ÜST

Ebegümeci Nedir? & Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Yabani bir bitki olan ebegümeci, hemen hemen her yerde görülebiliyor. Halk arasında Kazan karası, Develangir ve İlbik gibi çeşitli isimlerle anılan bu bitki, genelde mor çiçekleri ile göze hitap etse de aslında beyaz ve pembe gibi farklı renklerde çiçek açan çeşitleri de bulunuyor. Kendi kendine yetişebilen bu şifa dostu bitkiye, Türkiye’nin dört bir yanında rastlamak mümkün oluyor. Boş arazi, tarla ve yol kenarları gibi yerlerde kendiliğinden oluşuyor ve bu bitki genelde ilkbahar sonunda renkli çiçekler açıyor.

Ebegümeci Nedir?

İlkbahar ve yaz aylarında toplanan bu bitki, çeşitli faydalarından yararlanılmak üzere birçok alanda değerlendiriliyor. Kurutulmuş hali ise dört mevsimde de tercih edilmek üzere aktarlarda ve diğer satıcılarda yer alıyor. Kurusu daha çok çay olarak tüketiliyor ve kullanıcıya birçok fayda sağlıyor. “Ebegümeci nedir? faydaları nelerdir?” sorularına bu bitkide bulunan vitaminler ve mineraller ile cevap aranabiliyor. Ebegümeci potasyum, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum, iyot, sodyum, selenyum, C vitamini, A vitamini ve B vitaminleri içeriyor.

Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olan ebegümeci yaraların iyileşmesinden, iltihapların giderilmesine, rahatlatıcı etkisinden kanserden korumaya kadar vücudu pek çok hastalıktan arındırıyor. İster kuru ister yaş şekilde tüketin, vücuda hem fiziksel hem de ruhsal faydalar sağlıyor. Ebegümecinin bilinen faydaları şöyle sıralanabilir:

Ebegümeci Faydaları

İltihap Giderici Rol Oynar

Ebegümeci faydaları arasında ilk sırada, yaralanmalara karşı ağrı kesici etkisinin olduğu yer alıyor. Bu bitkinin yapraklarında yer alan kimyasallar zengin vitamin içeriğiyle vücutta bulunan yaraları kolay bir şekilde iyileştiriyor. Keza, yaralı olan bölgelerde rahatlama etkisi yaratabiliyor. O nedenle ebegümeci, yüz maskelerinde ve topikal baş ağrısı ilaçlarının içeriğinde yer alıyor.

Ebegümeci, yaralı olan bölgelerde meydana gelen veya gelebilecek bakterileri de önleyerek bağışıklık sistemine katkı sağlıyor. Böcek ısırıkları, güneş yanıkları, kızarıklar gibi daha pek çok cilt probleminde ve yaralarda ebegümeci tercih edilebiliyor. Çünkü bu bitki, bahsi geçen yaraların iltihaplanmasını ve şişmesini önlüyor.

Ateş Düşürür

Ateş düşürücü olarak da tercih edilen ebegümeci, grip ve soğuk algınlığı geçirirken kullanılıyor. Bu bitki vücudun terlemesini sağladığı için bünyeyi rahatlatıyor. Bunun yanı sıra, kas basıncını dengeleme ve kolesterolü düzenleme etkisi de bulunuyor.

Rahatlatıcı Etkisi Hissedilir

Ebegümeci içerdiği esansiyel yağ sayesinde vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatıyor. Aynı zamanda ebegümeci çayı ile uykuya kolay bir şekilde geçmek mümkün oluyor. Zihnin ve bedenin dinlenmesi konusunda da büyük bir etkisi bulunuyor. Bu etkisinden dolayı da bazı stres, kaygı gibi psikolojik ilaçların içerisinde yer alıyor. Hatta bazı diş hekimleri, anestezi ilaçlarında ebegümecinden faydalanıyor.  

Ağız Sağlığını Korur

Ebegümecinin faydaları arasında ağız sağlığına olan etkisi de yer alıyor. Bu bitkinin yapraklarından yemek yaparak diş sağlığını korumanız mümkün oluyor. Çünkü bu yapraklar diş etlerini enfeksiyonlardan koruyacak anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel bileşenler içeriyor. Bunun yanı sıra, içeriğinde bulunan polifenoller, serbest radikallerle savaşıyor ve böylelikle bakteri plaklarının oluşmasını önlüyor. Ebegümeci çayı ile düzenli olarak gargara yaparak ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Solunum Yollarını Rahatlatır

Solunum yolu problemleri çeken insanlar, ebegümeci sayesinde bu hastalıktan kurtulabilir. Solunum güçlüğü ve göğüs sıkışmasında ebegümeci kullanımı rahatlatıcı bir görev üstleniyor. Balgam söktürme özelliği ile solunum yollarının temizlenmesine destek oluyor. Bununla beraber iltihap oluşumunu önleyerek boğaz şişmesinin önüne geçiyor. Öksürük, bronşit, astım ve boğaz enfeksiyonu tedavisinde ebegümeci tercih edilebiliyor.

