ÜST
duvar boyası

Duvar boyası seçerken nelere dikkat etmeli?

Ev dekorasyonunda olmazsa olmazlardan biridir duvar boyası. Sadece duvarlarınızın rengini ya da dokusunu değiştirmek bile, evinizde büyük farklılıklara yol açabilir. Kaldı ki büyük değişiklikler her zaman istenmeyebilir. Belki de bazen amacınız sadece küçük bir temizlik ya da minik bir dokunuş olabilir.

Bu yazımızda, duvar boyası seçerken yapmak istediğiniz değişikliğe göre nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladık…

Kimin boyayacağına karar vermek

duvar boyası

Öncelikle duvarlarınızı siz ya da arkadaşlarınız mı boyayacak, yoksa bu iş için profesyonel bir yardım mı alacaksınız buna karar vermeniz gerekiyor. Her ne kadar arkadaşlarla beraber boya yapmak eğlenceli ve bütçe dostu görünse de bu işin meşakkatli olduğu unutulmamalı. Bu yüzden belki bu işte tecrübeli ve istekli arkadaşlar daha faydalı olabilir.

Eğer profesyonel bir boyacı ile anlaşmayı düşünüyorsanız, güvendiğiniz bir arkadaşınızdan referans alabilir veya her tür ev ve dekorasyon işlerinde hizmet veren web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle, daha önce değerlendirilmiş, güvenilir ustalar ile çalışabilir, zamandan tasarruf eder ve web sitesinin garantisi altında olursunuz.

Renk seçimi

Duvar boyası için renk seçimi belki de bu işin en önemli ve en zor kısmı. Artık bazı boya markalarının öyle geniş renk paletleri var ki arasında kaybolmamak işten bile değil. Öncelikle tüm evi, odayı veya tek bir duvarı mı boyayacağınızı belirlemelisiniz. Tek bir duvar boyarken daha cesaretli davranabilir, farklı renkler deneyebilirsiniz.

Evin hangi bölümünü boyayacağınız da renk seçimi açısından oldukça kritik bir önem taşıyor. Aslında istediğiniz alanda istediğiniz rengi kullanabilirsiniz, sadece nasıl bir sonuç istediğiniz ve evin hangi bölümünü boyadığınız önemli. Dilerseniz gelin evin bölümlerine göre renk tavsiyelerimize beraberce göz atalım.

Hangi odaya hangi renk?

  • Mutfak: Özellikle evlerimizde mutfak alanları genelde dar olduğundan, mekânı daha geniş gösteren renkler tercih edebileceğiniz gibi, yer döşemesi, mobilya rengi ve duvar seramiklerinizi açık ve yumuşak renklerden seçtiyseniz, duvarınızı koyu bir renk ile boyayarak tezat ve stilize bir görüntü elde edebilirsiniz. Son zamanlarda mutfak için bizim favori renklerimiz ise mavi ve yeşil arasındaki tüm tonlar.

  • Yatak Odası: Renklerin insan psikolojisinde yeri çok büyük. Uykuya dalmayı kolaylaştıran, huzur ve şefkatin renkleri olan pembe ve mor bizim yatak odası duvar boyası için favori renklerimiz arasında yer alıyor. Fenomastic Güzel Evim Serisi Jotun lady mineral serisinin toprak rengine yakın pembe tonlarına mutlaka göz atmalısınız.
  • Banyo: Yine her rengi kullanabileceğiniz bir alan olan banyonuzda, geniş ve ferah bir alan yaratmak için beyaz ve açık gri; huzur veren mavinin ve yeşilin açık tonlarını tercih edebilirsiniz.
  • Çocuk Odası: Canlı, eğlenceli ve parlak tüm renkleri çocuk odasında kullanabilirsiniz. Hatta her duvarı farklı bir renge boyayarak hem çocuklarla keyifli bir aktivite yaratabilir, hem de cıvıl cıvıl bir odaya sahip olabilirsiniz. Sadece adrenalin ve enerjinin rengi olan kırmızıyı pek tavsiye etmiyoruz.
  • Giriş: Bu alanlar genelde penceresiz, küçük ve dar olduklarından açık ve yumuşak renkleri tavsiye ediyoruz. Ancak iyi bir aydınlatmanız varsa, koyu renkler de kullanabilirsiniz. Özellikle duvarın üzerine, ayna ve çerçeve gibi aksesuarlar ile İngiliz Country stili oluşturamamanız için hiçbir sebep yok.
  • Yaşam Alanı: Yukarıda söylediğimiz her şey aslında yaşam alanı için de geçerli. Salonun büyüklüğü, kullandığınız eşyalar, mobilyalarınızın rengi, yer döşemesi, ne kadar ışık aldığı, duvar boyası seçerken başlıca dikkat etmeniz gereken etkenle arasında yer alıyor. Bohem ve romantik bir görüntü için toprak tonlarının tamamını tercih edebilirsiniz. Koyu renk mobilyalarınız ile kontrast renkler kullanarak oldukça elegant bir stil yakalayabilirsiniz. Salonunuza klasik, doğal ve sade bir hava katmak için beyaz tonlarını öneriyoruz. Gri rengin ise zamansız ve kendine has asaleti ile her sezon kullanabileceğiniz bir renk olduğunu unutmayın. Bunun dışında salonunuzdaki aksesuarlar da duvar boyası olarak kullanacağınız renkte belirgin bir rol oynar. Örneğin bitkileriniz varsa yeşil rengi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Alternatif dekorasyon boyaları

Günümüzde artık klasik duvar boyaları dışında envai çeşit boya seçeneği var. Duvarınızın rengini değiştirmek dışında dokusunda, metalik, paslı, antik, parlak, ahşap, beton görüntüsü elde edebilirsiniz.

 

duvar boyası

Örneğin Nippon’un 9 farklı rengi bulunan dokulu duvar boyası evinizde çok farklı efektler yaratabilir.