ÜST

Ekartman Nedir? & Ekartman Hakkında Tüm Detaylar

Ekartman, gözlük kullanan bireylerin gözlüklerinin cam aralık ölçüsünü ifade eder. Aralık boyutu gözlük modeline, cam kalınlığına ve kişiden kişiye göre değişkenlik gösterecektir. Gözlükle cam arasında kalan köprünün genişliğini ifade eden ekartman, genel itibariyle 14 – 24 mm arasında genişlik derecesi olur. Gözlük kullanan kişilerin gözlüğün modeli kadar ekartman değerine de önem vermesi gerekmektedir. Ekartman ve gözlük arasındaki yer alan mesafe, gözlüğün sap uzunluğu, cam genişliği gibi kriterlere de dikkat edilmesi gerekir.

Ekartman, gözlüğün orta aralıktaki değerine sahiptir. Yani gözlükte yer alan iki camın ortasındaki köprünün boyutu, ekartman değeriyle belirlenir. Ekartman derecesi kişinin kullanımına ve konforuna göre değişiklik göstermektedir. Üretilen gözlük modelleri içerisinde gözlük boyutunun ekartman ölçüleri ile doğru orantılı olduğunu görüyoruz. Gözlük boyutlarının farklı olduğu modellerde ekartman ölçüleri de farklılaşmaktadır. Standart bir gözlük için cam genişliği 40 – 62 mm arasındadır. Bu ölçüler baz alındığında ekartman mesafesi de 14 – 24 mm arasında değişmektedir.

Ekartman değerinin yüz yapınıza uyum sağlaması gerekmektedir. Ekartman değeri yüz yapısına uyum sağlamadığında yetersiz koruma sağlarken aynı zamanda estetik olmayan bir görüntü meydana getirir.

Güneş gözlükleri tarzınızın en önemli aksesuarlarından birisidir ancak yatırımınızı doğru bir modele gerçekleştirmeniz gerekir. Dolayısıyla ekartmandan gözlüğün tüm ölçü değerlerine kadar bütün detaylar, yüz tipinizle uyum içerisinde olmalıdır. Güneş gözlüğü seçimini doğru bir şekilde yapabilmek için birçok ekartman kıstası bulunmaktadır.

Ekartman değeri köprü ve cam ekartmanı olmak üzere iki grupta incelenir. Cam ekartmanı gözlüğünüzün bir camının sağdan sola olacak şekilde ölçüsünü ifade eder. Bu değer genel olarak 40 – 60 mm aralığındadır. Köprü ekartmanı ise iki cam arasında köprü görevi gören kısmın ölçüleridir. Gözlük tasarımını etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Bu nedenle köprü ekartmanı unsurlarına dikkat etmeniz gerekir.

Ekartman Hakkında Tüm Detaylar

Ekartman, gözlüğün ölçü değeri anlamına geliyor. Özellikle kişiye özel olarak tasarlanan gözlüklerde ön plana çıkan bir değerdir çünkü gözlüğün kişinin yüzüne tam oturması gerekmektedir. Bu şekilde kullanım esnasında konfor sağlanabilir. Ekartman değeri cam için 40 – 62 mm arasında, köprü boyutu için 14 – 24 mm arasında belirlenmiştir. Gözlük ölçüleri gözlüğün iç kısmında konumlanır. Gözlüğü dikkatli bir şekilde incelediğinizde iç cam bölümünde yazılı olan üç adet sayı gözlemlenir. İlk sayı, gözlüğün en değerini ifade eder. İkinci sayı gözlüğün köprü boyutu (ekartman) değerini anlatır. Son sayı ise gözlüğün sap uzunluğunu ifade etmektedir.

Ekartman bilgileri kolayca görülebilmesi için gözlüğün iç camında yer alır. Sayılar birbirinden ayırt edilebilsin diye çizgi yerine rakamların kare içerisine alınması tercih edilmiştir. Ayrıca çerçevenin modeline göre ekartman değerleri farklılık gösterebilecektir. En doğru ekartman değeri için optisyeninizle görüşebilirsiniz.

Bazı gözlüklerde çift ekartman kullanılabilir. Yan çerçeve bölümünde ekartman değeri yazmaktadır. Gözlük satın alırken ekartman değerine bakmanızı öneriyoruz. Böylece yüzünüze uygun bir gözlük modeli seçebilmeniz mümkündür. Fiyat olarak uygun modellerde ekartman değeri standart olarak belirlenmiştir.

