ÜST

Dermokozmetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt bakımına meraklı kullanıcıların hayatına jet hızıyla giren dermokozmetikler, gitgide yaygınlaşsa da, büyük bir soru işaretini de hala üzerinde taşıyor. Kozmetik mi, dermotolojik bakım ürünü mü? Dermokozmetik ürünlerin kozmetiklerden farkı pek fazla bilinmiyor. Buna rağmen kullanıcılar, büyük bir akım oluşturan dermokozmetiğin rüzgarında adeta sürükleniyor. Peki, dermokozmetik ürünleri yakından tanımak ister misiniz? Bakıma bilinç katacak dermokozmetik bilgileri sizlerle…

https://www.pexels.com/photo/person-pouring-plastic-tube-bottle-1029896/

Cilt tedavilerine yardımcı olan ve cilt bakımı sağlayan ürünlere dermokozmetik deniyor.

Cilt Bakımında Yeni Trend: Dermokozmetik

Dermatoloji ve kozmetik kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan dermokozmetik, Avrupa’dan dilimize geçen bir kelime. Cilt problemlerinin hafifletilmesi, cilt bakımı sorunlarının telafisi ve cilt koruması için tercih edilen dermokozmetikler, saç ve vücut ürünlerini de kapsıyor. Avrupa ülkelerinde de “dermocosmetic” terimi yaygın olarak kullanılırken Amerika’da bu ürünler, “Cosmoceutics  ya da Cosmoceutical” terimi ile anılıyor. Dermokozmetik markalar; krem, losyon, serum, tonik, jel, köpük, şampuan, pudra, maske gibi farklı cilt bakım malzemeleri üretebiliyor. Ürünler, kozmetik ruhsatı ile piyasaya sürülüyor ve denetlenmesi gerçekleştiriliyor.

Kozmetik mi, Dermokozmetik mi? 

Kozmetik ürünlerin, direkt tedavi edici değil, tedaviye destek veya semptom hafifletici olarak etki göstermesi bekleniyor. İki ürün grubu da aynı yönetmeliklere bağlı olduğundan ne kozmetik ne de dermokozmetik ürünlerden direkt tedavi beklentisinde bulunmamalısınız. Kullanıcılar gibi cilt bakımı uzmanları, hekimler ve eczacılar da dermokozmetik ürün kategorisini ayırıyor. Günlük hayatta cilde uyumlu, testlerden geçen, klinik olarak onay alan ve sorunlu ciltler için hassas bakım vadeden markalar bu kategoride sınıflandırılıyor. Farklı cilt tipleri, cilt sorunları için çeşit çeşit ürün ve seri bulunduran dermokozmetikler, ürünlerin hedeflerinde daha küçük bir grubu ve net bir sorunu ele aldığı için kozmetiklerden ayrılıyor. Kozmetik ürünlerde yaşa bağlı ve cilt tipine göre birkaç çeşit bulunurken dermokozmetik markalar cildin belirgin sorunlarının çözümüne destek olan birçok farklı seri geliştiriyor. Alerjen ve toksik içerik açısından da kozmetiklerden daha temiz olduğuna inanılan dermokozmetikler seçilirken yine de içerik kontrolü yapılması tavsiye ediliyor. Dermokozmetiklerde daha az koruyucu, parfüm ve boya bulunduğu düşünülüyor. Doğal veya daha hafif kimyasallarla tamamlandığına inanılan dermokozmetiklerin fiyatları da kozmetiklerin yanında daha yüksek olabiliyor. Son olarak dermokozmetik ürünler; cildin dermis tabakasını, yani ikinci derin katmanını hedef alarak onarıma yardımcı oluyor. Kozmetiklerin birçoğu epidermise, yani birinci tabakaya etki edebiliyor. Bu nedenle yara izlerinin onarımı, güneş lekelerinin açılması, yağlı cilt tedavisi gibi süreçlerde dermokozmetik ürün kullanımı tedaviyi destekleyebiliyor.

