ÜST
Dünyanın En Büyük Evleri Nerededir? Mimari Yapısı

Dünyanın En Büyük Evleri Nerededir? Mimari Yapısı

Arada bir, abartılı evlere hayret etmek ve orada yaşamanın nasıl olacağını hayal etmek güzel çok güzel olabilir. Bazı insanlar evlerinin değerli eşyaların toplandığı bir yer olmasını ister. Diğerleri ise partilere ev sahipliği yapmak ve hayatın tadını sonuna kadar çıkarmak için mükemmel bir alan arzuluyor. Ancak dünyanın en büyük evleri için sınır yoktur. Çok daha fazlasının yanı sıra her ikisini de kolayca yapabilirler. İster 600 kişilik personeli olan 27 katlı bir gökdelen, ister en prestijli ileri gelenleri ağırlamaya hazır asırlık bir saray olsun, dünyanın en büyük evleri görenleri etkilemek için gereken her şeye sahiptir.

Ev satın almanın hayatınızdaki en büyük kararlardan biri olduğunu söylüyorlar, değil mi? Tüm birikiminizin yanı sıra belki de yıllarca sürecek olan ev kredisi ödemelerinin altına giriliyor. Aslında bu insanların çoğunluğu için geçerli ama herkes için değil. Bu listedeki insanlar sadece dünyanın en büyük evlerine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya çapında birden fazla eve sahipler! 

Dünyanın En Büyük Evleri

 

Evler kesinlikle bir insanın en değerli eşyalarıdır. Konforlu bir yaşam sağladıkları için veya kısmen de sakinlerinin sosyal statülerini göstermenin ana yolu oldukları için önem veriliyor. Özellikle de günümüz yüksek sosyetesinin bazı kadın ve erkekleri için. Burada dürüst olmalıyız ki bu, hakkında konuşacağımız evlerin güzel olmadığı anlamına gelmiyor çünkü öyleler; tek kelimeyle muhteşemler. Bu evler, büyüklükleri ve göz alıcı tasarımlarıyla dikkat çeken örneklerdir.

Dünyanın En Büyük Evleri Nerededir? Mimari Yapısı

10. Pensmore – Highlandville, Missouri – 72.215 metrekare

 

Dünyanın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük evlerinden biri olan Pensmore’un ilginç bir hikayesi var. Steven Huff bir astrofizikçi ve eski bir CIA çalışanıdır. Pensmore Chateau olarak da bilinen evi bomba patlamalarına, depremlere veya en güçlü kasırgalara bile dayanabilecek şekilde inşa etmek üzere yola çıktı. 2008 yılında inşaatına başlanan ev henüz tamamlanmadı. Hatta yıkılıp yeniden yapılabilir. Çünkü; ev sahibi Huff evin istediği gibi olmadığını söylüyor. Bu konuda da evi yapan şirketi suçluyor. En sonunda ne olur bilinmez ama devasa evin duvarlarının bile 30 cm kalınlığında olduğu söyleniyor. 

9. The One – Bel-Air, Kaliforniya – 74.000 metrekare

 

Los Angeles’ın Bel-Air bölgesinde yer alan mega malikane Fashion Nova’nın kurucusu ve CEO’su Richard Saghian tarafından 2022 yılında 126 milyon dolar karşılığında satın alındı. The One ismiyle bilinen mülk, modernist tarzda tasarlanmış ana bir konuttan ve üç küçük evden oluşan bir komplekstir.

8. Villa Leopolda – Fransız Rivierası – 80.000 metrekare

 

1929-1931 yılları arasında Amerikalı mimar Ogden Codman Jr. tarafından inşa edilen ve 2008 yılında bir Rus oligarkına satılana kadar Brezilyalı milyarder Lily Safra’ya ait olan Villa Leopolda, başlı başına bir tarih kitabıdır. Bu villa, dünyanın en pahalı gayrimenkullerinden biri olarak bilinir.

