ÜST

Dünyada Popüler Kış Sporları ve Tarihçeleri

 

Kışın en soğuk hava koşulları, insanları evde kalmaya zorlasa bile, kış sporları kişiler için eğlenebilecekleri bir ortam oluşturur. Kışın yapılacak olan sporlar, aynı zamanda kişilerin formunu tutmaya devam etmesine yardımcı olur. Sevdiklerinizle ya da tek başınıza keyifli zaman geçirmek için açık ortamlarda yapılan spor çeşitlerini mevsimlerinde tercih edebilirsiniz. Kış mevsimlerinde açık ortamlarda olmak istemeseniz bile kapalı ortamları kullanarak, kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Açık ortamlar soğuk olsa bile spor salonlarında spor yapmak ya da spor yapmak için bir tesis seçmek yeterli olacaktır. Snowboard gibi spor dalı, kış sporları olarak bilinir. Açık ortamlarda yapılan bu spor, açık ortamlardan faydalanmanın en iyi yollarından bir tanesi. Kış mevsimlerinde rahat bir şekilde yapılabilecek olan en popüler ve en eğlenceli kış sporları, kişiler için oldukça fayda sağlayacaktır. 

 

Kış sporları kişiler arasında genellikle kar sporları olarak bilinir. Kar sporları, kar ile iç içe yapılan spor çeşitleri arasındadır. Kış sporları geniş bir yelpazeyi kapsar. Kış mevsimlerinde spor yapmak ve kış mevsiminin getirilerinden faydalanmak istiyorsanız eğer, kış sporları tamda size göre bir spor dalıdır. Kış mevsimlerinde yapılan çeşitli kış sporları dallarının farklı ekipmanları bulunur. Bu ekipmanlara sahip olmak için Hepsiburada üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Hepsiburada’nın sağladığı efsane kasım ve efsane cuma indirim fırsatlarından yararlanarak, kış spor dalları için kullanılacak olan ekipmanlara indirimli fiyatlar üzerinden sahip olabilirsiniz. 

Kış Spor Ürünleri Nelerdir?

 

Kış spor dalları için kullanılan pek çok farklı ekipman ve ürün bulunur. Kış mevsimlerinde yapılan en popüler kış spor dalları arasında bulunan kayak spor dalı için kullanılan tahtadan ya da plastikten yapılmış ekipmanlar tercih edilir. Aynı zamanda kayak botları, ayakları sıcak ve kuru tutmak için tasarlanmıştır. Kayak çubukları ise dengeyi sağlamak ve ilerleme kolaylaştırmak için kullanılan çabuklardır. Baş ve beyin korunmasını sağlayan kasklar, kayak spor dalı için tercih edilmesi gereken ekipmanlar arasındadır. Kış spor dalları arasında en popüler spor çeşidi olan snowboard spor dalı için, gerekli olan malzeme snowboard tahtası, snowboard botları ve kask önemli ekipmanlar arasındadır. Kar üzerinde kaymayı sağlayan tahta ve plastik araçlar için tercih edilen kızak, önemli kış sporları arasındadır. Kızak yaparken elleri koruyan eldivenler ve gözleri koruyan kar gözlüğü önemli ekipmanlar arasındadır. 

 

Kış mevsiminde oynanan, en popüler spor dalları arasında bulunan buz hokeyi için gerekli ekipmanlar bulunur. Buz hokeyi için kullanılan sopalar, oyunun hız temposuna uygun patenler ve oyun içerisinde koruma sağlayan kıyafetler ve koruyucu ekipmanlar gereklidir. Kış mevsiminde kış sporları arasında bulunan diğer popüler spor dalları arasında buz pateni gelir. Buz üzerinde kayarken kullanılan özel patenler, sıcaklık ve koruma sağlayan eldivenler ve kafa korumasını sağlayan kaslar buz pateni spor dalında olmazsa olmazsa olmaz ekipmanlar arasındadır.

 

Snowboard

Kış sporları pek çok kişinin favori spor dalları arasındadır. Genellikle dağlarda yapılan snowboard, hem eğlenceli hem de yoğun bir şekilde egzersiz gerektiren bir spor dalıdır. Muhteşem manzaraların tadını çıkarabilir, aynı zamanda temiz dağ havasının keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye’de bu spor çeşidini yapabileceğiniz tam teşekküllü yüzlerce snowboard merkezi vardır. Bu spor dalını yaparken yaralanma, diğer spor çeşitlerine göre daha yüksektir. Böylelikle tek başınıza bu spor dalını yapmadan önce mutlaka uzman kişilerden eğitim almak gerekir. Son zamanlarda oldukça popüler bir spor dalı olan snowboard spor dalının tarihi eskilere kadar uzanır. İlk defa bu spor dalı 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Sherman Poppin’in geliştirdiği ve su kayağını andırır bir şekilde ön tarafına bağlanmış olan bir ip yardımı ile kızak gibi idare edilen ilk nesil olarak bilinmektedir. Sonraki yıllarda bu spor dalı ile ilgilenen pek çok insan bu durumu yanlış olduğunu fark ederek, ayağını boarda sabitlemenin daha doğru olduğunu bulmuştur.

