ÜST

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler & Yorumların Gücü

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza pek çok yenilik girmeye başladı. Bu yenilikler doğrultusunda da internet üzerinden alışverişler artmaya ve çeşitlenmeye devam ediyor. E-ticaret ya da online alışveriş olarak isimlendirilen bu sistemde satın almak istediğiniz ürünü elinize alamasanız da ürünü eline alan ve kullanan kişilerin tecrübeleri önem kazanıyor. 

İşte bu noktada alışveriş sitelerinde ve markaların kendi uygulamalarında kullanıcı yorumu bölümü en önemli etkenlerden biri haline geliyor. Kullanıcı yorumları, bir ürünün satın alınma durumunu önemli ölçüde etkileyen bir faktör. İnternetten alışveriş yapan pek çok kişinin dikkat ettiği nokta, o ürünü kullanan kişilerin yorumudur ve bu yorumlar kişilerin ürün hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olur. Çeşitli markalar ve ürünlerle ilgili fenomenler de yorum bırakıyor. Sizler de fenomenlerin yorumlarını dikkate alarak satın almak istediğiniz ürünle ilgili bilgi alabilirsiniz. Peki bir ürün alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Ürün yorumları ne kadar önemlidir? Ürün sayfalarında bulunan videoların önemi nedir? Gelin bu sorulara birlikte yanıtlar bulalım.

Bir Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yüzyılda belki de hayatımıza ışık hızıyla giren ve yaygınlaşan online alışveriş, her geçen gün de büyümeye ve yayılmaya devam ediyor. Artık mağazaları gezmek zorunda kalmadan, markete gitmeden oturduğunuz koltuktan alışveriş yapabiliyorsunuz. Gezdiğinizde ya da gittiğinizde almak istediğiniz ürünleri gözle görebiliyor, elinize alabiliyor ve inceleyebiliyorsunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktaları kolayca yapmak mümkün. Online alışveriş yaptığınızda bu tür imkanlar elinizde olmadığı için sanal dünya farklı kolaylıklar sunuyor sizlere. Tabi dikkat etmeniz gereken noktaları da beraberinde getiriyor. İstediğiniz siteye üye olun ya da olmayın alışveriş yapabilmek için ad, soyad, telefon numarası, kart bilgileri, adres gibi size ait olan birtakım özel bilgileri belirtmeniz gerekiyor. Bu nedenle de kişisel bilgilerinizin başka şahıslarla paylaşılmadığını ve korunduğunu teyit etmekte fayda var. 

Ürün alışverişiniz gıdadan kozmetiğe, tekstilden markete kadar çeşitlilik gösterebiliyor. Her bir ürün grubunun kendi içerisinde tabi ki dikkat edilmesi gereken noktaları bulunuyor. Son kullanma tarihi, içerdiği malzemeler gibi. Genel çerçevede alışverişe bakıldığında bir tek tıklamayla gerçekleştirdiğiniz siparişlerinizde bazı hususlara önem verilmesi gerekiyor. Hayatlarımıza giren bu kolaylık ve rahatlığın yanında internet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği işte karşınızda:

  • İnternetten alışveriş yaparken güvenli bir bağlantı ile bağlandığınıza emin olmalısınız. Bunun için dikkat etmeniz gereken nokta alışveriş yaptığınız sitenin SSL Sertifikasına sahip olmasıdır. Bunu nasıl anlayabilirim diye düşünüyorsanız, sitenin adresine bakarak kontrol sağlayabilirsiniz. Adres çubuğunda “https://” ibaresi varsa, o site bahsi geçen sertifikaya sahip demektir. Bu sayede kişisel bilgilerinizin güvenliğinden emin olabilirsiniz.
  • Bir ürün alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta, güvendiğiniz alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak. İster kırtasiye, ister tekstil, ister gıda, isterseniz de kozmetik hangi alanda alışveriş yaparsanız yapın sektörde kendisini ispatlamış, bilinen, ulaşım sağlayabileceğiniz web sitelerinden alışveriş yapmaya özen gösterin. İsterseniz bu sitelerin kendi mobil uygulamaları üzerinden de alışverişlerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tür sitelerin en önemli avantajlarından biri de kullanıcı yorumlarının fazla ve görülebilir olması. Bu sayede satın almak istediğiniz ürünlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • İnternetten almak istediğiniz ürünleri incelerken ürün açıklamalarının olduğu kısımları mutlaka okumalısınız. Bu kısımda ürünle ilgili her türlü detay verilmesinin yanında, ürünün garantisinin olup olmadığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgilerin doğruluğunu da kullanıcı yorumları kısmını okuyarak teyit edebilirsiniz.
  • Ürün satın almak istediğinizde kart bilgilerinizi de paylaşmak durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenle 3D Güvenli Ödeme sisteminin olduğu sitelerden alışveriş yapmaya çalışmalısınız. Böylece alışveriş onayınızı cep telefonunuza gelen onay kodu ile teyit edebilirsiniz. Ekstra güvenlik sağlayabileceğiniz bu sistemle güvenle alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
  • Hemen hemen hepiniz internetten bir ürün satın alırken karşınıza çıkan Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ön Bilgilendirme Formu gibi kavramları görmüşsünüzdür. Bu bilgilerin olduğu kutucukları işaretlemeden alışverişinizi tamamlayamazsınız çünkü. Sizin haklarınızı içeren bu bilgileri okumaya özen gösterin. Hatta alışveriş yaparken bu tür bilgiler size sunulmuyorsa, o sitelerden gerekirse alışveriş yapmayın.
  • Herhangi bir yanlışlığa yer vermemek adına girdiğiniz adres, ad, soy ad gibi bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Kargo ve teslimat bilgilerinizi bu noktada kontrol etmekte fayda var.

