ÜST
dudak bakımı

Dudak Bakımı için 10 Etkili Yöntem

Dudaklar hassas bir yapıya sahipler ve kadın-erkek fark etmeksizin düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle kış ayları geldiğinde dudaklarda kuruma, çatlama gibi problemlerle karşılaşma olasılığı artıyor; dolayısıyla dudak bakımı daha da önem kazanıyor.

Siz de dudak konusunda hassassanız ve dudaklarınıza gereken özeni göstermek istiyorsanız yazımızı okuyarak dudak bakımı için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hemen başlamaya ne dersiniz?

1.Dudaklarınıza peeling yapın

dudak bakımı

Peeling dudak bakımı için en etkili yöntemlerdendir ve yapacağınız diğer bakımların temelini oluşturur. Dudakları ölü derilerden arındırmaya yarayan dudak peeling’i dudaklarınıza süreceğiniz nemlendiricilerin etkili olmasını da sağlayacaktır.

Peeling yaparken dudaklarınıza nazik davranmanız, onlara zarar vermemeniz açısından önemlidir. Dudak peeling’i yapabilmek için yumuşak ve nemli bir diş fırçasından destek alabilir, dairesel hareketlerle nazikçe ölü ve kurumuş deriyi dudaklarınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Dilerseniz dudaklarınıza peeling tarifleri uygulayabilir ya da satışa sunulan dudak peeling’lerinden yararlanabilirsiniz. Böylece dudaklarınız çok daha yumuşak olacak ve canlı görüneceklerdir.

Farmasi Dr C. Tuna Dudak Peeling’i + Dudak Bakım Balım’ı denemenizi öneririz.

2.Dudaklarınızı nemlendirin

Dudaklarınızın yenilenip tazelenmeleri için onları düzenli olarak nemlendirmeniz önemlidir. Peeling sonrası ve gece yatmadan da dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın!

Arifoğlu Organik Sertifikalı 2’li Set Nemlendirici ve Onarıcı Dudak Balımı’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

3.Dudaklarınıza maske uygulayın

dudak bakımı

Dudak maskesi uygulamak da dudaklarınız için faydalı olacaktır. Dudaklarınızdaki nemi hapsetmek için dudak maskelerinden yararlanabilirsiniz. Makyaj sonrası ve yatarken uygulayacağınız dudak maskesi de dudaklarınızın yenilenmelerine katkıda bulunacaktır.

Özellikle, silindiği ve temizlemeye gerek olmadığı düşünülen ruj kalıntıları dudakların hava almasını önler; bu nedenle rujlar her ne kadar silinmiş görünseler de, dudaklarda kalıntı bırakmamaları için temizlenmelidirler.

4.Dudak bakım ürünlerinden yararlanın

Dudak bakım ürünlerini evde hazırlayabilir veya satışa sunulan dudak bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Dudak Bakım Ürünleri kategorimizi ziyaret ederek ihtiyacınız olan ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

5.Güneş ışınlarından korunun

Güneşin zararlı ışınlarından cildin korunması gerektiği gibi, dudakların da korunması gerekiyor. Hatta güneşin zararlı ışınlarından dudaklarınızı koruyabilmeniz için bu ışınlardan koruma özelliği olan dudak kremleri de bulunuyor.

6.Dudak masajı uygulayın

Dudaklarınıza her gün birkaç dakika yapacağınız masaj; kan dolaşımını hızlandırmanızı sağlayacaktır. Ancak dudaklarınıza masaj yaparken nazik davranmayı ve masajı dairesel hareketlerle yapmayı unutmayın. Hatta masaj sırasında besleyici yağlar kullanmanız da dudaklarınız için faydalı olacaktır.

7.Ruj sürmeden önce hazırlık yapın

dudak bakımı

Ruj kullanmadan önce dudaklarınıza herhangi bir dudak koruyucu sürmemeniz halinde, dudaklarınız zarar görebilir. Bu nedenle ruj sürmeden önce dudaklarınızda koruyucu bir katman oluşturmalısınız. Koruyucu katman oluşturmak için nemlendirici bir üründen faydalanabilir ya da badem yağı gibi besleyici yağları kullanabilirsiniz.

8.Dudaklarınızın dolgun görünmesi için dudak vakumlama yapın

Dudaklarınızın dolgun görünmesini istiyorsanız, dudak vakumlama yapabilirsiniz. Nane yağı kullanmak da bir diğer alternatiftir.

9.Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Sağlıklı beslenme ile dudak sağlığınızı koruyabilirsiniz; çünkü dudakların sağlığı da diğer organların sağlığı gibi beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantılıdır.

10.Bol su tüketin

Dudaklarınızın sağlığı için bol miktarda su tüketmeyi unutmayın. Yeterli miktarda su tüketmek, dudaklarınızın nem dengesini koruyabilmeniz bakımından gereklidir.