Yüz tipinize göre uyum sağlayacak gözlüğün ekartman değeri değişiklik gösterebilir. Bu nedenle gözlük almadan önce ekartman ölçünüzü iyi bir şekilde belirletmeniz gerekiyor. Yanlış ekartman ölçüsü değerinde alacağınız gözlük, yüzünüze tam oturmayacaktır. Bu nedenle şık bir görüntü sağlamamasının da ötesinde ilgili gözlük, rahatlık ve konfor sağlamayacaktır. Her ne kadar evde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem ile ekartman ölçüsünü belirleyebilseniz de optisyen eşliğinde bu ölçünün belirlenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Güneş gözlüğü tercihinde de ekartman değerinin uygun bir şekilde belirlenmesi gerekir. Yüz tipinize uygun ekartman ölçülerine sahip gözlük modelinin şıklık ve rahatlık sağlayacağını söyleyebiliriz. Gözlük ile ilgili tüm detayları optisyen yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Doğru Ekartman Ölçünüzü Bulun

Gözlük, yüz bölgesinin en önemli aksesuarlarından birisidir. Dış görünüşümüzden yaşam kalitemize kadar birçok detayı etkilemektedir. Bu nedenle gözlük seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Gözlük seçiminde konforu ve şıklığı bir arada sağlamak, her zaman için kolay olmuyor. Binlerce gözlük modeli arasından yüz tipinize uygun olanı bulmak için birtakım araştırmalar yapmanız gerekebilir. Ekartman değeri, sap ölçüsü, cam genişliği ve kalınlığı gibi değerlerin uygun aralıklarda olması gerekir.

İlgili firmalardan gözlük satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle yüz tipinize uygun gözlük modelini bulmanız gerekir. Sonraki aşamada doğru cam ölçüsü belirlenmelidir. Son dokunuşlar ise ekartman ölçüsü, sap ölçüsü vb. unsurlarla sağlanır.

Güneş Gözlüğü Ekartman Değerleri

Gözlük türleri arasında güneş gözlükleri oldukça sık bir şekilde kullanılır. Özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan güneş gözlükleri, aslında her mevsim tercih edilebilir. Güneş gözlüğü için ekartman değerleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir çünkü herkesin yüz tipi farklıdır ve kendine has özellikleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle yüz tipi farklılıklarından dolayı ekartman değerlerinde de farklılıklar oluşabilir. Standart boyutlara sahip bir gözlüğün ekartman değeri 14 mm ile 24 mm arasındadır fakat bu değerin standart olduğunu unutmayın. Yani göz yapınıza göre daha uzun ya da kısa ekartman değeri belirlenebilecektir. Güneş gözlükleri, güneş ışınlarından korur ancak bir o kadar da şıklık sağlayan aksesuarlardandır. Bu nedenle güneş gözlüğünüzün ekartman değerinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Uygun Ekartman Değeri Nasıl Bulunur?

Birçok kişi kendisi için hangi ekartman değerinin uygun olduğunu merak ediyor olabilir. Ekartman değerinin doğru olması, verimli bir şekilde gözlük kullanımının olmazsa olmazları arasında yer alır. Gözlük ekartman ölçüleri yüz şeklinize göre belirlenecektir. Bu nedenle size uyum sağlayacak standart bir rakam belirlemek zordur. Örneğin 14 mm ekartman değerine sahip olan bir gözlük başkası için çok uyumlu olabilir ancak senin için uyumlu olmayabilir. Bu nedenle direkt olarak rakam belirlemek zordur. Gözlük ekartman değeri kaç olmalı diyorsan yüz tipinden gözlük modeline kadar birçok farklı etkenlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bireylerin yüz ve göz yapıları ekartman değerini belirlemek için bazı ipuçları taşır. Örneğin kadın güneş gözlüğünün boyutları kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kendi yüz tipine uygun ekartman değerini belirlemek için optisyenden destek almanı öneriyoruz. Bu sayede şık, yüz tipine uygun, zararlı güneş ışınlarından başarıyla koruyan bir güneş gözlüğüne sahip olabilirsiniz.

Ekartman Ölçüsü Neden Önemlidir?

Ekartman, gözlük ölçülerinde kullanılan bir değerdir. Gözlüklerin kişiye özel ürünler olmasından dolayı ekartman ölçüleri de şahsi anlamda oldukça önemlidir. Gözlüğün takacak olan kişiye tam oturması, sağlam durması, düşmemesi için ekartman hesabının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Gözlük türlerine ve modellerine göre ekartman değerleri değişiklik gösterebilir. Bunun için öncelikle size uygun ekartman değer aralıklarının belirlenmesi gerekir. Gözlük camları ve iki cam arasındaki mesafe için ayrı ayrı ölçüler alınmaktadır. Standart değerler ise aşağıdaki gibidir;

  • Gözlük camı için standart ekartman değeri 40 – 60 mm arasında belirlenmiştir.
  • Köprü uzunluğu için 14 – 24 mm arasındaki değerler standart olarak belirlenmiştir.

Gözlük modellerine göre bu değerler değişebilir ya da sabit kalabilir. Ekartman değerleri, yüzlerce gözlük modeli arasında seçim yapabileceğiniz güzel bir filtreleme seçeneği olabilir.