Ürün Yorumları Ne kadar Önemlidir?

Kullanıcı yorumları ya da diğer adıyla ürün yorumları, bir ürünü kullanan kişilerin ürün hakkındaki deneyimlerini aktarmasıdır. Kısacası alınan ürünle ilgili bir geri dönüştür denilebilir. Bir ürünü satın aldığınızda, alışveriş yaptığınız web site sizden ürün hakkında yorumda bulunmanızı talep eder. Tabi yorumda bulunmak sizin kararınıza bağlıdır. 

Dilerseniz ürünle ilgili puanlama yapabilir, dilerseniz de görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Hatta bu görüşleri fotoğraf ve videolar ekleyerek de destekleyebilirsiniz. Bu yorumlar sayesinde ürün kullanıcılarını deneyimlerini paylaşır. Ürünü satın almak isteyen kişiler ürünle ilgili fikir edinir. Ürünü satan markalar ise yorumlar doğrultusunda ürün satışını artırır. Dolayısıyla ürün yorumları her açıdan pek çok kişiye fayda sağlar. Ürün yorumlarına baktığınızda ürün açıklamalarında ya da ürün tanıtımı ile ilgili bilgi kısmında bulamadığınız birçok detayı da öğrenebilirsiniz. Bazen bir ürünle ilgili teknik konuda bilgi sahibi olmak yetmeyebilir. Bunu da ancak o ürünü kullanan kişilerin deneyimlerinden faydalanarak anlayabilirsiniz. Ürün yorumları hem kişilerin deneyimlerini hem de ürün hakkında bilgiyi aktarır. Ayrıca ürünlerle ilgili fenomenler de yorum bırakıyor. Sizler de bu yorumları dikkate alarak ürünle ilgili fikir edinebilirsiniz.

Ürün yorumları sadece ürünü almak isteyen kişilere fayda sağlamaz. Aynı zamanda ürünün ait olduğu markanın da güvenilirliğini artırır. Sizin bir markanız varsa ve ürünleriniz hakkında çok sayıda yorum bulunuyorsa bu sizin tercih edildiğinizin bir işaretidir. Bu yorumlar içerisinde olumlu yorumlar da bir hayli fazlaysa ürünün satışını da doğru orantılı olarak artırmaya devam eder. Müşteri memnuniyetinin bir göstergesi olan bu yorumlar, markanıza ve bulunduğunuz siteye potansiyel bir alıcı oluşturur. Ürün yorumları sayesinde müşteriler tarafsız bir şekilde ürünlerinizi değerlendirme imkanına sahip olur. Bu da elbette ki hem markanıza hem de sitenize güvenilmesini sağlar. Tüm bu nedenlerden ötürü bir ürün satın almadan önce kendinize ya da arkadaşlarınıza almak istediğin ürünün güvenilir yorumlarını oku tavsiyesinde bulunabilirsiniz.

Ürün Sayfalarında Bulunan Videoların Önemi Nedir?

Online alışverişte önemli olan noktalardan biri de almak istediğiniz ürünün her boyutuyla size sunulmasıdır. Bu boyutlar ürünle ilgili açıklamaların bulunduğu kısımda detaylı anlatılır ancak en iyi şekilde ürünü sunabilmek için fotoğraf ve videolarla ürünü desteklemek gerekir. Bir mağazaya gittiğinizde nasıl ürünü detaylı inceleyebiliyorsanız, online alışverişte de görsellerle ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürünle ilgili her türlü detay için ürün videolarını izleyebilirsiniz. Bir ürün satın almak istediğiniz zaman product sayfalarında videolar ile boyutu anla düşüncesiyle ürün hakkında bilmeniz ve görmeniz gereken her türlü detayı ürün videolarıyla öğrenebilirsiniz. Ürün açıklamalarındaki uzun süren paragraflar yerine ürünle ilgili videoları izleyerek ürünün boyutlarını anlayabilirsiniz. Hem göze hem de kulağa hitap etmesi yönüyle ürün videoları oldukça önemlidir. Bu videolar ürünün satın alma durumunu artırırken diğer yanda da ürünle ilgili daha fazla detay veren alışveriş sitesine alıcıların yönelmesini sağlar.