 

Kayak

Kış mevsimlerinde eğlenceli ve farklı bir aktivite denemek isteyen kişiler için mutlaka kayak tercih edilebilir. Tıpkı snowboard spor dalı gibi kayak spor dalı da kış mevsimlerinde, kış sporları için eğlenmek isteyen kişilere en iyi seçenekler arasındadır. Kayak aktivitesine deneyimlemek için kişiler, yaşadıkları bölgede ya da yaşadıkları bölgeye yakın olan yerlerde kayak yapabilir. Kayak spor dalı, insanların karın içerisinde batmamak için çeşitli araç gereçlerden yapması sonucunda Sibirya, Moğolistan ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde ortaya çıkmıştır. Kayak spor dalının geçmişe 5000 yıl önceye kadar uzanan ilk kayakların çam ağacından yapıldığı biliniyor. Sportif bir amaç için kullanılması çok daha sonraki yıllara dayanır. 15. yüzyıldan itibaren, Norveç, Polonya, İsveç ve Rusya tarafından kullanılan kaynaklar ilk defa 1866 yılında spor amacıyla kullanılmıştır.

 

Kızak

Kızak ile kaymak, çocuk aktivitesi olarak bilinse bile bu kadar ile sınırlı kalmayıp, kızak spor dalının profesyonel bir şekilde yapılan çeşitleri bulunur. Kış sporları ortamlarında kızak, ciddi bir spor dalı olarak bilinir. Bazı rotalar, lokasyonlar kilometrelerce uzanır, aynı zamanda dağların tepelerin üzerinde saatte onlarca kilometre hızlı bir şekilde inme şansı sağlar. Rahat edebileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz pek çok kızak türü bulunur. Kızak spor dalının ekstrem gibi görünen çeşitleri de mevcuttur. 19. yüzyılın başlarında başlayıp Norveç kızakları geliştirilmiştir. Bu kızak 1883 yılında İsviçre’nin Davos şehrinde yapılan ilk kızak yarışmasında birinci gelmesinden sonra ilk olarak üretilen model Davos Kızak adını almıştır. Dişbudak ağacından yapılan Davos Kızağı, 80 ve 130 cm aralığındadır.

 

Rafting

Rafting, sadece su üzerinde yapılan bir çeşit spor dalı değildir. Daha sağlam ve dayanıklı karın içerisinde özel bir şekilde üretilmiş olan botlar yardımı ile kar üzerinde yapılan bir çeşit spor dalıdır. Rafting, belirli gruplar halinde yapabildiği için sevdiklerinizle beraber eğlenme amacıyla yapabileceğiniz farklı aktiviteler arasındadır. Kayak merkezleri, bu gibi aktiviteler düzenlediği zaman rahatlıkla yapılan rafting aktivitelerine katılım sağlayabilirsiniz., İlk olarak 1842 yılında Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından askeri tatbikat için kullanıldığı bilinir. 1900’lü yılların başlarında ise rafting, taşımacılık için kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında kıyılara çıkarma yapılması sonucuyla diğer ülkelerin dikkatini çekmiş ve artık tüm dünyada rafting spor çeşitlerinin üretim sayıları artmaya başlamıştır.

 

Buz Hokeyi

Buzun üzerinde oynayan en önemli ve en popüler spor dallarından bir tanesi ise buz hokeyi spor dalıdır. Buz hokeyi, top sporları anlamına gelir. Buz hokeyinin oynandığı disk yuvarlak bir top değil, üç inç çapında ve 2,54 cm kalınlığında düz bir lastiktir. Bu spor dalı ile ilgilenen oyuncular, geniş düz bir yüzeye sahip olan çabuklar yardımı ile diski vurur ve bu sporun ise asıl amacı, sopalardan destek alarak diski karşı takımın kalesine atmaktır. Buz hokeyi, beş kişilik takımlar halinde oynanır. İlk olarak orta çağlarda Kuzey Avrupalılar tarafından oynanan buz hokeyi, 19. yüzyıl ortalarında ise kanada’da oynanmaya başlanmıştır. Resmi olarak buz hokeyi oyununun ilk defa 1855 yılında Kingston, Ontario’da oynandığı düşünülmektedir.