya yatak odası gibi yaşam alanlarını görebilmek için evinize güvenlik kameraları kurun. Örneğin Xiaomi Mi 360° 1080P Dönebilen Gece Görüşlü Ip Kamera ile istediğiniz an bebek odasını kontrol edebilirsiniz.

Kilitler ve kapaklar

Kilitler, bir ebeveynin evde alabileceği en yaygın güvenlik önlemlerinden biridir. Evde çocuklar varsa, tuvaletlerden yüksek dolaplara ve pencerelere kadar kilit kullanmak oldukça önemlidir.

çocuklu evi güvenli

Ek olarak, çocuklar için evin çevresinde en erişilebilir tehlikelerden biri olduklarından, prizler her zaman priz koruma kapakları ile kapatılmalıdır. Dilerseniz Ketbox Çocuk Bebek Çekmece Dolap Beyaz Eşya Güvenlik Emniyet Kilidinden yardım alabilirsiniz.

Genel ipuçları

çocuklu evi güvenli

 • Çocuğunuzun bakış açısından evinizdeki tehlikeleri araştırın. Ellerinizin ve dizlerinizin üzerine çökün ve etrafınıza bakın. Bir çocuğa neyin cazip gelebileceğini düşünün.
 • Kullanılmayan tüm elektrik prizlerinde fiş koruyucuları kullanın. Elektrikli aletleri kullanmadığınız zamanlarda fişten çekin.
 • Halıların altından elektrik kablolarının geçmediğinden emin olun.
 • Odalarda boğulma tehlikesi oluşturabilecek küçük oyuncakları, plastik torbaları, balonları ve diğer eşyaları ortadan kaldırın.
 • Tüm kibritleri ve çakmakları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 • Pencerelerin fazla açılmaması için pencere durdurucuları kullanın.
 • Kullanılmadığı zamanlarda kovaları boşaltın ve ters çevirin. Bir cm su bile küçük çocuklar için boğulma riski oluşturabilir.
 • Bodrum ve tüm uyku alanlarının dışına da dahil olmak üzere evinizin her katına duman alarmları kurun.
 • Duman alarmlarını aylık olarak test edin ve pilleri yılda bir kez veya alarm öttüğünde değiştirin.
 • Duman alarmlarını kısa süreliğine de olsa devre dışı bırakmayın.
 • Tekerlekli bebek yürüteci kullanmayın. Bu tür bir yürüteç, özellikle merdiven varsa merdivenlerin yakınında tehlikeli olabilir.
 • Bir oyun parkı kullanıyorsanız, kenarlarının güvenlik riski oluşturmadığından emin olun.