ÜST
peynir çeşidi

Dünyaca Popüler 10 Peynir Çeşidi

Peynir en çok kahvaltı dendiğinde aklımıza gelse de sadece kahvaltıda değil; yemeklerde, salatalarda, mezelerde, hamur işlerinde hatta tatlılarda da kullanılmaktadır. Bu yönüyle peynir tüketimi oldukça fazladır ve çok fazla peynir çeşidi arasından bazı peynir türleri dünyaca tanınmakta ve bu peynirler yiyeceklere lezzet katmak için kullanılmaktadırlar.

Peki dünyaca ünlü peynir çeşitleri nelerdir? Gelin popüler olanlarından bazılarına birlikte göz atalım…

1.Mozzarella

peynir çeşidi

Pizza ve makarna dendiğinde ilk olarak aklımıza gelen peynirlerden olan Mozzarella; İtalyan kökenlidir ve taze olarak salatalardan tatlılara pek çok yiyecekte kullanılır.

2.Rokfor (Roquefort)

Küflü bir peynir çeşidi olan Rokfor;  genellikle koyun sütünden yapılan, yumuşak yapıda bir peynirdir. Üretimi ilk olarak Güney Fransa’nın Roquefort kasabasında başlayan peynir, mayalanma işlemi sonrasında birkaç ay mağaralarda bekletilir.

Fransa’da çoğunlukla yemek sonrasında şarapla tüketilen Rokfor; kahvaltılardan makarnalara, salatalardan soslara kullanımı yaygın olan bir peynirdir.

3.Parmesan (Parmıgıano Reggıano)

İtalyan kökenli bir diğer peynir de Parmesan’dır. İnek sütünden üretilen ve sert yapıda olan bu peynir genellikle yemeklerin, salataların, sosların üzerine veya içine rendelenir.

4.Rıcotta

Bir başka İtalyan kökenli peynir çeşidi olan Ricotta; koyun, inek, keçi sütünden üretilebildiği gibi, peynir altı suyundan da üretilebilir. Kremamsı bir yapıya, tatlımsı bir tada sahip olan bu peynirin tuz ve yağ oranı düşüktür.

5.Cheddar

Sert ve yağlı yapıda, hafif ekşimsi, kirli beyaz ya da sarı tonlarında olan ve genellikle inek sütünden üretilen Cheddar, adını İngiltere’nin Cheddar bölgesinden alır. Daha çok hamburgerlerde, pizzalarda, tostlarda kullanılmasıyla tanıdığımız bu peynir aynı zamanda, ızgara yemeklerinin ve alkollü içeceklerin yanında da tüketilir.

6.Brıe

Peynir türleri arasında popülerliğiyle ilk sıralarda yer alan Brie, Fransa kökenli bir peynirdir. “Peynirlerin Kraliçesi” olarak da anılan Brie, tekerlek şeklinde üretilir. Dış yüzeyi gri tabakayla kaplı olup olgunlaştıkça kahverengiye döner, iç yüzeyi ise sarımsı renktedir. Yapısı yumuşaktır ve tek başına soğuk olarak tüketilebildiği gibi, kızartılarak ya da sıcak yemeklerin üzerinde sos olarak da tüketilebilir.

7.Stılton

peynir çeşidi

Stilton; küflü yapıdaki Mavi Stilton ve küfsüz yapıdaki Beyaz Stilton olarak ikiye ayrılır. İnek sütünden üretilen bu peynir İngiltere kökenlidir. Yumuşak kıvamlı peynirin İngiltere’deki geleneksel tüketim şekli, kraker ve meyvelerle birlikte tüketilmesidir.

8.Feta

Akdeniz ve Avrupa mutfağında oldukça yaygın kullanılan bir peynir çeşidi olan Feta, az yağlı bir peynirdir fakat tuzlu suya batırılarak yapılması nedeniyle tadı tuzlu ve keskindir. Koyun ile keçi sütünün karıştırılmasıyla yapılan bu peynir kremsi bir yapıya sahiptir, kolayca ufalanır. Daha çok kahvaltıda, sandviç veya makarna içinde, meyve yanında tüketilen Feta, dilenirse kızartılarak da yenilebilmektedir.

9.Camembert

Camembert, adını Fransa’nın Camembert kasabasından alır. İç kısmı yumuşak olan peynirin dış yüzeyinde küf tabakası vardır. İster olduğu haliyle istenirse de kabuk bölümü kızartılarak tüketilebilir. Servisi kraker ve meyve ile yapılabilir.

10.Gouda

Gouda, Hollanda kökenli bir peynirdir. Pek çok çeşidi bulunan peynir; keçi sütü, inek sütü gibi farklı sütlerden yapılabilir. İçi açık sarı renkte olan peynirin dış tarafı parafin balmumu ile kaplı olur ve tekerlek şeklinde üretilir. Bu peyniri; et yemeği, makarna, pizza, çörek gibi yiyeceklerin içinde tüketmek mümkündür.

Tüm bu peynir çeşidi arasından istediğinizi rahatça kesip tüketebilmek için Zuzu Made Bambu Saplı 4’lü Çelik Peynir Bıçak Servis Seti’ni edinmenizi öneririz.

peynir çeşidi

Livabord 3’lü Kesim Sunum Peynir Tahtası da hem peynirlerinizi kesmek hem de şık bir şekilde sunmak için olmazsa olmazlardandır.