Kozmetiklere Şans Vermeyi Unutmayın

Kozmetik veya dermokozmetik ürünler arasından seçim yaparken kozmetik ürünlerin de dermatolojik testlerden aldığı onayla piyasaya sürüldüğünü hatırlamalısınız. Elbette bazı ürünlerin içerikleri daha az toksik olabiliyor, ancak bu dermokozmetik etiketinden ziyade içerik etiketine bakmakla anlaşılıyor. Kozmetik markalarda doğal içerikli, temiz ürünler bulunabiliyor. Benzer şekilde, dermokozmetik bir markanın ürünü kimi zaman kimyasal içeriklerle zenginleşebiliyor. Seçim yaparken cildinizin ihtiyaçlarını da önemsemelisiniz. Çok hassas bir cildiniz yoksa teninizin tolere edebileceği bazı doğal yağlar, cilt tipiniz yağlıysa gözeneklerinizin tıkanmasına neden olabiliyor. Diğer bir deyişle, doğal olan her içerik her cilt için ideal anlamına gelmiyor. Dermatologların gözetiminde hazırlanan dermokozmetik ürünlerin yanında, kozmetik üretimlerinde de markalar dematologların bilgilerinden faydalanabiliyor. Sonuç olarak, dermokozmetikleri bir adım önde değerlendirseniz de, kozmetik ürünlere ve etiketlere bakarak bir şans daha vermeyi ihmal etmemelisiniz. Hem kozmetik hem de dermokozmetik ürünlerin dermatolojik onay alarak, denetimlerden geçerek markalarının güvencesi ile kullanıcılara sunulduğunu bilmelisiniz.

Dermotolojik ürünlerin çeşitliliği kafanızı karıştırmasın, cilt sorununuza ve üründen beklentilerinize odaklanın.

Dermokozmetik Ürün Seçerken Kafanız Karışmasın

Soruna odaklı ürün sunması ile avantaj kazanan dermokozmetik markalar, seçimde zorlanan müşterileri de beraberinde getiriyor. Çok fazla seri ve ürün bulunduran dermokozmetik markalar arasında seçim yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Öncelikle cildinizdeki hassasiyetleri ve sorunları dikkate almalısınız. Örneğin; kuru bir cildiniz varsa markaların kuru ciltler için üretilen serilerini incelemeli ve vaatler üzerinden ve ürünler arasından ilk elemeyi yapmalısınız. Markanın daha önce kullandığınız bir ürünü varsa ve memnun kaldıysanız bu güvenle seçiminizi o markadan yana kullanabilirsiniz. Elbette dermokozmetiklerin fiyatları da seçim için kıstas oluşturuyor. Fiyat-performans dengesini en iyi karşılayan ürünleri de not alarak seçiminizi daraltabilirsiniz. Eğer üründen ekstra bir beklentiniz varsa son adımda bu beklentileri eleme aracı olarak kullanmalısınız. Örneğin; yoğun bir yüz nemlendiricisi ararken ekstra güneş koruması da tercihinizi yönlendirebiliyor. Ürünlerin içeriklerini inceleyerek, varsa alerjiniz olan maddelerin bulunup bulunmadığını kontrol ederek son adımda siparişinizi verebilirsiniz.

Dermokozmetik Makyaj ile Bakımı Tamamlayın

Yalnız cilt bakımı değil; makyajda, vücut ve saç bakımında da dermokozmetik ürünler dikkat çekiyor. Birçok dermokozmetik marka, renkli bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri üreterek koleksiyonlarını genişletiyor. Özellikle mineral pudralar, BB kremler, renkli nemlendiriciler, renkli güneş kremleri birçok dermokozmetik markanın ürün yelpazesinde yer alıyor. Saç bakım ürünlerinde ise şampuanlar, şekillendiriciler, maskeler dermokozmetik olarak sınıflandırılabiliyor. Siz de güvendiğiniz dermokozmetik markaların makyaj, vücut ve saç bakım ürünlerini deneyebilir, cilt bakımınızı özenli görünüm ile tamamlayabilirsiniz. Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırırken, cilt tedavisini desteklemeyi sürdüren renkli dermokozmetiklerle iyi görünürken cilt bakımına da devam edebilirsiniz. Elbette düzenli bakımın ve makyajın yanı sıra dört mevsim cildinizi güneşin zararlı ışınlarından da korumalısınız. Siz de dermokozmetik ürünler için tercihinizi Hepsiburada’nın geniş ürün yelpazesi içinden yapabilirsiniz. Ürünleri hemen inceleyin ve alışverişe başlayın.