Dünyanın En Büyük Evleri Nerededir? Mimari Yapısı

7. La Reverie – Palm Beach, Florida – 84.626 metrekare

 

Palm Beach, Florida’da bulunan bir mülktür. Görkemli Palm Beach sahilindeki malikane, Sydell Miller’ın eski evi olarak bilinir. La Reverie, üç katlı, 10 yatak odalı ve toplamda 84.626 metrekare alana sahiptir. Bu alanın 34.775 metrekarelik kısmı klimalıdır. La Reverie, büyüleyici bir koleksiyonuyla dikkat çeken bir evdir. Sydell Miller’ın evini dolduran sanat eserleri ve dekoratif objeler, her zaman en iyisini arayan bir koleksiyoncunun zevkini yansıtır. 

6. Modern Versailles – Windermere, Florida – 90.000 metrekare

Adından da anlaşılacağı üzere ünlü Fransız Versailles Sarayından ilhamla yapılan devasa malikane, sahibine sıkıntılı süreçler yaşattı. Modern Versailles’in sahibi Jackie Siegel, evi bitirmeye çalışırken neredeyse iflasın eşiğine kadar geldi. Bir şekilde tamamlayarak ne evinden ne de mirasından olmadı ama beklentilerin üzerinde bütçesiyle o dönem çok konuşuldu. 

5. Witanhurst – Londra, İngiltere – 90.000 metrekare

1930’ların Georgian Revival tarzında inşa edilmiş olan malikane, Highgate, Kuzey Londra’da 5 dönümlük (2.0 hektar) bir arazi üzerinde görenleri büyülemeye devam ediyor. Londra’nın Buckingham Sarayı’ndan sonra ikinci büyük ve pahalı evi olan Witanhurst’un şimdiki sahibi Rusya’nın 28’inci en zengin adamı Andrey Guryev’dir. 25 yatak odalı malikane, 2015 yılında tadilata girdiğinde haftalık maliyetinin 2 milyon sterlini bulduğu iddia ediliyor. Ev yeterince büyük değilmiş gibi, yeni sahipleri de ön avlunun altında, ana evin önünde, 40.000 metrekareden büyük bir bodrum katı olan sanal bir yeraltı köyü inşa ettiler. 

4. Safra Köşkü – Sao Paulo, Brezilya – 117.000 metrekare

 

Safra Köşkü, 130’dan az odası, kapalı ve açık havuzları olan ve yüksek duvarla çevrili, 117.000 metrekarelik devasa bir arazi içindedir. İçerisinde ne olduğu pek çok kişi tarafından bilinmiyor çünkü Safra ailesi üyeleri kendilerine saklamayı seviyorlar. 

 

3. Biltmore Malikanesi – Asheville, Kuzey Karolina – 178.926 metrekare

 

Asheville, Kuzey Carolina’daki ev ABD’deki en büyük malikane kabul ediliyor. 1895 yılında tamamlanan yapının mimarisi, bölgedeki dağlık manzaranın güzelliğini tamamlıyor. 

Dünyanın En Büyük Evleri Nerededir? Mimari Yapısı

2. Antilia – Mumbai, Hindistan – 400.000 metrekare

 

Hintli ilaç patronu Mukesh Ambani, Hindistan’ın Mumbai şehrinin kalbinde 27 katlı, 550 metre yüksekliğinde bir bina olan Antilla’yı inşa etti. Toplam 400.000 metrekarelik alanıyla şu anda dünyanın en büyük ikinci özel konutudur ve inşa edilmesi 1 milyar doların üzerinde bir maliyete mal oldu. 30 milyarı aşan servetiyle Hindistan’ın en zengin insanı olan Ambani için bu rakam muhtemelen çok fazla değildi.

 

1. Istana Nurul Iman Sarayı – Brunei – 2,15 milyon metrekare

 

Dünyanın en büyük evi devasa ve lüks bir saray değilse ne olabilir? Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah’ın resmi konutu olan Istana Nurul Iman Palace, 2,15 milyon metrekarelik alanıyla açık ara dünyanın en büyük evidir. En az 1.788 odası ve 257 banyosu, 110 araçlık garajı, at ahırları, ziyafet salonu, yüzme havuzları ve hatta 1.500 kişiyi toplayabilen bir camisi bulunan sarayın pek çok insanı etkileyeceği kesin.