Sağlıklı ve Genç Bir Cilt Sağlar

Yaşın ve bazı kozmetik ürünlerinin verdiği cilt yaşlanması birçok insanı rahatsız ediyor. O nedenle belirli bir yaştan sonra tüm kusurlar göze çarpıyor. İşte böyle anlarda ebegümeci içeren krem, jel gibi ürünlere yönelmek cildin daha parlak ve canlı görünmesine olanak sağlıyor.

Ebegümecinin bu faydası, cilt hücrelerini pasifleştiren ve yaşlılığa bağlı olarak belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikaller ile mücadele eden bileşenlerinden kaynaklanıyor. Keza içeriğinde bulunan A vitamini cilde genç, canlı ve sağlıklı bir görünüm veriyor. Ciltte bulunan deri döküntüsü, kaşıntı ve egzama gibi rahatsızlıklara ebegümeci çayı öneriliyor. Özellikle duş yaparken tüm vücuda ebegümeci otundan kullanmak üstün faydalar sunuyor.

Ebegümecinin saç kırılmalarına ve dökülmelerine karşı da faydaları bulunuyor. İçeriğinde ebegümeci içeren şampuan, krem, jel gibi ürünlerin kullanımı, bahsi geçen sorunların önüne geçiyor. Böylece canlı ve gür saçlara sahip olunabiliyor.

Bağırsakları Çalıştırır

Ebegümecinin bağırsakları çalıştırma gibi bir yararı da bulunuyor. Bu besinin kurutulan çiçek ve yaprakları düzenli olarak çay olarak tüketildiğinde bağırsakları çalıştırıyor. Bu çay sindirim sistemini düzenliyor ve hareketsiz bağırsakları harekete geçirerek müshil etkisi yaratıyor. Çünkü, bağırsak duvarlarının gevşemesine neden olarak besinlerin daha iyi emilmesine olanak sağlıyor.

Düzenli olarak ebegümeci çayı tüketmeniz halinde bu faydayı görmek kaçınılmak oluyor. Bunun yanı sıra, ebegümecinin yaprakları ıspanak ile karıştırılarak yemek yapılabiliyor. Bu durum da, tıpkı çayında olduğu gibi bağırsakları çalıştırmaya yardımcı oluyor.

Mideyi Rahatlatır

Ebegümecinin faydaları arasında mideye sağladığı rahatlık da yer alıyor. Özellikle mide bulantısı yaşandığı zamanlarda ebegümeci çayının içilmesi fayda sağlıyor. Aynı zamanda kustuktan sonra rahatlama sağlıyor. Sürekli mide bulantısı veya diğer mide problemlerini yaşayan insanlar, ebegümeci tüketerek bu şikayetlerinden kurtulabiliyor.

Kanser Riskine Karşı Tüketin

Yeşil yapraklı sebzeler, kanserden korunma ve kurtulma konusunda önemli yere sahip oluyor. Ebegümeci de koyu yeşil yapraklı bir bitki olarak içeriğinde bol miktarda klorofil içeriyor. Klorofil ise birçok kanser çeşidinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yapılan araştırmalara göre, ebegümecinde bulunan beta- sitosterol maddesi prostat bezinde bulunan tümörleri önlemeye yardımcı oluyor. Prostat kanseri riski taşıyan insanların ebegümeci tüketmesi gerekiyor.

Burun Kanamasını Durdurur

Ebegümeci burun kanamasını durdurma konusunda da fayda sağlıyor. Özellikle yaz aylarında sıcak havalardan kaynaklanan burun damarlarında çatlama meydana geliyor. Ebegümecinin kullanılması kanamayı hızlı bir şekilde durduruyor.

Diş ve Dişeti Problemlerine Son

Ebegümecinin diş eti sorunlarına da iyi geldiği söyleniyor. Diş ağrısı, dişeti problemi vb. problemlerde ebegümeci çayı ile ağzı gargara yapmak hem diş eti sağlığını güçlendiriyor hem de ağız kokusunu ortadan kaldırıyor. Bu sayede sağlıklı ve parlak dişlere sahip olunabiliyor.

Ebegümecinin Zararları

Fiziksel ve ruhsal faydaları ile şifa deposu olan ebegümeci, geçmişten günümüze geleneksel tıpta kullanılıyor. Sayısız faydasıyla bilinen bu bitkinin insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmuyor. Genelde çay olarak tüketilen ebegümeci otu, banyoda ya da lapada da kullanılıyor.

Ebegümecini kullanırken bir detaya dikkat etmek gerekiyor ki, o da bu otun kullanım miktarı oluyor. Önerilen miktardan daha fazla tüketilmediği sürece bir zararı bulunmuyor. Düzenli çay olarak tüketen insanların, doktor önerisi veya bir uzman önerisi ile miktarına karar vermesi gerekiyor.

Ebegümecini birtakım insanlar ilaç olarak tercih ediyor. Ancak ilaç olarak kullanan bireylerin, ebegümeci kullanmadan doktoruna başvurması gerekiyor. Önerilen sıklıkta ve adette içilmesi, bu bitkiden faydalanılmasını sağlıyor. Bunun dışında, ebegümeci otunun gebe kadınlar ve emziren anneler tarafından tüketilmemesi gerekiyor. Aksi durumda bu otun faydasından çok zararı ile karşı karşıya kalınıyor.